Ճապոնական Sony կորպորացիան (Honda-ի հետ համատեղ) Լաս Վեգասում անցկացվող տեխնոլոգիական մշակումների խոշորագույն ցուցահանդեսի՝ CES ժամանակ ցուցադրել է Afeela ավտոմեքենայի կոնցեպտի բարելավված տարբերակը, որը կարելի է հեռակա կարգով կառավարել՝ օգտագործելով PlayStation 5 խաղային կոնսոլի ջոյսթիկները։
Ինչպես տեղեկացնում է Electrek-ը, Sony Honda Mobility ընկերության գործադիր տնօրեն Յասուհիդե Միզունոն CES 2024-ին իր ելույթի ժամանակ Sony PS5-ի ստանդարտ անլար ջոյսթիկի միջոցով բեմ է բերել բարելավված Afeela-ի նախատիպը, որն արդեն մի քանի տարի ճապոնական կորպորացիայի համար որպես «ցուցափեղկ» է ծառայում իր մասնագիտացված մշակումները ցուցադրելու համար։
Տեսանյութը դիտել 28-րդ րոպեի 56-րդ վայրկյանից։
Sony Honda Mobility ընկերության գործադիր տնօրենը պարզաբանել է, որ այս ֆունկցիոնալությունը նախատիպում ներառված է միայն ցուցադրական նպատակներով և պարտադիր չէ, որ ներդրվի այս համատեղ ձեռնարկության արտադրական ավտոմեքենաներում։
Sony Honda Mobility-ն նախատեսում է էլեկտրական ավտոմեքենաներ զանգվածաբար շուկա մատակարարել 2026-ից։ Ընկերության էլեկտրական ավտոմեքենաները, դատելով Afeela-ի կոնցեպտից, կունենան Epic Games խաղային հավելվածների աջակցություն, իսկ PlayStation կատալոգի իրենց սեփական խաղերի մասին ավելորդ է խոսել: Բավական մեծ մոնիտորները նախատեսված են ոչ միայն վարորդի և առջևի ուղևորի, այլ նաև հետևի ուղևորների համար։
Հիշեցնենք, որ Tesla-ն մի քանի տարի առաջ է առաջարկել ժամանցի նմանատիպ տարբերակներ AMD-ի հետ համագործակցության շնորհիվ, ուստի Sony-ի այս առաջարկում հեղափոխական ոչինչ չկա։ Ինչպես վայել է ժամանակակից էլեկտրական ավտոմեքենային, Sony Honda Mobility-ի մտահղացումը մշտապես կստանա ծրագրային ապահովման թարմացումներ: Զվարճանքի այս հարթակը կկարողանա համատեղել արհեստական բանականության գործառույթներն ընդլայնված իրականության հնարավորությունների հետ:
Afeela սերիական արտադրության տեխնիկական բնութագրերի և հնարավոր գնի մասին ոչ մի նոր բան չի ասվել ցուցահանդեսի ժամանակ, թեև նախկինում հաղորդվում էր, որ ավտոմեքենան կարող է հագեցած լինել երկշարժիչ էլեկտրական սարքով 536 ձիաուժով հզորությամբ, իսկ մինչև 100 կմ/ժ արագացման համար կպահանջվի մոտ 4,8 վրկ:
Հատկանշական է, որ ընդհանուր նշանակության էլեկտրական մեքենայի համար Afeela-ն ունի բավականին բարձր առավելագույն արագություն՝ 240 կմ/ժ։ Կոնցեպտի վրա 45 տարբեր տեսախցիկների և սենսորների առկայությունը դեռ չի նշանակում, որ դրանք բոլորը կտեղափոխվեն սերիական արտադրական տարբերակ, պարզապես Sony-ի համար ավելի հեշտ է գովազդել իր էլեկտրոնային բաղադրիչները ավտոմոբիլային օգտագործման համար շուկայում: Ակնկալվում է, որ այս համատեղ ձեռնարկության արտադրության էլեկտրական ավտոմեքենաները 2026-ին կսկսեն մատակարարվել Հյուսիսային Ամերիկա։

The Japanese corporation Sony traditionally utilizes the CES exhibition held in Las Vegas to showcase its ambitions in the automotive segment, and this year's event was no exception. The joint venture between Sony and Honda, set to release serial electric vehicles from 2026 onwards, showcased an enhanced version of the Afeela concept at CES 2024. Notably, this vehicle can be remotely controlled using the joystick from the PlayStation 5 gaming console.
During his presentation at CES 2024, Yasuhide Mizuno, the CEO of Sony Honda Mobility, used a standard wireless controller from Sony PS5 to bring an improved prototype of Afeela onto the stage. According to Electrek, this functionality is integrated into the prototype solely for demonstration purposes and may not necessarily be implemented in the production vehicles of this joint venture.
If we judge by the Afeela concept, Sony Honda Mobility's electric vehicles will support gaming applications from Epic Games, not to mention their own games from the PlayStation catalog. Large monitors are provided not only for the driver and front passenger but also for rear passengers. It's worth noting that Tesla introduced similar entertainment features a couple of years ago through collaboration with AMD, so Sony's offering is not groundbreaking in that regard. Following the modern trend for electric vehicles, the Sony Honda Mobility product will continuously update its onboard software through wireless network interfaces.
afeela_01.jpg (139 KB)
As of now, there is no information available about the technical specifications and the possible price of the serial version of Afeela. However, it was previously reported that the car may be equipped with a dual-motor electric powertrain providing all-wheel drive with a total power of 536 horsepower, and it can accelerate from 0 to 100 km/h in about 4.8 seconds.
afeela_03.jpg (125 KB)
Interestingly, the maximum speed is stated to be quite high for a general-purpose electric vehicle, at 240 km/h. The presence of 45 different cameras and sensors on the prototype does not necessarily mean that all of them will be included in the production model. Sony is likely using them to promote its electronic components for the automotive market. It is anticipated that the serial vehicles from this joint venture will begin shipping to North America from 2026.