Միջազգային տիեզերակայանը (ՄՏԿ) տիեզերքից իջեցնելու առաջադրանքը ՆԱՍԱ-ն հանձնարարել է SpaceX-ին, որի համար ընկերությունը կստանա 843 մլն դոլար՝ չհաշված քարշակող սարքի պատրաստման և գործարկման համար վճարները։ Սակայն ամեն ինչ տեղի կունենա ոչ շուտ, քան պատրաստ կլինեն կոմերցիոն ուղեծրային կայանները, իսկ դա կարող է տեղի ունենալ 2030-ից հետո, տեղեկացնում է Space.com-ը։
Տարբեր հայտարարությունների համաձայն՝ Ռուսաստանը կարող է դադարեցնել ՄՏԿ-ի աջակցությունն արդեն 2028-ին։ Ուստի այս ժամանակահատվածից հետո կայանի շահագործման հարցերը, ինչպես նաև կայանը ուղեծրից հեռացնելու և օվկիանոս իջեցնելու պատասխանատվության հարցերը մնալու են ՆԱՍԱ-ի և նրա ամենամոտ գործընկերների ուսերին։ Այս պահին պարզ չէ՝ SpaceX-ը օվկիանոս կիջեցնի ամբո՞ղջ տիեզերակայանը, թե՞ միայն ամերիկյան հատվածը։ Նախկինում առաջարկներ կային կայանն իր ծառայության վերջում բաժանել, իսկ մասերն առանձին-առանձին դուրս բերել ուղեծրից։
«Միջազգային տիեզերակայանն ուղեծրից դուրս բերելու նպատակով վայրէջքի համար ամերիկյան սարքի ընտրությունը ՆԱՍԱ-ին և նրա միջազգային գործընկերներին կօգնի կայանի գործունեության ավարտին ապահովել անվտանգ և պատասխանատու վայրէջք Երկրի ցածր ուղեծրից: Այս որոշումը նաև աջակցում է ՆԱՍԱ-ի պլաններին ապագա առևտրային ուղղությունների համար և թույլ է տալիս շարունակել Երկրին մոտ տարածության օգտագործումը»,- ՆԱՍԱ-ի կենտրոնակայանում ասել է գործակալության Տիեզերական օպերացիաների գրասենյակի ադմինիստրատորի օգնական Քեն Բոուերսոքսը:
Նախնական տվյալներով՝ ակնկալվում է, որ ՄՏԿ-ը դուրս կբերվի ուղեծրից 2030-ին, սակայն գործակալությունը պարզաբանել է, որ «ոչ մի կախարդական բան տեղի չի ունենա», եթե կայանը շարունակի գործել 2030-ից հետո: Փաստացի ՄՏԿ-ի աշխատանքը կերկարաձգվի այնքան ժամանակ, մինչև պատրաստ լինեն կոմերցիոն ուղեծրային կայանները, իսկ դրանց պատրաստ լինելու հարցը ևս կարող է ձգձգվել: «Մենք ցանկանում ենք, որ [առևտրային կայանները] աջակցություն ցուցաբերեն, և երբ դրանք պատրաստ լինեն գործարկվելու, հենց այդ ժամանակ ՄՏԿ-ն մի կողմ կքաշվի,- բացատրել է գործակալությունը:
Նշենք, որ այսօր մի քանի կոմերցիոն տիեզերակայաններ գտնվում են զարգացման տարբեր փուլերում։ Օրինակ՝ Axiom Space-ը մշակում է իր Axiom կայանը, մինչդեռ Blue Origin-ը (Sierra Space-ի, Boeing-ի և Amazon-ի հետ միասին) պլանավորում է իր սեփականը, որը հայտնի է որպես Orbital Reef: Voyager Space ընկերությունն ունի նաև իր Starlab համալիրը, որը մշակվում է Lockheed Martin-ի և Northrop Grumman-ի օգնությամբ։ Իսկ կալիֆոռնիական Vast Space ընկերությունը նախատեսում է իր Haven-1 մոդուլը ուղեծիր դուրս բերել 2025-ին՝ SpaceX Falcon 9 հրթիռով:

According to NASA, the creation of a tug to deorbit the ISS has been entrusted to SpaceX. The company will receive $843 million for this task, not including the costs for preparing and launching the tug. However, this will not happen until commercial orbital stations are ready, which may be after 2030, Space.com reports.
Various statements suggest that Russia may cease support for the ISS as early as 2028. Therefore, the questions of station operation after this period, as well as responsibility for deorbiting and ocean disposal, will fall to NASA and its closest partners. It should be noted that it is not yet clear whether SpaceX will deorbit the entire station or only the American segment—there have been previous proposals to separate the station at the end of its service life and deorbit parts individually.
"The choice of an American deorbiting vehicle for the International Space Station will help NASA and its international partners ensure a safe and responsible deorbit from low Earth orbit at the end of the station's mission. This decision also supports NASA's plans for future commercial endeavors and allows continued use of low Earth orbit space," said Ken Bowersox of NASA, Deputy Administrator for the Space Operations Mission Directorate at the agency's headquarters in Washington.
Preliminary deorbiting of the ISS is expected in 2030, but "nothing magical will happen," as the agency explained, if the station continues to operate after 2030. In fact, the ISS will be maintained until commercial orbital stations are ready, which may take some time. "We want [the commercial stations] to provide support, and then, when they are ready for launch, that is when the ISS will step aside," the agency explained.
Several commercial space stations are currently in various stages of development. For example, Axiom Space is developing its Axiom station, while Blue Origin is planning its own station known as Orbital Reef, in collaboration with Sierra Space, Boeing, and Amazon. Voyager Space also has its Starlab complex, developed with the help of Lockheed Martin and Northrop Grumman. Additionally, the California-based company Vast Space plans to launch its Haven-1 module into orbit in 2025 aboard a SpaceX Falcon 9 rocket.