Շատ հավելվածներ սմարթֆոնում տեղադրելու ժամանակ պահանջում են, որպեսզի օգտատերը դրան թույլ տա հասանելիություն ստանալ սմարթֆոնի խոսափողին։ Դա հնարավոր վտանգ կարող է պարունակել, քանի որ շատ օգտատերեր չեն կարդում հավելվածի տեղադրման պայմանները և դրան հասանելիություն են տրամադրում խոսափողին՝ չհասկանալով դրա հետևանքները։
Zecurion վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Վլադիմիր Ուլյանովը Sputnik ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է, որ նման փաստաթղթերում սովորաբար նշվում է, որ հավելվածը կարող է հավաքել ձայնային տվյալներ և դրանք փոխանցել երրորդ կողմի:
Ուլյանովն ընդգծել է, որ խոսափողին հասանելիություն պետք է տրամադրել միայն այն հավելվածներին, որոնք առանց դրա չեն կարող գործել։ Սակայն հիմնական պայմանը ծրագրի և դրա մշակողների նկատմամբ վստահությունն է։ Փորձագետը խորհուրդ է տալիս ստուգել սմարթֆոնի կարգավորումները և չեղարկել կասկածելի թույլտվությունները։
Նա նաև նշել է, որ դեպքերի մեծ մասի պարագայում մշակողների կողմից հավաքված տվյալների օգտագործումը վնաս չի պատճառի սմարթֆոնի տիրոջը։ Այս տվյալները սովորաբար օգտագործվում են ծրագրի աշխատանքը բարելավելու և թիրախային գովազդ ցուցադրելու համար: Այնուամենայնիվ, կա վտանգ, որ ձայնային տվյալները հայտնվեն չարագործների ձեռքում, ինչը կարող է հանգեցնել տհաճ հետևանքների, այդ թվում՝ ստացված տեղեկությունների հիման վրա օգտատերերից գումար շորթելը։
Հետևաբար, խորհուրդ է տրվում զգույշ լինել սմարթֆոնի խոսափողին հասանելիություն տրամադրելիս և ուշադիր վերանայել հավելվածների թույլտվությունները, հատկապես երբ կասկածներ կան:
Ավելի վաղ ինֆորմացիոն անվտանգության հարցերով զբաղվող ESET ընկերության մասնագետները Google Play-ում հայտնաբերել էին «iRecorder - Screen Recorder» հավելվածը, որը 2022-ի օգոստոսից լրտեսում էր օգտատերերին, ձայնագրում նրանց խոսակցությունները և դրանք ուղարկում հարձակվողներին։

Many applications require the user to grant access to the smartphone's microphone when installing it on the smartphone. This can be potentially dangerous, as many users do not read the installation terms anc conditions of the application and give it access to the microphone without understanding the consequences.
The head of the Zecurion analytical center, Vladimir Ulyanov, told Sputnik radio in an interview that such documents usually indicate that the application can collect voice data and transfer it to a third party.
Ulyanov emphasized that access to the microphone should be provided only to those applications that cannot function without it. However, the main condition is trust in the program and its developers. The expert recommends checking your smartphone settings and canceling suspicious permissions.
He also noted that in most cases, the use of data collected by developers will not harm the owner of the smartphone. This data is typically used to improve program performance and serve targeted advertisements. However, there is a risk that voice data could end up in the hands of criminals, which could lead to unpleasant consequences, including extorting money from users based on the information obtained.
Therefore, it is recommended to exercise caution when granting access to your smartphone's microphone and carefully check app permissions, especially when in doubt.
Earlier, ESET information security specialists discovered the “iRecorder - Screen Recorder” application on Google Play, which has been spying on users since August 2022, recording their conversations and sending them to attackers.