Samsung ընկերությունը պաշտոնապես ներկայացրել է իր սեփական գեներատիվ նեյրոցանցը, որը կոչվում է Gauss: Նեյրոցանցի մասին հայտարարվել է Samsung AI Forum ամենամյա միջոցառման ժամանակ, որն Սեուլում անցկացվում է 2017-ից ի վեր և նվիրված է արհեստական ​​բանականության ոլորտի զարգացումներին։
Հարավկորեական տեխնոլոգիական հսկան իր գեներատիվ ԱԲ ալգորիթմն անվանել է հանրահայտ մաթեմատիկոս Կարլ Ֆրիդրիխ Գաուսի պատվին, որն ստեղծել է Նորմալ բաշխման օրենքը, որն օգտագործվում է մեքենայական ուսուցման մեջ: Ընկերությունն ասում է, որ անվանումն արտացոլում է ԱԲ մոդելների հարցում Samsung-ի տեսլականը, այն է՝ օգտագործել աշխարհի բոլոր գիտելիքները՝ բարելավելու ԱԲ-ը և բարձրացնելու սպառողների կյանքի որակը ողջ աշխարհում։
Gauss-ի ալգորիթմի մշակումն իրականացրել են Samsung Research-ի հետազոտական ​​բաժնի ինժեներները։ Ներկայումս ալգորիթմն օգտագործվում է ընկերության ներսում աշխատողների արդյունավետությունը բարելավելու համար, սակայն ապագայում դրա հասանելիությունը կընդլայնվի և կհայտնվի ընկերության՝ սպառողների համար նախատեսված հավելվածներում։
Samsung Gauss-ի հիմքում ընկած է երեք մոդել՝ Gauss Language-ը, որը նախատեսված է տեքստային հարցումները մշակելու համար, Gauss Image-ը՝ պատկերներ ստեղծելու և մշակելու համար, և Gauss Code-ը՝ ծրագրի կոդ գրելու հարցում օգնության համար:
samsung gauss  .JPG (88 KB)
Gauss Language-ը գեներատիվ նեյրոցանց է, որը նախատեսված է բարձրացնելու աշխատանքի արդյունավետությունը մի շարք առաջադրանքներ կատարելու հարցում օգնելու միջոցով, ներառյալ նամակներ գրելը, փաստաթղթերի բովանդակության ամփոփումը, տեքստերի թարգմանումը և այլն: Ալգորիթմը ներառում է մի քանի լեզվական մոդելներ, ինչը թույլ է տալիս այն օգտագործել ինչպես ամպի, այնպես էլ սարքի վրա։
Ծրագրային կոդ գրելու օգնականը, որը կոչվում է code.i, նախատեսված է օգնելու ծրագրավորման գործընթացում: Samsung-ը վստահ է, որ դա ծրագրավորողներին հնարավորություն կտա ավելի արագ գրել ծրագրի կոդը, իսկ օգնականի ինտերակտիվ ինտերֆեյսը կապահովի մի շարք օգտակար գործառույթների աջակցություն, ինչպիսիք են կոդի նկարագրությունը կամ թեստային դեպքերի ստեղծումը:
Ինչ վերաբերում է Gauss Image-ին, ապա այս մոդելը նախատեսված է պատկերներ ստեղծելու և խմբագրելու համար։ Դրա օգնությամբ հնարավոր կլինի հեշտությամբ փոխել պատկերի ոճը, ավելացնել նոր տարրեր, ինչպես նաև բարելավել ցածր լուծաչափով պատկերների որակը:

Samsung представила нейросеть Gauss: Она работает с изображениями, текстом и генерирует код
Samsung официально представила собственную генеративную нейросеть под названием Gauss. Нейронная сеть была анонсирована на ежегодном мероприятии Samsung AI Forum, которое проводится в Сеуле с 2017 года и посвящено разработкам в области искусственного интеллекта.
Южнокорейский технологический гигант назвал свой генеративный алгоритм в честь известного математика Карла Фридриха Гаусса, который создал закон нормального распределения, используемый в машинном обучении. Компания заявляет, что название отражает видение Samsung моделей искусственного интеллекта, которое заключается в использовании всех мировых знаний для улучшения искусственного интеллекта и повышения качества жизни потребителей по всему миру.
Разработкой алгоритма Гаусса занимались инженеры исследовательского отдела Samsung Research. В настоящее время алгоритм используется внутри компании для повышения производительности труда сотрудников, но в будущем его доступность расширится, и он появится во многих приложениях компании.
Samsung Gauss состоит из трех моделей: Gauss Language для обработки текстовых запросов, Gauss Image для создания и обработки изображений и Gauss Code для помощи в написании программного кода.
Gauss Language — это генеративная нейронная сеть, предназначенная для повышения производительности, помогающая решать различные задачи, включая написание электронных писем, обобщение содержимого документов, перевод текстов и многое другое. Алгоритм включает в себя несколько языковых моделей, что позволяет использовать его как в облаке, так и на устройстве.
Помощник по написанию программного обеспечения под названием code.i предназначен для помощи в процессе программирования. В Samsung уверены, что это позволит разработчикам быстрее писать программный код, а интерфейс интерактивного помощника обеспечит поддержку ряда полезных функций, таких как описание кода или создание тест-кейсов.
Что касается Gauss Image, то эта модель предназначена для создания и редактирования изображений. С его помощью можно будет легко изменить стиль изображения, добавить новые элементы, а также улучшить качество изображений с низким разрешением.