Արեգակի վրա այսօր՝ Երևանի ժամանակով ժամ 11։05-ին, ամենաբարձր՝ X դասի հզոր բռնկում է տեղի ունեցել, տեղեկացնում է հայտնում է Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի և ՌԴ Կիրառական երկրաֆիզիկայի ինստիտուտի Արևային աստղագիտության լաբորատորիան։
Մայիսի 10–12-ը տեղի ունեցած նմանատիպ բռնկումը G5 դասի մագնիսական հզոր փոթորիկ էր առաջացրել։ Այսօրվա իրադարձությունը ևս կարող է մագնիսական փոթորկի պատճառ դառնալ, նշում են գիտնականները՝ հավելելով, սակայն, որ դեռ վաղ է խոսել Երկրի վրա դրա հնարավոր ազդեցության մասին։
Գիտնականները ենթադրում են, որ բռնկումը տեղի է ունեցել Արեգակի հեռավոր կողմում: Ըստ նրանց՝ բռնկման կենտրոնը գտնվում է Արև-Երկիր գծից հեռու։
Գիտնականները նաև նշել են, որ եթե Արեգակի վրա գտնվող №3664 տարածաշրջանը, որը պահպանել է իր էներգիան, իսկապես փոխում է իր դիրքը դեպի Երկրի ուղղությամբ, ապա հաջորդ հանգստյան օրերին արդեն նոր բռնկումներն են սպասվում։ «Մոտ հունիսի 1-ից մեր մոլորակը կհայտնվի բռնկվող մասնիկների և պլազմայի ամպերի բաշխման հատվածում»,- պարզաբանել են Լաբորատորիայում։
2024-ին Արեգակի բռնկումների թիվն աճել է։ Գիտնականները դա պայմանավորում են արեգակնային 11-ամյա ցիկլով, որը մոտենում է իր առավելագույնին։ Արևային բռնկումները դասակարգվում են հինգ հզորության մակարդակների՝ A-ից մինչև X, ընդ որում յուրաքանչյուր հաջորդ կատեգորիա 10 անգամ ավելի մեծ է, քան նախորդը: Ավելի բարձր X դասի բռնկումները հաճախ ուղեկցվում են արևային պլազմայի արտանետումներով, որոնք կարող են մագնիսական փոթորիկներ առաջացնել Երկիր հասնելու ժամանակ:

A powerful flare has occurred on the Sun. will it cause a magnetic storm?
Today, at 11:05 a.m. Yerevan time, a powerful class X solar burst occurred on the Sun, reports the Laboratory of Solar Astronomy of the Institute of Space Research and the Institute of Applied Geophysics of the Russian Federation.
A similar solar burst on May 10-12 produced a powerful G5 magnetic storm. Today's event can also cause a magnetic storm, scientists note, adding, however, that it is still too early to talk about its possible impact on Earth.
Scientists assume that the flare occurred on the far side of the Sun. According to them, the center of the flare is located far from the Sun-Earth line.
Scientists also noted that if the region №3664 on the Sun, which has preserved its energy, really changes its position towards the Earth, then new flares are expected in the next weekend. "About June 1, our planet will appear in the area of distribution of flammable particles and plasma clouds," the Laboratory explained.
In 2024, the number of solar flares has increased. Scientists attribute this to the 11-year solar cycle, which is approaching its maximum. Solar flares are classified into five power levels, from A to X, with each subsequent category being 10 times greater than the previous one. Higher X-class flares are often accompanied by outflows of solar plasma that can cause magnetic storms by the time they reach Earth.