Բջջային հավելվածները հարմար են և մեծապես պարզեցնում են մարդու կյանքը, սակայն դրանք կարող են նաև վտանգավոր լինել օգտատիրոջ համար։ Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Ալեքսանդր Չեռնենկոն «Փրայմ» գործակալությանը պատմել է, թե ինչպես կարելի է ճանաչել սպառնալիքը և պաշտպանել անձնական տվյալները։
Նա բացատրել է, որ վտանգավոր բջջային հավելվածները կարելի է բաժանել հինգ տեսակի.
• «Գորշ ծրագրեր»,
• Ծրագրեր, որոնք պահանջում են չափազանց շատ հասանելիություն ձեր սարքին,
• Ծրագրեր, որոնք պահանջում ադմինիստրատորի շատ իրավունքներ,
• Ծրագրեր, որոնք օգտագործում են հատուկ գործառույթներ,
• Ֆիշինգային ծրագրեր։
Չեռնենկոն նշել է, որ յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում կարևոր է գնահատել մշակողի հեղինակությունը և ստուգել անվտանգության վկայականները: Հավելվածներ պետք է ներբեռնել միայն պաշտոնական խանութներից կամ ընկերությունների կայքերից: Սմարթֆոնի վրա տեղադրելիս կարևոր է օգտագործել հակավիրուսային ծրագրեր, իսկ դրանից հետո ստուգել տեղադրված հավելվածների հասանելիության վերաբերյալ իրավունքները։
Եթե ​​վտանգավոր հավելվածն ամեն դեպքում արդեն հայտնվել է ձեր սմարթֆոնում, հարկավոր է անհապաղ հեռացնել այն, անջատել ինտերնետի հասանելիությունը և սմարթֆոնը միացնել անվտանգ ռեժիմում: Դա անելու համար հարկավոր է օգտագործել հակավիրուս, և եթե չեք կարողանում այն ​​մաքրել, ապա ըստ Չեռնենկոյի՝ կարող եք հեռախոսը բերել գործարանային կարգավորումների վիճակի։

Mobile applications are convenient and greatly simplify a person's life, but they can also be dangerous for the user. Information security expert Alexander Chernenko told Prime agency how to recognize the threat and protect personal data.
He explained that dangerous mobile applications can be divided into five types:
• "Grey programs",
• Apps that require too much access to your device,
• Programs that require a lot of administrator rights,
• Programs that use special functions,
• Phishing programs.
Chernenko noted that in each specific case it is important to evaluate the reputation of the developer and check the security certificates. Apps should only be downloaded from official stores or company websites. When installing on a smartphone, it is important to use anti-virus programs, and then check the access rights of the installed applications.
If a dangerous application has already appeared on your smartphone anyway, you need to immediately remove it, turn off Internet access and turn on the smartphone in safe mode. To do this, you need to use an antivirus, and if you can't clean it, then according to Chernenko, you can restore the phone to factory settings.