IPhone-ի որոշ օգտատերեր հայտնել են, որ iOS 18-ի թարմացումը տեղադրելուց հետո մարտկոցի աշխատանքի տևողությունն առանց վերալիցքավորման զգալիորեն կրճատվել է։ Ընդ որում, որոշ մարդկանց մոտ ընդամենը մեկ ժամվա ընթացքում մարտկոցի լիցքը սպառվում է 20-30%-ով:
Apple-ը մի քանի խորհուրդ է տվել խնդիրը շտկելու համար։ Նախ՝ հարկավոր է օպերացիոն համակարգի բետա տարբերակը թարմացնել և սարքում տեղադրել դրա վերջնական տարբերակը, եթե ինչ-որ մեկը դա դեռ չի արել:
Apple-ի աջակցության ծառայությունից նաև նշել են, որ թեև օգտատերերը կարող են օգտագործել իրենց iPhone-ները թարմացումը տեղադրելուց անմիջապես հետո, որոշ գործընթացներ շարունակում են աշխատել հետին պլանում՝ ժամանակավորապես ազդելով մարտկոցի աշխատանքի և ջերմության վրա: Այս ֆոնային առաջադրանքների հետևանքով էլ սարքը թարմացումից հետո դեռ որոշ ժամանակ կարող է ավելի շատ էներգիա սպառել:
Apple-ը հաստատում է, որ մարտկոցի լիցքի օգտագործումը կկայունանա մի քանի օրվա ընթացքում, քանի որ համակարգը հարմարվում է նոր թարմացմանը:

Некоторые пользователи iPhone сообщили, что после установки обновления iOS 18 время автономной работы без подзарядки значительно сократилось. Более того, у некоторых людей батарея разряжается на 20-30% всего за один час.
Apple дала несколько советов по устранению проблемы. Для начала вам необходимо обновить бета-версию операционной системы и установить на устройство ее финальную версию, если кто-то еще этого не сделал.
Служба поддержки Apple также отметила, что, хотя пользователи могут использовать свои iPhone сразу после установки обновления, некоторые процессы продолжают выполняться в фоновом режиме, временно влияя на время автономной работы и нагрев. В результате выполнения этих фоновых задач устройство может потреблять больше энергии в течение некоторого времени после обновления.
Apple подтверждает, что использование батареи стабилизируется в течение нескольких дней, поскольку система адаптируется к новому обновлению.