IPhone-ի որոշ օգտատերեր հայտնել են, որ iOS 18-ի թարմացումը տեղադրելուց հետո մարտկոցի աշխատանքի տևողությունն առանց վերալիցքավորման զգալիորեն կրճատվել է։ Ընդ որում, որոշ մարդկանց մոտ ընդամենը մեկ ժամվա ընթացքում մարտկոցի լիցքը սպառվում է 20-30%-ով:
Apple-ը մի քանի խորհուրդ է տվել խնդիրը շտկելու համար։ Նախ՝ հարկավոր է օպերացիոն համակարգի բետա տարբերակը թարմացնել և սարքում տեղադրել դրա վերջնական տարբերակը, եթե ինչ-որ մեկը դա դեռ չի արել:
Apple-ի աջակցության ծառայությունից նաև նշել են, որ թեև օգտատերերը կարող են օգտագործել իրենց iPhone-ները թարմացումը տեղադրելուց անմիջապես հետո, որոշ գործընթացներ շարունակում են աշխատել հետին պլանում՝ ժամանակավորապես ազդելով մարտկոցի աշխատանքի և ջերմության վրա: Այս ֆոնային առաջադրանքների հետևանքով էլ սարքը թարմացումից հետո դեռ որոշ ժամանակ կարող է ավելի շատ էներգիա սպառել:
Apple-ը հաստատում է, որ մարտկոցի լիցքի օգտագործումը կկայունանա մի քանի օրվա ընթացքում, քանի որ համակարգը հարմարվում է նոր թարմացմանը:

Some iPhone users have reported that after installing the iOS 18 update, the battery life without recharging has significantly decreased. Moreover, some people have 20-30% battery drain in just one hour.
Apple has given some tips to fix the problem. First, you need to update the beta version of the operating system and install its final version on the device, if someone has not already done so.
Apple Support also noted that while users can use their iPhones immediately after installing the update, some processes continue to run in the background, temporarily affecting battery life and heat. As a result of these background tasks, the device may consume more power for some time after the update.
Apple confirms that battery usage will stabilize over a few days as the system adjusts to the new update.