Իլոն Մասկի վերջնագիրը, որը նախօրերին ուղարկվել էր Twitter-ի աշխատակիցներին, կարծես թե չունեցավ այն ազդեցությունը, որն ակնկալում էր դրա հեղինակը։ Աշխատակիցները, որոնց առաջարկվել էր կա՛մ «երկար ժամեր և բարձր ինտենսիվությամբ» աշխատել, կա՛մ աշխատանքից ազատվել, սկսել են զանգվածաբար լքել ընկերությունը։
Ավելին, ընկերության գրասենյակները անհայտ պատճառով փակել են մինչև նոյեմբերի 21-ը։  Ենթադրվում է, որ ղեկավարությունը մտավախություն ունի, որ տեղի ունեցածի ֆոնին աշխատակիցները կարող են սաբոտաժի ենթարկել աշխատանքը:
Ինչպես հայտնում է BBC-ն, Twitter-ի աշխատակիցները նոր նամակ են ստացել ղեկավարությունից, որում ասվում է, որ ընկերության գրասենյակային շենքերը ժամանակավորապես փակ կլինեն մինչև նոյեմբերի 21-ը, իսկ աշխատակիցների բեյջերն այդ ընթացքում կապաակտիվացվեն, փաստացի նրանք չեն կարող մուտք գործել գրասենյակ։
Նամակում ղեկավարությունը աշխատակիցներին նաև խնդրում է շարունակել հետևել ընկերության քաղաքականությանը և զերծ մնալ ընկերության գաղտնի տեղեկությունները սոցիալական ցանցերում, մամուլում կամ որևէ այլ տեղ քննարկելուց։
twitter-letter
Twitter-ի համակարգող խմբագիր Զոի Շիֆերը նույնպես հայտնել է գրասենյակների ժամանակավոր փակման մասին։ Նա նաև հավելել է, որ «Իլոն Մասկը և նրա թիմը վախենում են, որ աշխատակիցները պատրաստվում են սաբոտաժի ենթարկել ընկերությունը։ Բացի դրանից, նրանք դեռ փորձում են պարզել, թե Twitter-ի որ աշխատակիցներին պետք է ազատեն աշխատանքից»:
Reuters գործակալության տվյալներով՝ Մասկի երեկվա վերջնագրից հետո մոտ 180 աշխատակից մասնակցել է Blind հավելվածում նոր գլխավոր տնօրենի կազմակերպած «հարցմանը» (նրանք, ովքեր համաձայն են աշխատել «երկար ժամեր և բարձր ինտենսիվությամբ» պետք է սեղմեին «այո»)։ Մասնակիցների առնվազն 42%-ը որոշել է լքել ընկերությունը։ Եվ միայն 7%-ն է համաձայնել աշխատել «երկար ժամեր և բարձր ինտենսիվությամբ»։
Ինչպես տեղեկացնում է The Verge պարբերականը, Twitter-ում մնացող և ընկերությունից հեռացող աշխատակիցներն ասում են, որ հաշվի առնելով վերջին կրճատումների մասշտաբները, կարելի է ակնկալել, որ «Twitter-ը շուտով կսկսի փլուզվել»: Աշխատակիցների (նույնիսկ շատ փորձագետների) կարծիքով՝ այդքան մեծ թվով դժգոհ աշխատակիցների հեռանալու հետևանքները կարող են սարսափելի լինել, և ընկերության համար շատ դժվար կլինի վերականգնվել, անկախ նրանից, թե որքան «քրտնաջան» կաշխատեն նրանք, ովքեր կմնան ընկերությունում։
Սկզբում ընկերությունն ուներ մոտ 7500 աշխատակից, որոնցից 3700-ին Մասկը կրճատեց Twitter-ը գնելուց անմիջապես հետո։ Բացի դրանից, Մասկը աշխատանքից հեռացրել է իրեն բացահայտ քննադատող աշխատակիցներին։ Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Slack կորպորատիվ մեսենջերում քննադատական ​​հայտարարությունների համար արդեն աշխատանքից ազատվել է առնվազն 10 մարդ։ Թվում է, թե նույնիսկ ընկերության ղեկավարությունն առայժմ չգիտի, թե այս պահին քանի աշխատակից է մնացել Twitter-ում։ Իսկ թե ինչպես են նրանք կարողանալու կատարել աշխատանքի այն ծավալը, որն ի սկզբանե կատարել է 7500 մարդ, նույնպես անհասկանալի է։
Ֆինանսական խնդիրներ ընկերությունը նույնպես ունի. այն պահից ի վեր, երբ Իլոն Մասկը գնեց Twitter-ը, շատ խոշոր գովազդատուներ (L'Oréal, General Motors և այլն) դադարեցրին գովազդը այս սոցցանցում, և դա, ինչպես հայտնում է dw.com-ը, հանգեցրել է եկամուտների նվազմանը, ինչպես և ակնկալվում էր։
Պատահական չէ, որ շատ աշխատակիցներ ասում են, որ այն, ինչ տեղի է ունենում ընկերությունում, նման է «վերջի սկզբին», իսկ ինքը՝ Twitter-ը, հիմա նրանց հիշեցնում խորտակվող «Տիտանիկ»-ի մասին:

Ультиматум Илона Маска, разосланный персоналу Twitter накануне, похоже, имел не совсем тот эффект, которого ожидал его автор. Сотрудники, которым предложили работать «долгими часами и с высокой интенсивностью» или уволиться, начали массово увольняться.
Более того, офисы компании по неизвестной причине закрыли до 21 ноября: есть мнение, что руководство опасается, что сотрудники могут саботировать работу на фоне происходящего.
Как рассказывает BBC, сотрудники Twitter получили новое письмо, в котором говорилось, что офисные здания компании будут временно закрыты до 21 ноября, бейджи сотрудников тоже будут лишены доступа.
В письме сотрудников также просят продолжать соблюдать политику компании и воздерживаться от обсуждения конфиденциальной информации компании в социальных сетях, в прессе или где-либо еще.
Управляющий редактор Twitter Зои Шиффер также сообщила о временном закрытии офисов. Она также добавила, что «Илон Маск и его команда напуганы тем, что сотрудники собираются саботировать компанию. Кроме того, они все еще пытаются выяснить, каких работников Twitter им нужно ещё уволить».
По данным Reuters, после вчерашнего ультиматума Маска в «опросе», организованном в приложении Blind, участвовали около 180 сотрудников, из которых минимум 42% решили уйти из компании. И лишь 7% согласились работать «долгими часами и с высокой интенсивностью».
Как сообщает издание The Verge, оставшиеся и уходящие сотрудники Twitter рассказывают, что, учитывая масштаб последних увольнений, можно ожидать, что «Twitter скоро начнёт ломаться». По словам сотрудников – да и многих экспертов – последствия ухода такого большого числа недовольных сотрудников могут быть ужасными, и компании будет очень трудно оправиться, независимо от того, насколько «хардкорно» будут работать те, что останутся.
Изначально в компании было около 7500 сотрудников, из которых 3700 Маск сократил, едва купив Twitter. Кроме того, Маск уволил сотрудников, которые его открыто критиковали. Как рассказывают СМИ, за критические высказывания в корпоративном мессенджере Slack уволили уже не менее 10 человек. Сколько на данный момент остается работников в Twitter, похоже, пока не знает даже руководство компании. И как они будут справляться с объемом работы, которую изначально выполняли 7500 человек, тоже непонятно.
С финансами у компании тоже проблемы: с тех пор, как Илон Маск купил Twitter, многие крупные рекламодатели (L'Oréal, General Motors и другие) решили отказаться от размещения на ней рекламы, и это, как сообщает dw.com, ожидаемо привело к снижению доходов.
Не случайно многие сотрудники говорят, что происходящее в компании похоже на «начало конца», а сам Twitter напоминает им сейчас тонущий «Титаник».