Facebook սոցցանցն այս տարի դառնում է 20 տարեկան։ Ստորև ներկայացվող լուսանկարում կարող եք տեսնել, թե ինչպիսի տեսք ուներ Facebook-ը կամ The Facebook-ը, ինչպես այն հայտնի էր այդ ժամանակ, երբ Մարկ Ցուկերբերգն ու նրա մի քանի ընկերներ այն գործարկեցին 20 տարի առաջ:
Այդ ժամանակից ի վեր աշխարհի ամենահայտնի սոցիալական ցանցը տասնյակ անգամ վերափոխվել է: Բայց դրա նպատակը նույնն է մնացել՝ մարդկանց առցանց հաղորդակցելու հնարավորություն տալ: Եվ, իհարկե, հսկայական գումարներ աշխատել գովազդից։
Հարթակի 20-ամյա տարեդարձի առթիվ BBC-ը ներկայացրել է, թե ինչպես է Facebook-ը փոխել աշխարհը:
Facebook.JPG (50 KB)
1. Facebook-ը փոխեց սոցիալական մեդիայի աշխարհը
Այլ սոցիալական ցանցեր, ինչպիսին է MySpace-ը, գոյություն ունեին մինչև Facebook-ը, սակայն Մարկ Ցուկերբերգի կայքն ակնթարթորեն սկսեց աճել, երբ այն գործարկվեց 2004-ին՝ ապացուցելով, թե որքան արագ կարող է առաջ գնալ այս տեսակի առցանց կայքը:
Մեկ տարուց պակաս ժամանակում այն ուներ արդեն մեկ միլիոն օգտատեր, և չորս տարվա ընթացքում առաջ անցավ MySpace-ից՝ ինչին նպաստեցին նորարարություններ, ինչպիսիք են լուսանկարներում մարդկանց «պիտակելը» (tag) հնարավորությունը: Մշտապես փոփոխվող ակտիվության հոսքը նույնպես մեծ գրավիչ նորարարություն էր այդ վաղ շրջանի օգտատերերի համար:
faxebook-likes-free.jpg (44 KB)
2012-ին Facebook-ը գերազանցել էր ամսական մեկ միլիարդ օգտատերերի թիվը, և, բացի 2021-ի վերջում օգտատերերի թվի կարճատև նվազումից հարթակը շարունակել է աճել: Ընդլայնվելով համացանցի քիչ տարածում ունեցող երկրներում և առաջարկելով անվճար ինտերնետ՝ ընկերությունը պահպանել և ավելացրել է Facebook-ի օգտատերերի թիվը։ 2023-ի վերջին Facebook-ը հայտնել էր, որ օրական 2,11 միլիարդ օգտատեր ուներ:
Իհարկե, այսօր արդեն Facebook-ը երիտասարդների շրջանում ավելի քիչ տարածված է, քան նախկինում: Այնուամենայնիվ, այն շարունակում է մնալ աշխարհի ամենահայտնի սոցիալական ցանցը և սկիզբ է դրել առցանց սոցիալական գործունեության նոր դարաշրջանի:
2. Facebook-ը մեր անձնական տվյալները դարձրեց արժեքավոր… և ավելի պակաս անձնական
Facebook-ն ապացուցեց, որ մեր հավանումներն ու չհավանումների մասին ինֆորմացիան հավաքելը չափազանց եկամտաբեր է։ Այսօր Facebook-ի մայր ընկերությունը Meta-ն գովազդային հսկա է, որը Google-ի նման ընկերությունների հետ միասին ստանում է համաշխարհային գովազդային գումարների առյուծի իր բաժինը:
Փետրվարի 1-ին Meta-ն հայտարարեց, որ ավելի քան 40 միլիարդ դոլարի եկամուտ է ունեցել 2023-ի վերջին եռամսյակի համար՝ հիմնականում գովազդատուներին բարձր թիրախայնությամբ գովազդային ծառայություններ առաջարկելուց: Ընկերությունը նշել է, որ մոտ 14 մլրդ դոլար շահույթ է ունեցել։
Cambrige Analytica.jpg (103 KB)
Սակայն Facebook-ը նաև ցույց է տվել, թե տվյալների հավաքումը ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ։ Meta-ն բազմիցս տուգանվել է անձնական տվյալների սխալ օգտագործման համար։ Ամենասկանդալային դեպքը Cambridge Analytica-ի հետ կապված միջադեպն էր 2014-ին, որի հետևանքով Facebook-ը 725 միլիոն դոլար վճարեց դատական հայցը կարգավորելու համար՝ անձնական տվյալների կոպիտ խախտման պատճառով:
2022-ին Facebook-ը նաև 265 միլիոն եվրոյի տուգանք է վճարել՝ կայքից անձնական տվյալների կորզումը թույլ տալու համար: Իսկ անցյալ տարի Իռլանդիայի Տվյալների պաշտպանության հանձնաժողովը ընկերությանը տուգանել է ռեկորդային՝ 1,2 միլիարդ եվրո՝ եվրոպացի օգտատերերի տվյալները իրավասության սահմաններից դուրս փոխանցելու համար: Facebook-ը ներկայումս բողոքարկում է տուգանքի դեմ։
3. Facebook-ը քաղաքականացրեց համացանցը
Թիրախային գովազդ առաջարկելով՝ Facebook-ը դարձել է նախընտրական քարոզարշավի հիմնական հարթակ ամբողջ աշխարհում: Օրինակ՝ 2020-ի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին նախորդող հինգ ամիսների ընթացքում Դոնալդ Թրամփի թիմը Facebook-ի գովազդի վրա ծախսել էր ավելի քան 40 միլիոն դոլար՝ համաձայն Statista-ի հետազոտության:
Trump.jpg (76 KB)
Facebook-ն իր դերն է ունեցել նաև քաղաքական հարցերում շարքային քաղաքացիների մասնակցության առումով՝ օգտատերերի տարբեր խմբերին հնարավորություն տալով հավաքվել, քարոզչություն իրականացնել և պլանավորել գործողություններ համաշխարհային մասշտաբով: Օրինակ՝ Facebook-ը և Twitter-ը վճռորոշ նշանակություն ունեն Արաբական գարնան ժամանակ՝ օգնելով համակարգել բողոքի ցույցերը և տարածել լուրերը, թե ինչ է կատարվում տեղում:
Սակայն քաղաքական նպատակներով Facebook-ի կիրառումը քննադատության է ենթարկվել դրա որոշ հետևանքների, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների վրա ունեցած ազդեցության համար: 2018-ին Facebook-ը համաձայնել է ՄԱԿ-ի զեկույցին, որում ասվում էր, որ սոցցանցը չի կարողացել կանխել Մյանմարում ռոհինջա ժողովրդի դեմ «բռնություն հրահրելու համար» հարթակն օգտագործելու փորձերը։
4. Facebook-ը սկիզբ դրեց Մետայի գերիշխանությանը
Facebook-ի հսկայական հաջողությամբ Մարկ Ցուկերբերգը ստեղծեց սոցիալական ցանց և տեխնոլոգիական կայսրություն, որն աննախադեպ է մնում օգտատերերի և դրա հետևանքային հզորության առումով:
Սոցցանցը գնեց ու սկսեց առաջ մղել մի շարք հարթակներ, այդ թվում WhatsApp-ը, Instagram-ը և Oculus-ը, իսկ 2021-ին փոխեց ընկերության անունը Meta-ի: Այժմ Meta-ն պնդում է, որ ավելի քան երեք միլիարդ մարդ ամեն օր օգտագործում է իր արտադրանքից առնվազն մեկը:
Meta 1.jpg (96 KB)
Իսկ այն դեպքերում, երբ Meta-ն չի կարողացել գնել իր մրցակիցներին, ընկերությունը կրկնօրինակել է մրցակիցներին, որպեսզի պահպանի իր գերակայությունը։ Օրինակ՝ Facebook-ի և Instagram-ի անհետացող Stories գործառույթը նման է Snapchat-ում առկա հիմնական գործառույթին. Instagram Reels-ը ընկերության պատասխանն է TikTok-ի կողմից առաջադրված մարտահրավերին։ Իսկ Threads սոցցանցն ստեղծելով՝ Meta-ն ընդօրինակել X սոցցանցին, որը նախկինում հայտնի էր որպես Twitter:

Facebook social network turns 20 years old this year. In the photo below, you can see what Facebook, or The Facebook as it was known at the time, looked like when Mark Zuckerberg and a few of his friends launched it 20 years ago.
Since then, the world's most popular social network has been transformed dozens of times. But its purpose has remained the same: to enable people to communicate online. And, of course, make huge money from advertising.
On the 20th anniversary of the platform, the BBC presented how Facebook changed the world.
1. Facebook changed the world of social media
Other social networks, such as MySpace, existed before Facebook, but Mark Zuckerberg's site took off instantly when it launched in 2004, proving just how fast this type of site can move online.
In less than a year, it had a million users, and within four years it had overtaken MySpace, helped by innovations such as the ability to "tag" people in photos. The ever-changing activity stream was also a hugely attractive innovation for those early adopters.
In 2012, Facebook surpassed one billion monthly users, and apart from a brief dip in user numbers at the end of 2021, the platform has continued to grow. By expanding into low-Internet countries and offering free internet, the company has maintained and increased Facebook's user base. At the end of 2023, Facebook reported that it had 2.11 billion daily users.
Of course, today Facebook is already less popular among young people than it used to be. However, it remains the world's most popular social network and ushered in a new era of online social activity.
2. Facebook made our personal data valuable… and less personal
Facebook has proven that collecting information about our likes and dislikes is extremely profitable. Today, Facebook's parent company, Meta, is an advertising giant that, along with companies like Google, receives the lion's share of global advertising dollars.
On February 1, Meta announced that it had more than $40 billion in revenue for the last quarter of 2023, mostly from offering highly targeted advertising services to advertisers. The company noted that it had a profit of about 14 billion dollars.
But Facebook has also shown the consequences of data collection. Meta has been fined many times for misuse of personal data. The most scandalous case was the Cambridge Analytica incident in 2014, which resulted in Facebook paying $725 million to settle a lawsuit over a gross personal data breach.
In 2022, Facebook also paid a fine of €265 million for allowing the extraction of personal data from the site. And last year, Ireland's Data Protection Commission fined the company a record €1.2 billion for transferring European user data outside the jurisdiction. Facebook is currently appealing the fine.
3. Facebook politicized the Internet
By offering targeted advertising, Facebook has become a major platform for election campaigns around the world. For example, in the five months leading up to the 2020 US presidential election, Donald Trump's team spent more than $40 million on Facebook ads, according to Statista research.
Facebook has also played a role in engaging ordinary citizens in political matters, enabling diverse groups of users to gather, campaign, and plan action on a global scale. For example, Facebook and Twitter were crucial during the Arab Spring, helping to coordinate protests and spread the word about what was happening on the ground.
But the use of Facebook for political purposes has been criticized for some of its consequences, including its impact on human rights. In 2018, Facebook agreed to a United Nations report that said the social network had failed to prevent attempts to use the platform to "incite violence" against the Rohingya people in Myanmar.
4. Facebook ushered in the dominance of Meta
With Facebook's massive success, Mark Zuckerberg created a social network and tech empire that remains unprecedented in terms of users and consequent power.
The social network bought and started promoting a number of platforms, including WhatsApp, Instagram and Oculus, and changed the company's name to Meta in 2021. Meta now claims that more than three billion people use at least one of its products every day.
And in cases where Meta failed to buy its competitors, the company copied the competitors to maintain its dominance. For example, Facebook and Instagram's disappearing Stories feature is similar to Snapchat's core feature; Instagram Reels is the company's answer to the challenge posed by TikTok. And by creating the social network Threads, Meta imitated the social network X, formerly known as Twitter.