Իլոն Մասկին պատկանող xAI ընկերությունն ավելի լայն լսարանի համար հասանելի է դարձրել արհեստական բանականության իր չատբոտը Grok-ը։ ChatGPT-ի հնարավոր մրցակիցը, որը չունի սադրիչ հարցերին պատասխանելու խիստ սահմանափակումներ, անկաշկանդ է և կարող տալ նույնիսկ հեգնական պատասխաններ, հասանելի է դարձել X սոցիալական ցանցի (նախկինում՝ Twitter) Premium+ բաժանորդներին:
Grok-ի գործարկման մասին X սոցիալական ցանցում տեղեկացրել է Իլոն Մասկը՝ չհայտնելով այլ մանրամասներ։ Անցյալ ամիս նա ասել էր, որ երբ Grok-ը դուրս գա բետա տարբերակի վաղ հասանելիության փուլից, այն հասանելի կլինի Premium+-ի բաժանորդներին (ամսական $16-ով): Հավանական է, որ Premium բաժանորդները մի փոքր ավելի ուշ հասանելիություն կստանան չատբոտին։
Մշակողները նշում են, որ Grok-ը նախատեսված է գրեթե ամեն տեսակ հարցի պատասխանելու և նույնիսկ հուշելու համար, ու, թե ինչ հարցեր կարելի է տալ: Այն նաև նախատեսված է հարցերին սրամտորեն պատասխանելու համար։ «Այնպես որ, խնդրում ենք մի՛ օգտագործեք այն, եթե ատում եք հումորը»,- նշել են չատբոտի մշակողները։
xAI-ի ստեղծած չատբոտը նման է մյուս չատբոտերին։ Հարցեր տալու համար առաջարկվում է օգտագործել համապատասխան դաշտը։ Ըստ մշակողների՝ Grok-ի գլխավոր առավելությունն այն է, որ այն կարողանում է պատասխանել գրեթե ցանկացած հարցի՝ X սոցիալական ցանցից տվյալների առցանց հասանելիության շնորհիվ։
Իլոն Մասկը xAI ընկերությունն ստեղծել է այս տարվա հուլիսին՝ ի պատասխան արհեստական բանականության ոլորտում տեխնոլոգիական հսկաների ջանքերին, որոնց նա քննադատում էր չափից ավելի գրաքննության և անվտանգության համապատասխան միջոցներ չձեռնարկելու համար: Խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների միջև, ներառյալ Microsoft-ի և Google-ի, արհեստական բանականության ոլորտում իսկական մրցավազք է սկսվել այն բանից հետո, երբ OpenAI ընկերությունը գործարկեց իր ChatGPT չատբոտը։ Հիշեցնենք, որ Մասկը 2015-ին հիմնված OpenAI-ի հիմնադիրներից էր, սակայն 2018-ին լքեց ընկերության տնօրենների խորհուրդը։
Քանի որ X-ի գովազդատուները շարունակ հեռանում են, Իլոն Մասկը փորձում է նվազեցնել ընկերության կախվածությունը գովազդից և կենտրոնացել է բաժանորդագրությունների վրա: Grok չատբոտը հերթական քայլն է, որը նպատակ ունի գրավիչ դարձնել սոցհարթակը։ Մասկը նաև մտադիր է X-ը վերածել «սուպերհավելվածի», որն օգտատերերին առաջարկում է մի շարք ծառայություններ՝ սկսած հաղորդագրություններից և սոցիալական ցանցերից մինչև վճարումներ:

Ironic and unrestricted։ Grok chatbot by Elon Musk's company has become available to X subscribers
Elon Musk announced the launch of an AI bot in a post on the X social network, without revealing the details of the launch. Last month, he stated that once Grok exits early beta testing, it will be available to paid subscribers with the highest Premium+ level (for $16 per month). Subscribers with the Premium level will likely gain access to the bot a bit later.
"Grok is an artificial intelligence created in the image of the guide from 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' and is designed to answer practically everything and, more challenging, even suggest what questions to ask! Grok is created to cleverly respond to questions, and it has a rebellious streak, so please don't use it if you dislike humor," developers described their creation at its announcement last summer.
The xAI chatbot visually resembles similar bots. To interact with it, users are encouraged to use the corresponding field for forming queries. According to developers, Grok's main advantage lies in its ability to answer almost any question thanks to access to X social network data in real-time.
Elon Musk launched xAI in July in response to efforts by IT giants in the field of artificial intelligence, which he criticized for excessive censorship and lack of adequate security measures. Major technology companies, including Microsoft and Google, are rushing to launch AI-based products after the ChatGPT chatbot from OpenAI amazed companies and users worldwide. It's worth noting that Musk was also one of the founders of OpenAI in 2015 but left the company's board of directors in 2018.
As more advertisers are leaving microblogging platforms, the billionaire has emphasized reducing the company's dependence on ads and has focused on subscriptions. The latest feature, the sarcastic Grok, is intended to make them more appealing. Musk also intends to transform X into a "super app," offering users a range of services—from messaging and social networking to peer-to-peer payments.