Հայտնի միլիարդատեր Իլոն Մասկը խոստանում է անվանափոխված Twitter-ը (X) դարձնել աշխարհի ամենաթանկ ապրանքանիշը։ Պլանավորված նորամուծությունները X-ը կվերածեն ֆինանսական կենտրոնի` օգտատերերին հնարավորություն տալով կառավարել իրենց ֆինանսները: Ճիշտ է, ընկերությանը սպասվում են նաև հնարավոր իրավական խնդիրներ՝ կապված «X» տառի մտավոր սեփականության իրավունքների հետ։
Twitter-ը դարձնել աշխարհի ամենաթանկ ապրանքանիշը
Իլոն Մասկը վերջերս հայտարարեց, որ մտադիր է իր Twitter սոցիալական հարթակը, որը վերաբրենդավորվել է որպես X, դարձնել աշխարհի ամենաթանկ ապրանքանիշը: Այս հայտարարությունը Մասկը հրապարակել է Twitter-ի իր էջում՝ մեկնաբանելով փորձագետի խոսքերը, որը ենթադրում էր, որ անվանափոխությունից հետո Twitter ապրանքանիշի արժեքը կնվազի ավելի քան 40 միլիարդ դոլարով։
«X-ը կդառնա աշխարհի ամենաթանկ ապրանքանիշը: Հիշե՛ք իմ խոսքերը»,- գրել է Մասկը։
Մասկը նախկինում ասել էր, որ Twitter անվանումն այլևս չի արտացոլում այս միկրոբլոգային հարթակի բնույթն ու գործառույթները, ուստի այն ստացել է նոր անվանում՝ «X»։ Ռեբրենդինգի շրջանակում Twitter-ը նույնպես թարմացրել է իր լոգոն։ Սովորական կապույտ թռչնի փոխարեն այժմ կայքում կարող եք տեսնել սև ու սպիտակ «X» տառը։ Մասկի խոսքով՝ տարբերանշանը դեռ վերջնական տեսքի կբերվի։ Twitter-ի պաշտոնական էջը նույնպես վերանվանվել է X, իսկ ընկերության գրասենյակը լուսավորվել է նոր տարբերանշանով։
Հերթական նորամուծությունները Twitter-ում
Ակնկալվում է, որ Twitter-ը շուտով նոր գործառույթներ կներկայացնի իր օգտատերերին։ Նախատեսվող նորամուծությունների մասին պաշտոնական հայտարարություն է հայտնվել ընկերության սեփականատեր Իլոն Մասկի էջում։
«Առաջիկա ամիսներին մենք կավելացնենք տեղեկության համապարփակ փոխանակում և ձեր ամբողջ ֆինանսական աշխարհը կառավարելու հնարավորություն»,- գրել էր գործարարը:
Թե կոնկրետ ինչ նկատի ունի նա դրանով և ինչպես է աշխատելու նորացված հարթակը, դեռ լիովին պարզ չէ։
Twitter-ը, որը գործարկվել է 2006-ին, դարձել է ամբողջ աշխարհում 140 նիշից բաղկացած կարճ հաղորդագրությունների փոխանակման հանրաճանաչ գործիք: Որոշ ժամանակ անց գրառումներում նիշերի թույլատրելի քանակը կրկնապատկվեց՝ հասնելով 280-ի, ինչը օգտատերերին հնարավորություն տվեց ավելի ազատ արտահայտել իրենց մտքերն ու գաղափարները։ Այժմ հարթակը կարող է անճանաչելիորեն փոխվել։
Twitter-ին դատական ​​հայցեր են սպասվում X-ի անվանափոխվելու համար
Ինչպես տեղեկացնում է Reuters-ը, Twitter-ը «X» վերանվանելու Իլոն Մասկի որոշումը կարող է իրավական հետևանքներ ունենալ ընկերության համար, քանի որ արդեն կան այլ ընկերություններ, որոնք իրավունք ունեն «X»-ը օգտագործել որպես մտավոր սեփականություն։
Ապրանքանիշերի հարցերում մասնագիտացած իրավաբան Ջոշ Գերբենն ասում է, որ Twitter-ի դեմ դատական ​​հայցերի մեծ հավանականություն կա: ԱՄՆ-ում կան մոտ 900 ապրանքանիշեր, որոնք պարունակում են «X» տառը, և այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են Microsoft-ը և Meta-ն, արդեն իրավունք ունեն օգտագործել այս տառը իրենց ապրանքների և ապրանքանիշերի համար:
Microsoft-ը X-ն օգտագործում է Xbox ապրանքանիշը գովազդելու համար, իսկ Meta-ն գրանցել է կապույտ և սպիտակ X-ը «ծրագրային ապահովում» և «սոցիալական մեդիա» կատեգորիաներում օգտագործելու համար։ Եթե ​​ընկերությունները ապացուցեն, որ X նոր սոցիալական հարթակի լոգոները և գովազդները սպառողների մոտ շփոթություն են առաջացնում, նրանք կարող են փոխհատուցում պահանջել կամ արգելել X-ի օգտագործումը։

July 26, 2023  12:12
Famous billionaire Elon Musk promises to make the renamed Twitter (X) the most valuable brand in the world. Planned innovations will transform X into a financial hub, enabling users to manage their finances. True, the company also faces possible legal problems related to the intellectual property rights of the letter "X".
To make Twitter the most valuable brand in the world
Elon Musk recently announced plans to make his Twitter social platform, rebranded as X, the world's most valuable brand. Musk published this statement on his Twitter page, commenting on the words of an expert who assumed that after the name change, the value of the Twitter brand would decrease by more than 40 billion dollars.
"X will become the most valuable brand in the world. Remember my words," Musk wrote.
Musk previously said that the name Twitter no longer reflects the nature and functions of this microblogging platform, so it has been renamed X. As part of the rebranding, Twitter has also updated its logo. Instead of the usual blue bird, you can now see the black and white letter X on the website. According to Musk, the logo will still be finalized. The official Twitter page has also been renamed X, and the company's office has been brightened up with a new logo.
Regular updates on Twitter
Twitter is expected to introduce new features to its users soon. An official statement about the planned innovations appeared on the website of the owner of the company, Elon Musk.
"In the coming months, we will add comprehensive information sharing and the ability to manage your entire financial world," the businessman wrote.
What exactly he meant by this and how the updated platform will work is still not completely clear.
Launched in 2006, Twitter has become a popular tool for sharing short 140-character messages around the world. After some time, the allowed number of characters in posts was doubled to 280, which allowed users to express their thoughts and ideas more freely. Now the platform may change beyond recognition.
Twitter may face lawsuits over X's name change
As Reuters reports, Elon Musk's decision to rename Twitter into X may have legal consequences for the company, as there are already other companies that have the right to use X as intellectual property.
Josh Gerben, a trademark attorney, says lawsuits against Twitter are likely. There are about 900 trademarks in the US that contain the letter X, and companies such as Microsoft and Meta already have the rights to use this letter for their products and brands.
Microsoft uses the X to promote the Xbox brand, and Meta has registered the blue and white X for use in the "software" and "social media" categories. If the companies prove that the logos and ads of the new social platform X cause confusion among consumers, they can demand compensation or that the use of X be banned.