ԱՄՆ Կոլումբիայի օկրուգի դաշնային դատարանը վճռել է, որ Google-ը չարաշահել է շուկայում իր ունեցած իշխանությունը, որպեսզի «խեղդի» որոնողական համակարգերի միջև մրցակցությունը, և Google-ի մենաշնորն անօրինական է, գրում է The Washington Post-ը։
«Google-ը մենաշնորհատեր է և գործում է համապատասխանաբար՝ իր մենաշնորհը պահպանելու համար»,- պարբերականը մեջբերում է դատավոր Ամիտ Մեհթայի 276 էջանոց որոշումից մի հատված։
Դատարանը համաձայնել է ԱՄՆ Արդարադատության նախարարության եզրակացությունների հետ, որ ընկերությունը խախտել է հակամենաշնորհային օրենքները՝ Apple-ի և սմարթֆոններ արտադրող այլ ընկերությունների հետ պայմանագրեր կնքելով, որոնցով պահանջվում է սմարթֆոններում նախապես որպես որոնողական համակարգ տեղադրել հենց Google-ը: Դատավորը նաև որոշել է, որ ընկերությունը գովազդային շուկայում իր մրցակիցներին անբարենպաստ վիճակում է դնում։
«Google-ի նկատմամբ այս հաղթանակը պատմական է ամերիկյան ժողովրդի համար: Ոչ մի ընկերություն, անկախ նրանից, թե որքան մեծ է կամ հզոր, օրենքից վեր չէ»,- ասվում է ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Մերիկ Գարլանդի հայտարարությունում:
Alphabet-ի (որին պատկանում է Google-ը) գլոբալ հարցերով նախագահ Քենթ Ուոքերն ասել է, որ ընկերությունը մտադիր է բողոքարկել դատարանի որոշումը: Ընկերությունը բազմիցս հայտարարել է, որ օգտատերերն իրենք են ընտրում, թե որ որոնողական համակարգն օգտագործել իրենց սմարթֆոններում։
Սեպտեմբերին դատարանը կսկսի մեկ այլ գործ քննել Google-ի դեմ՝ գովազդային շուկայում առաջատար դիրքի պատճառով։ Նմանատիպ հայցեր են ներկայացվել Apple-ի, Amazon-ի և Meta-ի դեմ:

Окружной суд Колумбии США постановил, что Google злоупотребила своим влиянием на рынке, чтобы «задушить» конкуренцию между поисковыми системами, а монополия Google является незаконной, пишет The Washington Post.
«Google является монополистом и действует соответствующим образом, чтобы сохранить свою монополию», — цитирует газета судью Амита Мехту в 276-страничном постановлении.
Суд согласился с выводами Минюста США о том, что компания нарушила антимонопольное законодательство, заключив с Apple и другими производителями смартфонов соглашения, требующие предустановки Google в качестве поисковой системы на смартфонах. Судья также решил, что компания ставит своих конкурентов в невыгодное положение на рекламном рынке.
«Эта победа над Google является исторической для американского народа. Ни одна компания, какой бы большой или могущественной она ни была, не стоит выше закона», — заявил генеральный прокурор США Меррик Гарланд.
Кент Уокер, президент по глобальным связям компании Alphabet (которая владеет Google), заявил, что компания планирует обжаловать решение суда. Компания неоднократно заявляла, что пользователи сами выбирают, какую поисковую систему использовать на своих смартфонах.
В сентябре суд приступит к рассмотрению еще одного дела против Google из-за ее лидирующего положения на рекламном рынке. Аналогичные иски были поданы против Apple, Amazon и Meta.