WhatsApp-ի Android տարբերակի օգտատերերն այլևս չեն կարողանա Google Drive-ում անվճար պահել չատերի և լուսանկարների կրկնօրինակները, ինչպես նախկինում էր:
Ինչպես հաղորդվում է WhatsApp-ի պաշտոնական բլոգում, բետա օգտատերերի համար փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն այս տարվա դեկտեմբերին, իսկ մեսենջերի մյուս բոլոր Android օգտատերերի համար՝ 2024-ի առաջին կեսից։ Օգտատերերը ծանուցում կստանան նոր կանոնների ներդրումից մեկ ամիս առաջ:
Google-ը հաստատել է, որ WhatsApp-ի չատի պահեստային կրկնօրինակումը կշարունակի աշխատել՝ հիմնվելով Google Drive-ի հասանելի տարածքի վրա: Այնուամենայնիվ, անվճար պլանը միայն 15 ԳԲ տվյալների հնարավորություն է ընձեռում, ինչը նշանակում է, որ որոշ օգտատերերի կարող է ամպային պահեստային լրացուցիչ տարածք անհրաժեշտ լինել, կամ նրանք ստիպված կլինեն ջնջել ավելորդ տվյալները: WhatsApp-ի տվյալները ջնջելու դեպքում դրանք կջնջվեն նաև ձեր Google Drive-ի կրկնօրինակից:
Նշենք, որ iOS օպերացիոն համակարգով աշխատող WhatsApp-ի օգտատերերի համար այս պայմանները գործում են հենց սկզբից։ Ավելին, Apple-ը տրամադրում է ընդամենը 5 ԳԲ անվճար ամպային պահեստ:
Google Drive-ի պահեստային կրկնօրինակներն օգտագործվում են WhatsApp-ի զրույցները և դրանց բովանդակությունը տեղափոխելու և պահպանելու համար: Սարքը փոխելու դեպքում օգտատերը կարող է մուտք գործել իր օգտահաշիվ և վերականգնել բոլոր տվյալները կրկնօրինակի միջոցով։ WhatsApp-ը նաև տրամադրում է ձեռքով փոխանցման հնարավորություն՝ առանց ամպային պահեստավորման օգտագործման:

Users of the Android version of WhatsApp will no longer be able to store backups of chats and photos on Google Drive for free, as was previously the case.
As reported on the official WhatsApp blog, the changes for beta users will come into force in December of this year, and for all other Android users of the messenger - in the first half of 2024. Users will receive a month's notice before the new rules are introduced.
Google has confirmed that WhatsApp chat backup will continue to work based on available Google Drive space. However, the free plan only comes with 15GB of data, which means some users may need additional cloud storage space - or have to delete unnecessary data. Deleting data on WhatsApp will also delete it from your Google Drive backup.
It should be noted that for WhatsApp users on iOS, these conditions apply from the very beginning. Moreover, Apple only provides 5GB of free cloud storage.
Note that Google Drive backups are used to transfer and save WhatsApp chats and their contents. In case of changing device, the user can log into his account and restore all data through a backup. WhatsApp also provides the option of manual transfer without using cloud storage.