Մյունխենի տեխնիկական համալսարանի գիտնականներն առաջարկել են ածխաթթու գազի օգտագործման նոր միջոց, որի շնորհիվ այն վերածվում է սննդի և կարող է փաստացի լուծել սննդի հետ կապված հարցը ինչպես մարդկանց, այնպես էլ ընտանի կենդանիների համար, այս մասին տեղեկացնում է Scitechdaily.com-ը:
Ըստ նոր փորձի, մթնոլորտ արտանետվելու փոխարեն, որտեղ այն ջերմոցային էֆեկտ է ստեղծում, ածխաթթու գազը կարող է կենսաքիմիական ռեակցիաների բաց շղթայի շնորհիվ հանգեցնել սպիտակուցի արտադրության համար անհրաժեշտ ամինաթթվի սինթեզին։
Արհեստական սպիտակուցի արտադրության համար, որն անհրաժեշտ է ինչպես ընտանի կենդանիների, այնպես էլ մարդու սննդի համար, հարկավոր են մի շարք ամինաթթուներ, օրինակ՝ արհեստական միս ստեղծելու համար։ Գերմանացի գիտնականները L ալանին ամինաթթվի սինթեզի համար մտածել են ռեակցիա և մտադիր են մշակել այլ անհրաժեշտ ամինաթթուների սինթեզի գործընթացներ, որպեսզի ի վերջո ածխածնի երկօքսիդից ամբողջական սպիտակուցային համալիրներ սինթեզեն:
L ալանինի սինթեզի կենսաքիմիական ռեակցիայի հիմքում ընկած է մեթանոլը, որն ստացվում է CO2-ից՝ վերականգնվող (հողմային կամ արևային) էներգիայի օգտագործմամբ: Մեթանոլն անհրաժեշտ է որպես միջանկյալ արտադրանք, քանի որ ամինաթթուն չի կարող ուղղակիորեն սինթեզվել ածխաթթու գազից։ CO2-ից մեթանոլ ստանալով՝ գիտնականները դրա հետ մի շարք ռեակցիաներ են անցկացնում՝ օգտագործելով սինթետիկ ֆերմենտներ: Արդյունքում ստացվում է ամինաթթու, որն անհրաժեշտ է սննդային սպիտակուցի սինթեզի համար: Այս նույն ամինաթթուն բնական ճանապարհով սինթեզելու համար անհրաժեշտ են հող, մարդիկ և երկարատև մշակման գործընթացներ։
Գիտնակաները նշում են, որ սինթետիկ ճանապարհով սպիտակուցների ստեղծումն ավելի ձեռնտու է, քան բնական ճանապարհով, քանի որ վերջինի դեպքում շատ են ռեսուրսների ծախսերը, վնասակար արտանետումները։ Բացի դրանից, ամինաթթուների և սպիտակուցների արտադրության սինթետիկ մեթոդը վնասակար արտանետումներ չի առաջացնում, եթե այն օգտագործում է վերականգնվող էներգիա:
Ուսումնասիրության հեղինակները կարծում են, որ առաջարկվող լուծումը կօգնի վերացնել Երկրի աճող բնակչության և պարենի սղության խնդիրը։ Սնունդը կբավարարի բոլորին, և այն կարտադրվի առանց շրջակա միջավայրին վնասելու։

Artificial photosynthesis transforms CO2 into food: Scientists say this will help feed the future
Scientists at the Technical University of Munich have proposed a new way to use carbon dioxide, which turns it into food, and could actually solve the food problem for both humans and pets, Scitechdaily.com reports.
According to the new experiment, instead of being released into the atmosphere, where it creates a greenhouse effect, carbon dioxide can lead to the synthesis of an amino acid necessary for protein production, thanks to an open chain of biochemical reactions.
A number of amino acids are needed to produce artificial protein, which is needed for both pet and human food, such as artificial meat. German scientists have devised a reaction for the synthesis of the amino acid L-alanine and intend to develop processes for the synthesis of other necessary amino acids to eventually synthesize complete protein complexes from carbon dioxide.
The biochemical reaction for the synthesis of L-alanine is based on methanol, which is obtained from CO2 using renewable (wind or solar) energy. Methanol is needed as an intermediate because the amino acid cannot be synthesized directly from carbon dioxide. Obtaining methanol from CO2, scientists conduct a series of reactions with it using synthetic enzymes. As a result, an amino acid is obtained, which is necessary for the synthesis of dietary protein. To synthesize this same amino acid naturally requires land, people, and long cultivation processes.
Scientists note that the creation of proteins in a synthetic way is more beneficial than in a natural way, because in the latter case there are a lot of resource costs and harmful emissions. In addition, the synthetic method of producing amino acids and proteins does not cause harmful emissions if it uses renewable energy.
The authors of the study believe that the proposed solution will help eliminate the problem of the growing population of the Earth and the lack of food. This will help produce enough food for everyone, and it will be produced without harming the environment.