NASA-ի Artemis 1 անօդաչու առաքելությունը գիտնականներին տրամադրում է կարևոր տվյալներ, որոնք անհրաժեշտ են առաջիկա տարիներին տիեզերագնացներին Լուսին ուղարկելու համար, սակայն այն բացասաբար է ազդում NASA-ի շատ այլ նախագծերի վրա: Oրինակ` այս առաքելության պատճառով James Webb տիեզերական աստղադիտակի հետ կապում բարդություններ են առաջացել։
Ինչպես տեղեկացնում է Space.com-ը, ցամաքային կայանների և տիեզերական սարքերի միջև կապն ապահովում է Deep Space Network համակարգը: Դրա վերգետնյա մասը ներառում է 14 ալեհավաք, որոնք տեղադրված են Կալիֆոռնիայում, Իսպանիայում և Ավստրալիայում: Խնդիրն այն է, որ այս ցանցի հնարավորությունները սահմանափակ են, և մասնագետների համար դժվար է կապ հաստատել գործակալության՝ տիեզերքում գտնվող բոլոր սարքերի հետ։ Իսկ Artemis 1-ը պարզապես էլ ավելի է սրել այս խնդիրը, թեև Deep Space Network-ի որոշ ալեհավաքներ արդիականացվել էին մինչև լուսնային առաքելության մեկնարկը, իսկ 2021 թ․ հունվարին և 2022 թ. մարտին երկու նոր ալեհավաքներ են ավելացվել։
Ելույթ ունենալով ԱՄՆ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ֆիզիկայի և աստղագիտության խորհրդի նիստում՝ James Webb տիեզերական աստղադիտակն օգտագործողների հանձնաժողովի նախագահ Մերսեդես Լոպես-Մորալեսը նշել է, որ դեռ ամռանը իրեն և իր գործընկերներին տեղեկացրել են, որ երբ Aretmis 1 առաքելությունը մեկնարկի, այն գրեթե ամբողջությամբ կօգտագործի Deep Space Network-ի հնարավորությունները, քանի որ մասնագետները պետք է հետևեն Orion տիեզերանավին:
Artemis 1 25-օրյա առաքելությունը հաջողությամբ մեկնարկել է նոյեմբերի 16-ին, և դրա շրջանակում Orion տիեզերանավը տիեզերագնացների փոխարեն այս անգամ սենսորներով զինված մի քանի մանեկեն է հասցրել լուսնային ուղեծիր, որպեսզի դրանք չափեն ճառագայթումը և այլ գործոններ, որոնք ապագայում Լուսին թռչելու ժամանակ կարող են ազդել տիեզերագնացների առողջության վրա։
Այժմ առաքելությունն արդեն մոտ է ավարտին. Orion-ը մի քանի օր առաջ լքել է Լունի ուղեծիրը և արդեն վերադառնում է Երկիր: Այնուամենայնիվ, մինչ տիեզերանավը թռիչքի մեջ է ցածր մերձերկրյա ուղեծրից դուրս հատվածում, օպերատորները շարունակում են դրա հետ կապը պահել Deep Space Network-ի միջոցով: Արդյունքում և՛ James Webb-ը, և՛ շատ այլ առաքելություններ ու նախագծեր մղվել են երկրորդ պլան:
Այսպիսով՝ ըստ Լոպես-Մորալեսի, ողջ առաքելության ընթացքում James Webb աստղադիտակի հետ կապը կարող էր բացակայել մինչև 80 ժամ։ Մի կողմից, դա այնքան էլ լուրջ խնդիր չէ, քանի որ այս աստղադիտակով աշխատող գիտնականները սովորաբար դրան հրամաններ են ուղարկում շաբաթը մեկ անգամ։ Մյուս կողմից, աստղադիտարանի լիարժեք աշխատանքի համար այն պետք է կարողանա ստացված տվյալները ուղարկել Երկիր, և դա անել նախքան կլցվի դրա SSD սկավառակի հիշողությունը, որը կարող է տեղավորել ընդամենը 68 ԳԲ տեղեկություն։ Եվ ահա գիտնականներն արդեն խնդիրների են բախվում, քանի որ աստղադիտակը երկար ժամանակ չի կարողանում տվյալներ ուղարկել Երկիր։
Ստեղծված իրավիճակում Մերիլենդի Տիեզերական աստղադիտակների գիտական ինստիտուտի մասնագետները, որոնք ղեկավարում են James Webb-ը և Hubble-ը, ստիպված են եղել փոխել James Webb-ի դիտարկումների ժամանակացույցը. այժմ այն առաջնահերթություն է տալիս կարճ գործողություններին, որոնց ընթացքում ստեղծվում են տվյալների փոքր փաթեթներ, որոնք հազիվ թե լցնեն աստղադիտակի SSD հիշողությունը նախքան այն Deep Space Network-ի միջոցով դրանք Երկիր կուղարկի:
Այս փոփոխությունները ժամանակավոր են, սակայն աստղադիտակի հետ աշխատող գիտնականները մտահոգված են, որ մոտ ապագայում նախատեսվում են Artemis-ի այլ առաքելություններ, որոնք նույնպես կխանգարեն իրենց աշխատանքին։ Ուստի գիտնականները խնդրում են NASA-ին հենց այս պահից սկսել քայլեր ձեռնարկել այսպես կոչված «հաղորդակցական փակուղուց» դուրս գալու այլընտրանքային լուծում գտնելու ուղղությամբ, այլապես 2024-ին և հատկապես 2025-ին, երբ տիեզերագնացներն արդեն թռչեն Լուսին, շատ դժվար կլինի բոլորի համար։

NASA's unmanned Artemis 1 mission provides scientists with important data needed to send astronauts to the moon in the coming years, but has a negative impact on many other NASA projects. For example, the mission has caused difficulties with communications with the James Webb Space Telescope.
According to Space.com, communication between ground stations and spacecraft is provided by the Deep Space Network system. Its ground-based part includes 14 antennas located in California, Spain and Australia. The problem is that the capacity of this network is limited, and it is difficult for specialists to communicate with all of the agency's devices in space. And Artemis 1 has only worsened that problem, although some Deep Space Network antennas were upgraded before the launch of the lunar mission and two new antennas were added in 2021 in January and 2022 in March.
Speaking at a meeting of the U.S. National Academy of Sciences' Council on Physics and Astronomy, Mercedes Lopez-Morales, chairman of the James Webb Space Telescope Users Committee, said she and her colleagues were told back in the summer that when the Artemis 1 mission launches, it will almost entirely use Deep Space Network, since specialists must track the Orion spacecraft.
The 25-day Artemis 1 mission was successfully launched Nov. 16, with the Orion spacecraft launching several dummies equipped with sensors to measure radiation and other factors that could affect astronauts during future lunar health missions instead of astronauts this time.
Now the mission is almost complete. Orion left lunar orbit a few days ago and is already returning to Earth. However, while the spacecraft is in flight in low Earth orbit, operators continue to communicate with it via the Deep Space Network. As a result, both James Webb and many other missions and projects have been sidelined.
Thus, according to Lopez-Morales, during the entire mission, communication with the James Webb telescope could be missing for up to 80 hours. On the one hand, this is not such a serious problem, as scientists working with this telescope usually send it commands once a week. On the other hand, for the observatory to work to its full potential, it needs to be able to send data back to Earth and do so before the memory of its SSD disk, which can only hold 68GB of information, is full. And scientists have already run into problems because the telescope has long been unable to send data back to Earth.
In this situation, experts at the Maryland Space Telescope Science Institute, where James Webb and Hubble are in charge, had to change the schedule of James Webb's observations; now it gives priority to short operations, creating small packages of data that barely fill the telescope SSD storage, before it sends them back to Earth via the Deep Space Network.
These changes are temporary, but scientists working with the telescope are concerned that other Artemis missions are planned in the near future, which will also interfere with their work. So scientists are asking NASA right now to start taking steps to find an alternative solution to break the so-called "communication impasse," otherwise it will be very difficult for everyone in 2024 and especially in 2025, when astronauts will already be flying to the moon.