Amazon-ը նախատեսում է ռեկրուտերների և HR մասնագետների մի մասին փոխարինել արհեստական բանականությամբ։ Նման եզրահանգում կարելի է անել Recode պարբերականի հեղինակների տրամադրության տակ հայտնված գաղտնի փաստաթղթի տվյալներից։
Ընկերության պատմության մեջ ամենալայնամասշտաբ կրճատումների ժամանակ ԱՄՆ-ում և Հնդկաստանում հարյուրավոր կրտսեր և միջին մակարդակի HR մասնագետների խնդրել են իրենց կամքով հեռանալ: Եվ կարծես թե նրանց կփոխարինի արհեստական բանականությունը: Ավելին, Amazon-ի արհեստական բանականության տեխնոլոգիան, որն ընկերությունում հայտնի է որպես «Դիմորդների ավտոմատ գնահատում» (Automated Applicant Evaluation) կամ AAE, արդեն պատրաստ է․ ընկերությունն այն փորձարկում է դեռ անցած տարվանից:
Այս տեխնոլոգիան, ըստ լրատվամիջոցների տվյալների, կարող է բավականին արդյունավետ կերպով կանխատեսել, թե որ դիմորդներն ունեն առավել մեծ ներուժ որոշակի պաշտոնի համար, այնուհետև նրանց ուղղորդել հարցազրույցի, ընդորում՝ ծրագիրն աշխատում է առանց ռեկրուտերի կողմից հսկողության: AAE-ի արհեստական բանականությունը նմանատիպ դետալներ է փնտրում Amazon-ի հաջողակ աշխատակիցների ռեզյումեների և նմանատիպ աշխատատեղի համար դիմող քաղաքացիների ռեզյումեներում։
Amazon-ում AAE տեխնոլոգիան առաջին անգամ փորձարկվել է ընկերության բժշկական անձնակազմի աշխատատեղերի համար դիմողների վրա, սակայն դրանից հետո այն օգտագործվել է շատ ավելի պատասխանատու պաշտոնների համար դիմողներից թեկնածուներ ընտրելու նպատակով՝ ծրագրային ապահովման ինժեներներից մինչև տեխնիկական ծրագրերի ղեկավարներ:
Շատ փորձագետներ կարծում են, որ այնպիսի պատասխանատու գործը, ինչպիսին նոր աշխատակիցների աշխատանքի ընդունելն է, չի կարելի վստահել արհեստական բանականությանը։ Ըստ CodePath-ի համահիմնադիր և տեխնիկական հարցերով գլխավոր տնօրեն Նաթան Աշքենազիի՝ արհեստական բանականությունը կարող է նույնիսկ շատ ավելի կողմնակալ լինել, քան կարող է թվալ առաջին հայացքից: Ըստ Mashable-ի՝ Amazon-ի ներքին փաստաթղթում ասվում է, որ AAE-ն զերծ է ռասայական կամ գենդերային կողմնակալությունից, բայց չպետք է մոռանալ, որ մի քանի տարի առաջ ընկերությունն արդեն հրաժարվել է արհեստական բանականությամբ աշխատող ռեկրուտերից, քանի որ այն իր կողմնակալության պատճառով բազմաթիվ տաղանդավոր և պրոֆեսիոնալ մարդկանց դուրս էր թողել ընտրությունից և այդպիսով ստեղծել էր խնդիրներ, որոնք լուծելու համար այն ստեղծվել էր։

Компания Amazon планирует заменить часть своих рекрутеров и HR-специалистов искусственным интеллектом. Такие выводы можно сделать по данным из конфиденциального документа, попавшего в руки авторов издания Recode.
В рамках самых масштабных в истории компании сокращений сотням HR-специалистов низшего и среднего звена в США и Индии предложили уволиться по собственному желанию. И похоже, их заменят ИИ. Более того, технология искусственного интеллекта Amazon, известная внутри компании как Automated Applicant Evaluation или AAE уже готова: еще с прошлого года компания экспериментировала с ней.
Эта технология, по данным СМИ, может довольно эффективно предсказывать, какие соискатели обладают наибольшим потенциалом для той или иной должности, а затем направляет их на собеседование – без необходимости в контроле со стороны рекрутера. ИИ, работающий в AAE, ищет схожие детали в резюме успешных сотрудников Amazon и в резюме соискателей, которые претендуют на аналогичные вакансии.
Впервые технологию AAE протестировали на соискателях на должности медицинских представителей в Amazon, но после ее начали использовать для отбора претендентов на гораздо более ответственные позиции, начиная с инженеров-разработчиков программного обеспечения и заканчивая руководителями технических программ.
Многие специалисты считают, что нельзя доверять ИИ такое ответственное дело как подбор кадров. Так, по словам соучредителя и главного технического директора CodePath Натана Эшкенази, ИИ может быть даже более предвзят, чем может показаться на первый взгляд. Как рассказывает Mashable, во внутреннем документе Amazon говорится, что AAE свободна от предубеждений, связанных с расой или полом, однако не следует забывать, что несколько лет назад компания уже отказалась от ИИ-рекрутера, так как тот из-за своей предвзятости отсеивал многих талантливых и профессиональных людей и создавал проблемы, которые был создан решать.