WhatsApp-ի աշխատանքում այսօր գլոբալ խափանում է տեղի ունեցել, ինչի մասին հայտնել են հազարավոր օգտատերեր ողջ աշխարհում: Խափանումը հաստատվել է նաև Downdetector-ի տվյալներով։
Օգտատերերի մեծ մասը երկար ժամանակ չի կարողացել հաղորդագրություններ ուղարկել, WhatsApp-ի՝ սմարթֆոնների համար նախատեսված հավելվածը և սեղանի անհատական համակարգիչների համար նախատեսված տարբերակը նույնպես չեն աշխատել։ Օգտատերերի «ստատուսները» նույնպես չեն թարմացվել, իսկ դրանք թարմացնելու փորձերը ձախողվել են, քանի որ հավելվածը չի արձագանքել։
Հետաքրքիր է, որ խափանումն ազդել է օգտատերերի վրա ողջ աշխարհում: Ըստ Downdetector-ի՝ կես ժամվա ընթացքում մեսենջերի աշխատանքի հետ կապված խնդիրների մասին ավելի քան 12,000 բողոք է գրանցվել ողջ աշխարհում:
WhatsApp-ի ներկայացուցիչն այսօր հաստատել է, որ մեսենջերն իսկապես խնդիրներ է ունեցել հաղորդագրություններ ուղարկելու հարցում: Որոշ ժամանակ անց հավելվածների որոշ ծառայություններ սկսել են նորմալ աշխատել։ Երեւանի ժամանակով ժամը 13:00-ի դրությամբ հավելվածն արդեն աշխատում էր օգտատերերի մեծ մասի մոտ։
Ավելի ուշ Meta-ն, որին պատկանում է WhatsApp-ը, հայտնել է, որ խնդիրը շտկվել է, սակայն ձախողման պատճառը այդպես էլ չի նշվել։
«Մենք գիտենք, որ մարդիկ այսօր դժվարություններ են ունեցել WhatsApp-ով հաղորդագրություններ ուղարկելու հարցում,- ասվում է ընկերության տարածած հայտարարությունում,- Մենք շտկել ենք խնդիրը և հայցում ենք ձեր ներողամտությունը պատճառած անհարմարության համար»։

There was a global glitch in the work of WhatsApp on October 25, as reported by thousands of users around the world. The failure was also confirmed by data from the service Downdetector.
Most users were unable to send messages for a long time, the application on smartphones and the desktop version of the messenger also did not work. Users' statuses were also not updated, and when trying to update, they froze.
Interestingly, the glitch affected users around the world. According to Downdetector, more than 12,000 reports of problems with the messenger from around the world were posted within half an hour.
A WhatsApp spokesperson confirmed today that the messenger did have problems sending messages. After a while, some of the services of the application started working normally. By 13:00 Yerevan time, the app was already working for most users.
Later, Meta, which owns WhatsApp, said that the problem had been fixed, but did not name the cause of the failure.
“We’re aware that some people are currently having trouble sending messages and we’re working to restore WhatsApp for everyone as quickly as possible,” a Meta spokesperson told indianexpress.com.