Windows 11 օպերացիոն համակարգը շուտով կստանա երկար սպասված թարմացում՝ RAR և 7-ZIP արխիվների և բազմաթիվ ֆայլերի տեսակների աջակցություն: Նաև առաջիկա ամիսներին համակարգում կինտեգրվի արհեստական բանականությամբ (ԱԲ) գործող օգնականը, որը հիմնված է GPT-4-ի վրա:
RAR և 7-ZIP աջակցություն
Օգտատերերը Windows 11-ի RAR և 7-ZIP արխիվների աջակցությանն սպասում էին ավելի քան մեկ տասնամյակ, գրում է The Verge-ը: Նախկին Windows օպերացիոն համակարգերում աշխատում էր միայն ZIP արխիվների ներկառուցված աջակցությունը, իսկ այլ արխիվների հետ աշխատելու համար օգտատերերը պետք է տեղադրեին երրորդ կողմի հավելվածներ:
«Մենք ներկառուցված աջակցություն ենք ավելացրել արխիվային լրացուցիչ ձևաչափերի համար, ներառյալ՝ tar, 7-zip, rar, gz և շատ ավելին՝ օգտագործելով libarchive բաց կոդով նախագիծը»,- ասել է Windows-ի գործադիր տնօրեն Փանոս Պանայը:
Նա հավելել է, որ կորպորացիան կբարելավի նաև արխիվացման գործառույթների կատարողականությունը Windows գործիքի միջոցով ֆայլերը սեղմելիս։
Նոր ձևաչափերի աջակցությունը օգտատերերին հասանելի կլինի այս շաբաթից սկսած Windows 11-ի նոր նախնական տարբերակի միջոցով։
GPT-4-ի վրա հիմնված ներկառուցված նեյրոցանց
Ամռանը օպերացիոն համակարգը կստանա ևս մեկ հետաքրքիր թարմացում՝ Windows Copilot ԱԲ-ով աշխատող օգնականի տեսքով։
Ինչպես տեղեկացնում է Microsoft-ը՝ ԱԲ-ով աշխատող օգնականը նման է ԱԲ վահանակներին, որոնք արդեն հասանելի են Edge բրաուզերում, Office-ում և GitHub-ում: Windows Copilot-ը Windows 11-ի օգտատերերին հնարավորություն կտա շփվել ԱԲ օգնականի հետ ցանկացած հավելվածում կամ ծրագրում:
Այս նորարարությունն իրենից ներկայացնում է կողային պանել, որը կարելի է գործարկել առաջադրանքների տողից և ամրացնել էկրանի ձախ կամ աջ եզրին: ԱԲ օգնականը կկարողանա վերլուծել բովանդակությունը համակարգչի էկրանին և առաջարկել տարբեր գործողություններ՝ կախված նրանից, թե ինչի վրա է աշխատում օգտատերը: Օրինակ՝ այն կարող է օգնել ձեզ ամփոփել, վերափոխել կամ բացատրել տեքստը կամ պատկերը, փոխել համակարգի կարգավորումները, բացել հավելված, ստուգել թարմացումների առկայությունը և այլն:
Windows Copilot-ը հիմնված է GPT-4-ի վրա և աջակցում է Bing Chat-ի և ChatGPT-ի փլագիններին։
Microsoft-ը նախատեսում է հունիսին սկսել Windows Copilot-ի թեստավորումը Windows Insider ծրագրի մասնակիցների համար։ Սակայն դեռ հայտնի չէ, թե երբ նորամուծությունը հասանելի կլինի օգտատերերի լայն շրջանակի։

Долгожданное обновление: В Windows 11 скоро появится поддержка RAR и 7-ZIP, а позже — встроенная нейросеть на базе GPT-4
24 мая, 2023  18:12
Операционная система Windows 11 вскоре получит долгожданное обновление — поддержку архивов формата RAR и 7-ZIP и многих типов файлов. Также в ближайшие месяцы в систему будет интегрирован ИИ-помощник на базе GPT-4.
Поддержка RAR и 7-ZIP
Поддержки архивов RAR и 7-ZIP в Windows 11 пользовали ждали не одно десятилетие, рассказывает The Verge. В прошлых ОС Windows работала только встроенная поддержка архивов формата ZIP, а чтобы работать с другими архивами, пользователям приходилось устанавливать сторонние приложения.
«Мы добавили встроенную поддержку дополнительных форматов архивов, включая tar, 7-zip, rar, gz и многие другие, используя проект с открытым исходным кодом libarchive», — сообщил Глава Windows Панос Панай.
Он добавил, что корпорация также повысит производительность функций архивирования при сжатии файлов с помощью инструмента Windows.
Поддержка новых форматов будет доступна пользователям в новой предварительной сборке Windows 11 уже на этой неделе.
Встроенная нейросеть на базе GPT-4
Летом операционная система получит еще одно любопытное обновление в виде ИИ-помощника Windows Copilot.
Как сообщает Microsoft, помощник на базе искусственного интеллекта похож на ИИ-панели, которые уже доступны в браузере Edge, Office и GitHub. Windows Copilot даст пользователям Windows 11 возможность взаимодействовать с ИИ-помощником в любом приложении или программе.
Нововведение представляет собой боковую панель, которую можно вызвать с панели задач и закрепить по левому или правому краю экрана. ИИ-помощник сможет анализировать контент на экране компьютера и предлагать различные действия в зависимости от того, над чем работает пользователь. Например, он может помочь суммировать, перефразировать или объяснить текст или изображение, изменить настройки системы, открыть приложение, проверить наличие обновлений и так далее.
Windows Copilot построен на базе GPT-4 и поддерживает плагины Bing Chat и ChatGPT.
В июне Microsoft планирует запустить тестирование Windows Copilot для участников программы Windows Insider. Однако пока неизвестно, когда нововведение будет доступно для широкого круга пользователей.