Ամերիկյան Astrobotic ընկերության Peregrine սարքը, որը պետք է վայրէջք կատարեր Լուսնի վրա, սակայն դեպի թիրախը շարժվելիս մեծ քանակի վառելիք էր կորցրել, չի կարող վայրէջք կատարել Լուսնի վրա և այս պահին վերադառնում է Երկիր։ Սարքի մշակողները նշել են, որ, ամենայն հավանականությամբ, սարքը կկարողանա հասնել մեր մոլորակ, որից հետո այն կայրվի Երկրի մթնոլորտում։
Peregrine լուսնային մոդուլը տիեզերք է արձակվել հունվարի 8-ին, սակայն Լուսնի ուղեծիր մտնելուց անմիջապես հետո վառելիքի կորուստ է ունեցել շարժիչի համակարգի անսարքության պատճառով: Եվ չնայած սարքը գտնվում է ուղեծրում, որը թույլ է տվել նրան հասնել Լուսին, մեր մոլորակի արբանյակի մակերեսին վայրէջքի մասին խոսք չկա, քանի որ դրա համար բավարար վառելիք Peregrine-ն չունի։ Astrobotic-ը հաստատել է, որ Peregrine-ի փափուկ վայրէջքն անհնար է։
«Իրավիճակը վերլուծելու մեր հնարավորությունները բարդացան վառելիքի կորստի պատճառով, որն ավելացրեց անորոշություն մեքենայի հետագիծը կանխատեսելիս: Ըստ վերջին գնահատականների՝ տիեզերանավը շարժվում է դեպի Երկիր, որտեղ այն հավանաբար կայրվի մթնոլորտում»,- ասվում է Astrobotic-ի հայտարարությունում:
Հայտարարությունում նաև ասվում է, որ Astrobotic-ի թիմը «ներկայումս գնահատում է տարբերակները», և ընկերությունը լրացուցիչ հայտարարություն կանի նոր տեղեկություններ ունենալուն պես: Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ վառելիքի կորուստը դանդաղել է, ինչի պատճառով Peregrine-ն կարողացել է ավելի երկար աշխատել, քան սպասվում էր այն ժամանակ, երբ խնդիրը հայտնաբերվեց։ Այս պահին սարքը գտնվում է Երկրից մոտ 389,000 կմ հեռավորության վրա։

The American company Astrobotic's lunar lander Peregrine, which lost a significant amount of fuel while moving towards its intended target, is currently returning to Earth. Developers stated that it is likely the spacecraft will reach our planet, after which it will burn up in the Earth's atmosphere.
The lunar module Peregrine launched into space on January 8, but shortly after reaching orbit, it experienced a fuel loss due to a malfunction in its propulsion system. Although the spacecraft is in an orbit that would allow it to reach the Moon, the prospect of landing on the lunar surface is no longer feasible due to insufficient fuel. Astrobotic confirmed that a soft landing for Peregrine is impossible.
"Our ability to analyze the situation was complicated by the fuel leak, which added uncertainties in predicting the spacecraft's trajectory. According to the latest estimates, the spacecraft is moving towards Earth, where it will likely burn up in the atmosphere," stated Astrobotic in an announcement.
The message also mentioned that the Astrobotic team is currently assessing options, and as information becomes available, the company will provide further updates. It was previously reported that the fuel leak had slowed down, allowing Peregrine to operate longer than initially anticipated when the problem was first detected. At present, the spacecraft is approximately 389,000 km away from Earth.