Շատ հավելվածներ սմարթֆոնում տեղադրելու ժամանակ պահանջում են, որպեսզի օգտատերը դրան թույլ տա հասանելիություն ստանալ սմարթֆոնի խոսափողին։ Դա հնարավոր վտանգ կարող է պարունակել, քանի որ շատ օգտատերեր չեն կարդում հավելվածի տեղադրման պայմանները և դրան հասանելիություն են տրամադրում խոսափողին՝ չհասկանալով դրա հետևանքները։
Zecurion վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Վլադիմիր Ուլյանովը Sputnik ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է, որ նման փաստաթղթերում սովորաբար նշվում է, որ հավելվածը կարող է հավաքել ձայնային տվյալներ և դրանք փոխանցել երրորդ կողմի:
Ուլյանովն ընդգծել է, որ խոսափողին հասանելիություն պետք է տրամադրել միայն այն հավելվածներին, որոնք առանց դրա չեն կարող գործել։ Սակայն հիմնական պայմանը ծրագրի և դրա մշակողների նկատմամբ վստահությունն է։ Փորձագետը խորհուրդ է տալիս ստուգել սմարթֆոնի կարգավորումները և չեղարկել կասկածելի թույլտվությունները։
Նա նաև նշել է, որ դեպքերի մեծ մասի պարագայում մշակողների կողմից հավաքված տվյալների օգտագործումը վնաս չի պատճառի սմարթֆոնի տիրոջը։ Այս տվյալները սովորաբար օգտագործվում են ծրագրի աշխատանքը բարելավելու և թիրախային գովազդ ցուցադրելու համար: Այնուամենայնիվ, կա վտանգ, որ ձայնային տվյալները հայտնվեն չարագործների ձեռքում, ինչը կարող է հանգեցնել տհաճ հետևանքների, այդ թվում՝ ստացված տեղեկությունների հիման վրա օգտատերերից գումար շորթելը։
Հետևաբար, խորհուրդ է տրվում զգույշ լինել սմարթֆոնի խոսափողին հասանելիություն տրամադրելիս և ուշադիր վերանայել հավելվածների թույլտվությունները, հատկապես երբ կասկածներ կան:
Ավելի վաղ ինֆորմացիոն անվտանգության հարցերով զբաղվող ESET ընկերության մասնագետները Google Play-ում հայտնաբերել էին «iRecorder - Screen Recorder» հավելվածը, որը 2022-ի օգոստոսից լրտեսում էր օգտատերերին, ձայնագրում նրանց խոսակցությունները և դրանք ուղարկում հարձակվողներին։

Многие приложения требуют от пользователя предоставления доступа к микрофону смартфона при его установке на смартфон. Это может быть потенциально опасно, так как многие пользователи не читают условия установки приложения и предоставляют ему доступ к микрофону, не понимая последствий.
Глава аналитического центра Zecurion Владимир Ульянов рассказал в интервью Sputnik, что в таких документах обычно указывается, что приложение может собирать голосовые данные и передавать их третьей стороне.
Ульянов подчеркнул, что доступ к микрофону должен быть предоставлен только тем приложениям, которые не могут без него функционировать. Однако главное условие – доверие к программе и ее разработчикам. Эксперт рекомендует проверить настройки смартфона и отменить подозрительные разрешения.
Он также отметил, что в большинстве случаев использование собранных разработчиками данных не нанесет вреда владельцу смартфона. Эти данные обычно используются для улучшения работы программы и показа целевой рекламы. Однако существует риск того, что голосовые данные могут оказаться в руках преступников, что может привести к неприятным последствиям, включая вымогательство денег у пользователей на основании полученной информации.
Поэтому рекомендуется проявлять осторожность при предоставлении доступа к микрофону смартфона и внимательно проверять разрешения приложений, особенно в случае сомнений.
Ранее специалисты компании ESET, занимающиеся вопросами информационной безопасности, обнаружили в Google Play приложение «iRecorder — Screen Recorder», которое с августа 2022 года шпионило за пользователями, записывая их разговоры и пересылая их злоумышленникам.