Երեք տարում՝ 2020-2023 թվականներին, Apple-ն ավելի քան 7 մլրդ դոլարի խարդախ գործարքներ է կանխել: Միայն 2023-ին ընկերությունն արգելափակել է 1,8 մլրդ դոլարի կասկածելի վճարումներ:
Ինչպես տեղեկացնում է PhoneArena-ն, այս ընթացքում Apple-ը նաև հրաժարվել է իր առցանց խանութում 1,7 միլիոն հավելվածներ տեղադրելուց, որոնք չեն համապատասխանել գաղտնիության, անվտանգության և բովանդակության չափանիշներին։ Եվս 248,000 հոսթինգի հարցումներ մերժվել են, քանի որ հավելվածները համարվել են սպամ, նմանակել են այլ հավելվածների կամ եղել են ապակողմնորոշող:
Ինչպես նշվում է Apple-ի հրապարակած զեկույցում, օգտատերերին վնաս հասցնելու համար չարագործներն այսօր ակտիվորեն օգտագործում են խաբեության մարտավարություն: Դա անելու համար նրանք, օրինակ, պոտենցիալ վտանգավոր հավելվածները քողարկում են որպես անվնաս:
Անցած տարվա ընթացքում App Review-ն բացահայտել է բազմաթիվ դեպքեր, երբ հավելվածները, որոնք ի սկզբանե ներկայացվում էին որպես անվնաս արտադրանք, օրինակ՝ լուսանկարների խմբագրիչներ կամ հանելուկ խաղեր, իրականում հարթակներ էին անօրինական բովանդակության հեռարձակման, մոլախաղերի կամ վարկային խարդախ ծառայությունների համար:
Apple-ը շարունակում է ակտիվորեն ներդրումներ կատարել App Store առցանց խանութի օգտատերերին պաշտպանելու տեխնոլոգիաներում։ Կորպորացիան պնդում է, որ իր ջանքերն ուղղված են հարթակի բոլոր օգտատերերի համար անվտանգ և ապահով միջավայր ստեղծելուն։

Apple blocks $7 billion in fraudulent transactions in three years
Apple prevented more than $7 billion in fraudulent transactions between 2020 and 2023. In 2023 alone, the company blocked $1.8 billion in suspicious payments.
According to PhoneArena, during this period Apple also refused to list 1.7 million applications that did not meet privacy, security and content standards. Another 248,000 hosting requests were rejected because the apps were deemed spam, copycats or misleading.
As noted in a report published by Apple, attackers today are actively using deception tactics to harm users. To do this, they, for example, disguise potentially dangerous applications as harmless ones.
Over the past year, App Review has uncovered numerous cases where apps initially marketed as innocuous products, such as photo editors or puzzle games, were actually platforms for streaming illegal content, gambling, or fraudulent credit services.
Apple continues to actively invest in technology to protect App Store users. The corporation claims that its efforts are aimed at creating a safe and secure environment for all users of the platform.