Բջջային հավելվածները հարմար են և մեծապես պարզեցնում են մարդու կյանքը, սակայն դրանք կարող են նաև վտանգավոր լինել օգտատիրոջ համար։ Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Ալեքսանդր Չեռնենկոն «Փրայմ» գործակալությանը պատմել է, թե ինչպես կարելի է ճանաչել սպառնալիքը և պաշտպանել անձնական տվյալները։
Նա բացատրել է, որ վտանգավոր բջջային հավելվածները կարելի է բաժանել հինգ տեսակի.
• «Գորշ ծրագրեր»,
• Ծրագրեր, որոնք պահանջում են չափազանց շատ հասանելիություն ձեր սարքին,
• Ծրագրեր, որոնք պահանջում ադմինիստրատորի շատ իրավունքներ,
• Ծրագրեր, որոնք օգտագործում են հատուկ գործառույթներ,
• Ֆիշինգային ծրագրեր։
Չեռնենկոն նշել է, որ յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում կարևոր է գնահատել մշակողի հեղինակությունը և ստուգել անվտանգության վկայականները: Հավելվածներ պետք է ներբեռնել միայն պաշտոնական խանութներից կամ ընկերությունների կայքերից: Սմարթֆոնի վրա տեղադրելիս կարևոր է օգտագործել հակավիրուսային ծրագրեր, իսկ դրանից հետո ստուգել տեղադրված հավելվածների հասանելիության վերաբերյալ իրավունքները։
Եթե ​​վտանգավոր հավելվածն ամեն դեպքում արդեն հայտնվել է ձեր սմարթֆոնում, հարկավոր է անհապաղ հեռացնել այն, անջատել ինտերնետի հասանելիությունը և սմարթֆոնը միացնել անվտանգ ռեժիմում: Դա անելու համար հարկավոր է օգտագործել հակավիրուս, և եթե չեք կարողանում այն ​​մաքրել, ապա ըստ Չեռնենկոյի՝ կարող եք հեռախոսը բերել գործարանային կարգավորումների վիճակի։

Мобильные приложения удобны и значительно упрощают жизнь человека, но они также могут быть опасны для пользователя. Эксперт по информационной безопасности Александр Черненко рассказал агентству "Прайм", как распознать угрозу и защитить персональные данные.
Он пояснил, что опасные мобильные приложения можно разделить на пять типов.
- «Серые программы»,
- Приложения, требующие слишком большого доступа к вашему устройству.
- Программы, требующие большого количества прав администратора,
- Программы, использующие специальные функции,
- Фишинговые программы.
Черненко отметил, что в каждом конкретном случае важно оценить репутацию застройщика и проверить сертификаты безопасности. Приложения следует загружать только из официальных магазинов или веб-сайтов компаний. При установке на смартфон важно использовать антивирусные программы, а затем проверить права доступа установленных приложений.
Если опасное приложение все равно уже появилось на вашем смартфоне, необходимо немедленно удалить его, отключить доступ в Интернет и включить смартфон в безопасном режиме. Для этого нужно использовать антивирус, а если не получается его почистить, то по словам Черненко, можно вернуть телефон к заводским настройкам.