Կառավարությունն իր այսօրվա նիստում հավանություն է տվել «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծին, որի նպատակն է ստեղծել իրավական պայմաններ ՍԵՅՖ (SAFE) պայմանագրի միջոցով ՀՀ ընկերություններում ներդրումների ներգրավման համար:
Ակնկալվում է, որ նախագծի ընդունմամբ կստեղծվի զարգացման սկզբնական փուլում գտնվող ընկերություններում (ստարտափ) օտարերկրյա ներդրումներ կատարելու համար պարզ և հասկանալի գործիք, որի իրավական կարգավորումը կնպաստի ներդրումների և ներդրողների ներգրավմանը, զարգացման սկզբնական փուլում գտնվող ընկերությունների միջև ծագող հարաբերությունների հստակ կարգավորմանը, իրավահարաբերությունների կայունությանն ու կանխատեսելիությանը:
Առաջարկվող կարգավորման համաձայն սահմանվում է, որ ՍԵՅՖ (Simple Agreement for Future Equity - SAFE) պայմանագրով ներդրողը պարտավորվում է ընկերության սեփական կապիտալում ներդնել պայմանագրով սահմանված չափի դրամական միջոցներ, իսկ ընկերությունը պարտավորվում է այդ պայմանագրով սահմանված պայմաններին հասնելու դեպքում ապագայում թողարկել և մյուս կողմի (ներդրողի) օգտին տեղաբաշխել այդ պայմանագրով որոշված կամ պայմանագրով սահմանված կարգով որոշվող քանակով, տեսակի և դասի բաժնետոմսեր:
Պայմանագրով սահմանված պայմանները կողմերը որոշում են փոխադարձ համաձայնությամբ` պայմանագրի ազատության սկզբունքի հիման վրա: Որպես կանոն, նման պայմանները ներառում են ընկերության կողմից բաժնետոմսերի և/կամ այլ արժեթղթերի հրապարակային առաջարկ, որոշակի ծավալի ներդրում ընկերության կանոնադրական կապիտալում երրորդ անձի կողմից, ընկերության բաժնետոմսերի կամ դրանց որոշակի մասի վաճառք և այլն:

New bill to regulate foreign investments in startups operating in Armenia
In its today's session, Armenia’s Government approved the draft law "On Amendments and Changes to the Law on Joint Stock Companies", the purpose of which is to create legal conditions for attracting investments in companies in Armenia through SAFE contract.
It is expected that the adoption of the draft law will create a simple and clear tool for making foreign investments in companies at the initial stage of development (startup), the legal regulation of which will contribute to the attraction of investments and investors, the clear regulation of relations between companies at the initial stage of development, the stability and predictability of legal relations.
According to the proposed regulation, it is defined that under the SAFE (Simple Agreement for Future Equity - SAFE) contract, the investor undertakes to invest in the company's equity capital of the amount specified by the contract, and the company, upon reaching the conditions specified by the contract, undertakes the responsibility to issue and allocate shares in the future in favor of the other party (the investor) with the the number, type and class of shares to be stipulated in accordance with by that contract.
The parties determine the conditions defined in the contract by mutual agreement based on the principle of freedom of contract. As a rule, such conditions include public offering of shares and/or other securities by the company, investment of a certain amount in the authorized capital of the company by a third party, sale of the company's shares or a certain part of them, etc.