Lոնդոնյան ETFGI անկախ հետազոտական և խորհրդատվական ընկերության տվյալների համաձայն՝ համաշխարհային ցուցակված կրիպտո ETF-ների և ETP-ների զուտ ներհոսքերը հուլիսի վերջի դրությամբ հասել են ռեկորդային $59,3 միլիարդի: Սա անհամեմատ բարձր է նախորդ առավելագույն ցուցանիշից՝ 4,1 միլիարդ ԱՄՆ դոլարից, որը գրանցվել էր 2021 թվականին։  Այս ապրանքների ակտիվներն աճել են՝ հասնելով 91,7 ԱՄՆ միլիարդ դոլարի, ինչը 506 տոկոսով (506,4) ավելի է նախորդ տարեվերջին գրանցված 15,1 միլիարդ դոլարից՝ ասվում է զեկույցում: Կրիպտոարժութային ETF-ների և ETP-ների զուտ ներհոսքը հուլիսին կազմել է 13,7 միլիարդ դոլար, նշվում է զեկույցում։
Խորհրդատվական ընկերության զեկույցն ընդգծում է կրիպտոյի վրա հիմնված միջոցների նկատմամբ ներդրողների աճող պահանջարկը և ԱՄՆ Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովի հունվարի 10-ի որոշման ազդեցությունը սփոթ բիթքոինի` ETF-ների ցուցակումը հաստատելու գործում: Սփոթ բիթքոինի ETF-ները սովորական ներդրողներին հնարավորություն են տալիս կանոնակարգված եղանակով ներդրում անել Բիթքոինում իրենց բրոկերային հաշիվների միջոցով։
Կրիպտոյի վրա հիմնված առաջին ETP–ների թրեյդինգը սկսվել է 2015–ին։ Հուլիսի դրությամբ ամբողջ աշխարհում ցուցակված է 235 կրիպտո ETF և ETP։
Կրիպտոակտիվների ETF–ների աճը տեղի է ունենում ընդհանուր ETF արդյունաբերության ընդլայնմանը զուգահեռ։ Ըստ՝  ETFGI-ի, աշխարհում ցուցակված ETF-ներում և ETP-ներում ներդրված ակտիվները հասել են նոր ռեկորդային մակարդակի՝ 11,4 տրիլիոն դոլար՝ հուլիսի վերջի դրությամբ:
Նշենք, որ ETF–ը տարբեր բաժնետոմսերի, պարտատոմսերի կամ այլ ակտիվների ընդհանուր փաթեթ է, որը դիվերսիֆիկացնում է արժեթղթերում ներդրումները, հետեւաբար՝ նվազեցնում ռիսկերը։ Այսպիսի փաթեթների կառավարումը անհատ ներդրողները սովորաբար վստահում են մասնագիտացված բրոքերներին կամ բրոքերային ընկերություններին։
ԱՄՆ-ում սպառողների վստահության ինդեքսը օգոստոսին բարձրացել է՝ գրանցելով կիսամյակային ամենաբարձր ցուցանիշը՝ 103.3 (հուլիսին՝ 101.9)` ավելի վաղ կանխատեսվող՝ 100,3-ի համեմատ:
Վստահությունն ավելի բարձր է եղել 35 և ավելի տարիքի սպառողների և 100,000 դոլարից ավելի տարեկան եկամուտ ունեցողների շրջանում:
Սա տեղի է ունեցել ԱՄՆ տնտեսական հեռանկարների վերաբերյալ լավատեսության ֆոնին, սակայն ամերիկացիներին ավելի ու ավելի է անհանգստացնում աշխատաշուկան. անցյալ ամիս գործազրկության մակարդակը հասել էր երեք տարվա առավելագույնին՝ 4,3%:
Սպառողների վստահության սպասվածից ավելի լավ ցուցանիշը, որը երեքշաբթի հաղորդել էր Conference Board-ը, արտացոլում է բիզնես պայմանների բարելավված ընկալումները հաջորդ վեց ամիսների համար։ Բիզնես միջավայրի հետազոտությամբ զբաղվող հեղինակավոր կազմակերպության ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ ռեցեսիայի հավանականությունը շարունակել է նվազել: Սպառողների անհանգստությունն աշխատաշուկայի վերաբերյալ արտացոլված է Դաշնային պահուստային համակարգի մտահոգություններում. համակարգի նախագահ Ջերոմ Փաուելը անցյալ ուրբաթ հայտարարեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքների նվազեցման անխուսափելիության մասին։
Փորձագետները չեն բացառում, որ սպառողների վստահության աճը կարող է պայմանավորված լինել Ջո Բայդենի՝ նախագահական ընտրարշավից դուրս գալով եւ Դեմոկրատական կուսակցության կողմից Քամալա Հարիսի թեկնածության առաջադրմամբ։
Ճապոնական Sony–ն երեքշաբթի ներդրողներին հրաշալի նորություն հաղորդեց՝ հայտարարելով, որ իրենք լուծել են միաձուլման հետ կապված բոլոր վեճերը Zee Entertainment Enterprises-ի հետ: Sony-ի հնդկական դուստր ձեռնարկությունը նախատեսում էր միաձուլվել հնդկական մեդիա կոնգլոմերատի հետ 10 միլիարդ դոլար արժողությամբ գործարքով, սակայն հրաժարվեց գործարքից այս տարվա սկզբին, ինչը հանգեցրեց դատական գործընթացի երկու ընկերությունների միջև:
Sony-ն և Zee-ն որոշեցին հարթել իրենց տարաձայնությունները և առաջ շարժվել առանց որևէ պարտավորության մյուսի հանդեպ: Դրանից անմիջապես հետո Zee-ի բաժնետոմսերը աճեցին 12%-ով, թեև դրանք դեռևս ցածր են  միաձուլման դադարեցման մասին հայտարարությանը նախորդող ժամանակահատվածի համեմատ:
Մինչ գրեթե յուրաքանչյուր մեդիա ընկերություն այժմ փորձում է գործարկել սթրիմինգային ծառայություն՝ այդ գործընթացում  գումարներ ծախսելով, Sony-ն այն միակն ընկերությունն է, որը բովանդակություն է վաճառում ամենաբարձր գին առաջարկողին: Սա հաջող ռազմավարություն էր, որի շնորհիվ Sony-ի շահույթը կայուն էր մնում մինչև համաճարակը:
Սակայն Sony–ի բիզնեսի բազմազանությունն այժմ իր դեմ է աշխատում։ Sony–ի բաժնետոմսերը վաճառվում են ընկերության շահույթից ընդամենը 17 անգամ ավելի թանկ, իսկ վերլուծաբաններն ակնկալում են ընկերության եկամուտների մի փոքր անկում առաջիկա երկու տարիների ընթացքում:
ԱՄՆ-ի ամենապոպուլյար՝ բնակարանային վարկերի տոկոսադրույքները իջել են՝ հասնելով վերջին 16 ամսվա ամենացածր ցուցանիշին՝ այն բանից հետո, երբ Դաշնային պահուստային համակարգի նախագահ Ջերոմ Փաուելը ազդարարեց, որ Կենտրոնական բանկը պատրաստ է հաջորդ ամիս նվազեցնել փոխառությունների ծախսերը՝ աշխատաշուկան հետագա թուլացումից զերծ պահելու համար:
30-ամյա ֆիքսված տոկոսադրույքով հիփոթեքի միջին պայմանագրային տոկոսադրույքը օգոստոսի 23-ին ավարտված շաբաթում նվազել է 6 բազիսային կետով՝ մինչև 6,44%, չորեքշաբթի հայտնել է Հիփոթեքային բանկիրների ասոցիացիան: Սա ամենացածր ցուցանիշն է 2023 թվականի ապրիլից ի վեր։
Թեև Դաշնային պահուստային համակարգը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նվազեցման մասին առաջիկա որոշումը կկայացնի միայն մի քանի շաբաթ անց, հիփոթեքային տոկոսադրույքներն արդեն նվազում են, քանի որ բնակարանային վարկերի վրա մասամբ ազդում են տնտեսական գործոնները, ինչպիսին, օրինակ, աշխատաշուկայի հզորությունն է: Վերջին թույլ տնտեսական տվյալները, այդ թվում՝ աշխատատեղերի մասին հուլիսյան հիասթափեցնող զեկույցը, մտավախություն են առաջացրել, որ ԱՄՆ տնտեսությունը ճեղքեր է տալիս վերջին 23 տարվա ընթացքում դաշնային պահուստային համակարգի ամենաբարձր տոկոսադրույքի ճնշման տակ:

Net inflows into global listed crypto ETFs and ETPs reached a record $59.3 billion as of the end of July, according to London-based independent research and advisory firm ETFGI. This is significantly higher than the previous peak of US$4.1 billion, which was recorded in 2021. Assets in these products rose to $91.7 billion, up 506 percent (506.4) from $15.1 billion at the end of last year, the report said. Net inflows of cryptocurrency ETFs and ETPs totaled $13.7 billion in July, the report noted.
The advisory firm's report highlights growing investor demand for crypto-based funds and the impact of the US Securities and Exchange Commission's Jan. 10 decision to approve the listing of spot bitcoin ETFs. Spot Bitcoin ETFs allow ordinary investors to invest in Bitcoin in a regulated manner through their brokerage accounts.
The first crypto-based ETPs started trading in 2015. As of July, there are 235 crypto ETFs and ETPs listed worldwide.
The growth of crypto-asset ETFs is happening in tandem with the expansion of the overall ETF industry. Assets invested in listed ETFs and ETPs worldwide reached a new record high of $11.4 trillion as of the end of July, according to ETFGI.
It should be noted that ETF is a general package of different shares, bonds or other assets, which diversifies investments in securities, therefore, reduces risks. Individual investors usually entrust the management of such packages to specialized brokers or brokerage firms.
The US consumer confidence index rose in August to a six-month high of 103.3 (101.9 in July), compared to an earlier estimate of 100.3.
Confidence was higher among consumers age 35 and older and those with annual incomes above $100,000.
This came amid optimism about the US economic outlook, but Americans are increasingly worried about the labor market. last month the unemployment rate hit a three-year high of 4.3%.
A better-than-expected consumer confidence reading from the Conference Board on Tuesday reflected improved perceptions of business conditions for the next six months. A study by a reputable business climate research organization shows that the likelihood of a recession has continued to decline. Consumer anxiety about the labor market is reflected in the concerns of the Federal Reserve. system chairman Jerome Powell announced last Friday the inevitability of lowering refinancing rates.
Experts do not rule out that the increase in consumer confidence may be due to Joe Biden's withdrawal from the presidential election campaign and the nomination of Kamala Harris by the Democratic Party.
Japan's Sony gave investors some good news on Tuesday, announcing that it has resolved all disputes related to its merger with Zee Entertainment Enterprises. Sony's Indian subsidiary planned to merge with the Indian media conglomerate in a $10 billion deal, but pulled out of the deal earlier this year, leading to litigation between the two companies.
Sony and Zee decided to patch up their differences and move forward without any commitment to the other. Zee shares rose 12% soon after, though they are still down from the period before the merger was announced.
While almost every media company is now trying to launch a streaming service, spending money in the process, Sony is the only company selling content to the highest bidder. This was a successful strategy that kept Sony's profits stable until the pandemic.
But the diversity of Sony's business is now working against it. Sony shares trade at just 17 times the company's earnings, and analysts expect the company's earnings to decline slightly over the next two years.
Interest rates on U.S. home loans, the most popular, fell to a 16-month low after Federal Reserve Chairman Jerome Powell signaled the central bank was prepared to cut borrowing costs next month to prevent further weakening of the labor market.
The average contract rate for a 30-year fixed-rate mortgage fell 6 basis points to 6.44% in the week ended Aug. 23, the Mortgage Bankers Association said Wednesday. This is the lowest figure since April 2023.
Although the Federal Reserve's next decision on whether to cut the refinancing rate is only a few weeks away, mortgage rates are already falling as home loans are affected in part by economic factors such as the strength of the labor market. Recent weak economic data, including a disappointing July jobs report, have fueled fears that the US economy is cracking under pressure from the Federal Reserve's highest interest rate in 23 years.