Trend Micro և Fortinet ընկերությունների տեղեկատվական անվտանգության մասնագետները հայտնաբերել են նոր վիրուս, որը կոչվում է Big Heat։ Այն համակարգիչ ներթափանցելուց հետո կոդավորում է բոլոր ֆայլերը և գումար կորզում օգտատերերից։ Այս մասին հայտնում է Bleeping Computer-ը։
Big Heat-ը առցանց տարածվում է Windows-ի թարմացման և Microsoft Word-ի տեղադրման ծրագրի անվան տակ: Վարակված ֆայլը ակտիվացնելուց հետո էկրանին հայտնվում է անիմացիա, որը կրկնօրինակում է Windows-ի թարմացման գործընթացը, որի ավարտից հետո օգտատերը ստանում է ծանուցում, որ իր համակարգիչը գաղտնագրված է և համակարգը վերականգնելու համար անհրաժեշտ է կապ հաստատել հաքերների հետ էլեկտրոնային փոստով կամ Telegram-ով: Այնտեղ չարագործները օգտատերերից պահանջում են փրկագին փոխանցել իրենց հաշվին՝ կրիպտոարժույթով:
Trend Micro-ի մասնագետները նշել են, որ Big Heat-ը նախքան իր սև գործն անելը ստուգում է համակարգի լեզուն։ Վիրուսը չի աշխատում, եթե կարգավորումներում ընտրված է ռուսերենը կամ ԱՊՀ տարածաշրջանի որևէ այլ լեզու:
Վնասատու ծրագիրը նախապես ջնջում է Windows-ի բոլոր հասանելի կրկնօրինակները, որպեսզի օգտատերը չկարողանա վերականգնել օպերացիոն համակարգը առանց փրկագին վճարելու: Գաղտնագրման ժամանակ Big Heat-ը չի վնասում աղբարկղի (Recycle Bin), ծրագրային (Program Files), Temp, Program Data, Microsoft և App Data ֆայլերը, որպեսզի հետագայում չխաթարի Windows-ի աշխատունակությունը։
Trend Micro-ի մասնագետները գտել են Big Heat-ի երեք տեսակ, որոնք բոլորն էլ, ըստ մասնագետների, բարդ չեն և թիրախավորում են սովորական PC համակարգիչների օգտագործողներին: Ենթադրվում է, որ վիրուսի բոլոր տեսակներն ունեն մեկ օպերատոր։ KELA ընկերության հետաքննությունը ցույց է տվել, որ հարձակումն իրականացվում է Ինդոնեզիայից:
Ավելի վաղ NEWS.am Tech-ը գրել էր, որ հայտնաբերվել է ShadowVault կոչվող վնասակար ծրագրի նոր տեսակ, որը նախատեսված է հատուկ macOS-ով աշխատող համակարգիչներից գաղտնի տվյալները գողանալու համար: Մասնավորապես, նոր վիրուսը գողանում է Telegram-ի օգտահաշիվներ և բանկային տվյալներ։

Information security specialists from Trend Micro and Fortinet companies have discovered a new virus called Big Heat. After penetrating into the computer, it encrypts all the files and extorts money from the users, Bleeping Computer reported.
Big Heat is spread online and disguised as a Windows update and Microsoft Word installation. After activating the infected file, an animation appears on the screen that duplicates the Windows update process, after which the user receives a notification that his computer is encrypted and to save the system, it is necessary to contact the hackers by e-mail or Telegram. There, the criminals ask users to transfer the ransom to their account in cryptocurrency.
Trend Micro specialists noted that Big Heat checks the language of the system before doing its dirty work. The virus does not work if Russian or any other language of the CIS region is selected in the settings.
First the malware deletes all available copies of Windows so that the user cannot restore the operating system without paying a ransom. During encryption, Big Heat does not damage Recycle Bin, Program Files, Temp, Program Data, Microsoft and App Data files, so as not to disrupt Windows performance in the future.
Trend Micro experts found three types of Big Heat, all of which experts say are not sophisticated and target ordinary PC users. It is believed that all types of viruses have a single operator. KELA's investigation has shown that the attack is coming from Indonesia.
Earlier, NEWS.am Tech wrote that a new type of malicious program called ShadowVault was discovered, designed specifically to steal confidential data from computers running macOS. In particular, the new virus steals Telegram accounts and bank data.