Meta ընկերությունն այսօր գործարկել է իր նոր սոցցանցը՝ Threads-ը, որը, ըստ էության, Twitter-ի իր անալոգն է։ Ընկերության ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգն ասել է, որ գործարկման առաջին իսկ ժամերին սոցցանցում ավելի քան 5 մլն մարդ է գրանցվել։
«Կարծում եմ, որ շուկայում պետք է լինի հանրային քննարկումների հավելված 1 միլիարդից ավելի մարդկանց մասնակցությամբ։ Twitter-ն ուներ դա անելու հնարավորությունը, բայց այն չիրականացրեց դա: Հուսով եմ, որ մենք հաջողության կհասնենք»,- Threads-ում գրել է Ցուկերբերգը:
Threads-ում Billboard-ի, HBO-ի, NPR-ի և Netflix-ի նման ապրանքանիշերի օգտահաշիվները ստեղծվել են գործարկումից հետո րոպեներ անց: Ցուկերբերգը հաստատել է, որ Շակիրան և Գորդոն Ռեմզին առաջին հայտնիներից են, որոնք գրանցվել են այս սոցցանցում։
Նոր սոցցանց օգտատերերը կարող են մուտք գործել Instagram-ի օգտահաշվով: Գրանցվելուց հետո նրանք կարող են հետևել նույն օգտահաշիվներին, որոնց հետևում են Instagram-ում, եթե նրանք նույնպես միացել են նոր սոցցանցին:
Նոր հավելվածը շատ նման է Twitter-ին, թեև որոշ ձևակերպումներ փոխվել են, օրինակ՝ retweet-ը կոչվում է «repost», իսկ թվիթը՝ «thread»:
Threads-ում գրառումները կարող են ունենալ մինչև 500 նիշ երկարություն։ Համեմատության համար նշենք, որ Twitter-ի օգտատերերի մեծ մասի համար դա 280 սիմվոլ է: Այստեղ օգտատերերը կարող են տեղադրել մինչև հինգ րոպե տևողությամբ տեսանյութեր: Օգտատերերը կարող են չեղարկել բաժանորդագրությունը, արգելափակել, սահմանափակել հաղորդագրությունները, ֆիլտրել պատասխանները կոնկրետ բառերով:

Сегодня компания Meta официально запустила новое приложение Threads. Это социальная сеть для коротких сообщений, по аналогии с Твиттером.
В новом приложении Threads спустя всего несколько часов после запуска зарегистрировалось свыше пяти млн человек. Об этом написал Марк Цукерберг на странице в сервисе.
«Преодолели отметку в пять млн учётных записей за первые четыре часа», — сообщил Цукерберг.
В то же время, Цукерберг озвучил амбициозную цель в 1 миллиард пользователей.
В соцсети через несколько минут после запуска начали появляться аккаунты таких брендов, как Billboard, HBO, NPR и Netflix. Цукерберг подтвердил, что Шакира и Гордон Рамзи были одними из первых знаменитостей, присоединившихся к Threads.
Threads неразрывно связана с Instagram и предлагает зарегистрироваться, используя существующие аккаунты. Мобильная программа, как и веб-версия, выглядит относительно похожей на Twitter – имеет довольно сдержанный интерфейс с опциями лайков, комментариев и репостов.
Здесь можно просмотреть рекомендации и сообщения от пользователей, на которых вы подписаны (хотя возможности переключаться между содержимым пока нет), а в профиле можно просмотреть два раздела – темы и ответы.
В аккаунте можно публиковать фото, текст (с ограничением до 500 знаков) и видео (продолжительностью до 5 минут). Пока отсутствует функция редактирования, что не очень удобно, да и главная лента выглядит довольно странно – с набором рандомных публикаций людей (хотя со временем все подправят алгоритмы, ну и обещают отдельную ленту для постов друзей). Остальные обновления будут включать функции редактирования и перевода публикаций, а также возможность вести сразу несколько аккаунтов и переключаться между ними.