Դնել նպատակ, հավաքել լավ թիմ, չհիասթափվել ձախողումներից, աշխատանքը անել միայն սիրով և հետամուտ լինել նպատակի իրագործմանը․ սա է բանաձևը, որով իր ողջ կյանքում առաջնորդվել է հինգ ընկերություն հիմնած Ալ Եսայանը, որն այս պահին InteliAir ընկերության համահիմնադիրն ու խորհրդի անդամն է, Cognaize Holdings Inc.-ի գործադիր տնօրենը և խորհրդի անդամը։
«Պետք է հետամուտ լինեք ձեր դրած նպատակների իրագործմանը։ Թույլ մի՛ տվեք, որ մեկնարկային նյութական սահմանափակումները խոչընդոտեն այդ նպատակների իրագործմանը»,- ասում է նա՝ հավելելով, որ ի տարբերություն 20-25 տարի առաջվա՝ այսօրվա աշխարհում գիտելիք ձեռք բերելու անսահմանափակ հնարավորություններ կան։
Ըստ Ալ Եսայանի՝ բիզնեսում հաջողություն ունենալու համար պետք է սովորել անհարմար չզգալ անորոշությունից, որը սովորաբար վախ է առաջացնում։ «Բայց եթե դու կարողանաս այդ վախը փոխակերպել գործողության, ապա դա այլևս վախ չէ»,- նշում է նա։
Ալ Եսայանն ասում է, որ ընկերություն հիմնելու համար կարիք չկա, որ շատ բան իմանա այդ ոլորտի մասին, բայց պետք է անպայման սիրի այն և ոգեշնչվի այն ամենով, ինչ փորձում է ստեղծել:
«Ընկերություն հիմնելու գործընթացը պարտադիր չէ, որ բխի իմ գլխից, այն բխում է իմ սրտից: Յուրաքանչյուր ընկերություն հիմնելիս՝ ցանկացել են անել մի բան, որն արժեք է ստեղծում առաջին հերթին Հայաստանի, իսկ հետո՝ աշխարհի համար»,- նշում է նա:
002.jpg (1.01 MB)
Ըստ Եսայանի՝ պետք չէ վախենալ սխալվելուց, ձախողվելուց, քանզի յուրաքանչյուր սխալ մարդու ինչ-որ բան է սովորեցնում։ «Երբ ինչ-որ բան ձախողվում է, փոխում եմ ձախողման սահմանումը և ասում, որ դա դաս է։ Այնպես որ, չկան ձախողումներ, կան պարզապես դասեր: Յուրաքանչյուր ձախողում քեզ ինչ-որ բան է սովորեցնում։ Եթե ազնիվ ես քո տեսլականի հարցում, թե ինչ ես ստեղծում, ապա յուրաքանչյուր անհաջողության հետ հասկանում ես, որ ավելի ես մոտենում քո նպատակին»,- ասում է նա։
Լավ թիմը կարևոր է
Հաջող ընկերություն ստեղծելու կարևոր պայման է նաև լավ թիմ հավաքելը․ ամեն ինչ կախված է մարդկանցից, ում հետ կոնկրետ գաղափարի շուրջ կառուցում ես ընկերությունը: Եսայանն ասում է, որ իրեն դուր է գալիս հետևել, թե ինչպես են մարդիկ  անցնում իրենց տեսլականի հետևից գնալու բարդ ու դժվարին ճանապարհը։
«Քանի որ շատ մարտահրավերներ են առաջանում այդ ճանապարհին, դա շատ դժվար է, և սովորական մարդիկ պարզապես հրաժարվում են, լքում թիմը՝ ասելով, որ դա չափազանց շատ աշխատանք է, իսկ անորոշությունները՝ չափազանց շատ։ Եվ մարդիկ, որոնք փաստացի մնում են գործընթացում, մնում են ուսուցման շատ դժվար գործընթացում, նրանք շատ յուրահատուկ են»,- ասում է նա։
Միայն լավ թիմ ունենալը, իհարկե, բավարար չէ հաջողելու համար․ հարկավոր է ստեղծել այնպիսի միջավայր, որտեղ մարդիկ կկարողանան լավագույնս կատարել իրենց աշխատանքը: Եվ երբ այդ միջավայրն ստեղծվում է, մարդիկ աշխատանքի են գնում մեծ խանդավառությամբ, աշխատում են քրտնաջան, իսկ աշխատանքը խաղի պես մի բան է դառնում նրանց համար։
«Ես միշտ մարդկանց ասում եմ, որ նորմալ է, որ դուք հաճույք չեք ստանում ձեր աշխատանքից։ Երբեք մի կառչեք աշխատանքից, որն անում եք միայն փողի համար՝ անկախ նրանից, թե որքան գումար եք վաստակում, որովհետև գումարն անիմաստ է դառնում»,- նշում է նա։
AL Yesayan   .jpg (876 KB)
Ըստ նրա՝ կարևոր է նաև, որ թիմի անդամներն անկաշկանդ արտահայտեն իրենց կարծիքը և տեղի ունենա երկխոսություն, ինչը էլ ավելի է հեշտացնում աշխատանքը։ «Երբ թիմում երկխոսություն է տեղի ունենում այս կամ այն հարցի շուրջ, այդ հարցը դառնում է թիմակիցների առաքելությունը, այն դառնում է բոլորի առաքելությունը»,- շեշտում է նա:
Հարցին, թե որն է իր ամենասիրած նախագիծը, Ալ Եսայանն ասում է՝ բոլորը, նույնիսկ նրանք, որոնք ֆինանսական հաջողությունների չեն հասել, քանզի այդ նախագծերով ինքը հասել է որոշ նպատակների, որոնք ավելին են, քան ֆինանսական հաջողությունը։
«Ես սիրում եմ այն ընկերությունը, որտեղ աշխատում եմ: Հակառակ դեպքում պարզապես չեմ աշխատում տվյալ նախագծի վրա։ Այնպես որ, ինձ համար շատ դժվար է ասել, թե որն է իմ ամենասիրած նախագիծը։ Յուրաքանչյուր թիմն առանձնահատուկ է, բոլոր հաճախորդները տարբեր են: Այսպես ասեմ՝ քանի դեռ ես կարողանում եմ «խաղալ արարչագործության խաղը» և կարող եմ «խաղալ» այն մարդկանց հետ, որոնք ինձ դուր են գալիս, որոնց հետ աշխատելը հաճելի է և որոնք վայելում են իմ հարգանքը, ուրեմն դա իմ սիրելի նախագիծն է»,- ասում է Ալ Եսայանը։

Set a goal, gather a good team, don't be disappointed by failures, do the work only with love, and pursue the goal. This is the formula that has guided Al Eisaian—who founded five companies, and is currently the Co-Founder and Board Member of InteliAir, CEO & Board Member of Cognaize Holdings Inc., USA—throughout his life.
"So where I sit, it's a great time to pursue it. Don't let the initial material limitations limit you," he says, adding that unlike 20-25 years ago, there are unlimited opportunities to acquire knowledge in today's world.
According to Eisaian, in order to be successful in business, one must learn not to feel uncomfortable with uncertainty, which usually causes fear. "But if you can transform that fear into action, then it's not fear anymore," he adds.
Eisaian says that you don't need to know a lot about the industry to start a company, but you do need to love it and be inspired by what you're trying to create.
“The process of starting companies is always something that is not necessarily coming out of my head, it's coming out of my heart. Every company that I've started, it's because I wanted to do something that creates value, first and foremost for Armenia, but then for the world," he says.
As per Eisaian, there is no need to be afraid of making mistakes and failures because every mistake teaches a person something.
"When failure happens, I change the definition of failure to lessons so there's no failure, there are just lessons. So every failure is teaching you something and if you are honest with your vision of what you're creating then what you can do is that every failure is like 'oh I'm getting closer to my goal,'" he says.
Good team is essential
Gathering a good team is also an important condition for creating a successful company; it all depends on the people with whom you build the company around the specific idea. Eisaian says that he likes to watch how people go through the complicated and difficult path of following their vision.
"Because so many challenges come up, it is very difficult and normal human beings just quit. They're like: 'it's too much work, too much uncertainty.’ So the humans that actually stay with the process, stay with a very difficult learning process, they're very special," he says.
Of course, having a good team alone is not enough to succeed; you need to create an environment where people can do their best work. And when that environment is created, people go to work with great enthusiasm, work hard, and work becomes something like a game for them.
"I always tell people 'it's okay if you're not enjoying it. Never stick around in a job that you know you are doing for money only. No matter how much money you earn. Because it becomes meaningless," he notes.
According to him, it is also important that the team members freely express their opinion and dialogue takes place, which makes the work even easier.
"When you have the dialogue it becomes their mission, it becomes everybody's mission," he emphasizes.
When asked what his favorite project is, Eisaian says all of them, even those that did not achieve financial success, because with those projects he achieved some goals that are more than financial success.
"I love the company that I'm working for. Otherwise, I just don't work on them. So it's very difficult for me to say which one and every team is special, customers are different. As long as I get to play the game of creation and I get to play with the people that I like and enjoy and respect, it's a favorite start,” says Al Eisaian.