Աուդիոբովանդակության հոսքային ծառայություն մատուցող Spotify ընկերության ամսական օգտատերերի թիվն առաջին անգամ գերազանցել է 500 մլն-ը, ինչին նպաստել է ընկերության ընդլայնումը նոր շուկաներում։ Այդուհանդերձ, ընթացիկ եռամսյակի համար պլատֆորմի եկամուտը չի արդարացրել վերլուծաբանների սպասումները, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Refinitiv-ի IBES տվյալների համաձայն՝ Spotify-ի ամսական ակտիվ օգտատերերի թիվն առաջին եռամսյակում աճել է մինչև 515 միլիոն՝ գերազանցելով վերլուծաբանների կանխատեսումը (500 միլիոն): Պրեմիում բաժանորդների թիվը, որոնից ստացվում է ընկերության եկամուտների մեծ մասը, աճել է 15%-ով՝ հասնելով 210 միլիոնի և գերազանցել է ոլորտի մասնագետների կանխատեսումը (206 մլն):
Պրեմիում բաժանորդների աճը ընթացիկ եռամսյակում նույնպես գերազանցել է բոլոր սպասելիքները և կազմել 217 մլն, մինչդեռ սպասվում էր, որ կլինի 212 մլն։
Անցյալ տարի Spotify-ը հայտարարել էր, որ պլանավորում մինչև 2030-ը հասնել մեկ միլիարդ օգտատերերի և տարեկան հասույթը հասցնել 100 մլրդ դոլարի: Ընկերությունը նաև ներդրողներին խոստացել է բարձր եկամուտներ փոդքասթների և աուդիոգրքերի բիզնեսում։
Չնայած ամսական ակտիվ օգտատերերի դրական աճին՝ ընկերության 3,04 մլրդ եվրո (3,35 մլրդ դոլար) եռամսյակային հասույթը ցածր է եղել վերլուծաբանների գնահատականից՝ 3,08 մլրդ եվրո, իսկ կորուստները սպասվածից ավելին են․ համախառն շահույթը նախորդ եռամսյակի 25,3%-ի համեմատ կազմել է 25,2% կորուստ:

The number of monthly users of the streaming audio content service company Spotify exceeded 500 million for the first time, which was helped by the company's expansion into new markets. Nevertheless, the platform's income for the current quarter did not meet analysts' expectations, Reuters reports.
According to Refinitiv's IBES data, Spotify's monthly active users rose to 515 million in the first quarter, beating analysts' forecast of 500 million. The number of premium subscribers, who bring most of the revenues, increased by 15% to 210 million and exceeded the forecast of industry experts (206 million).
The growth of premium subscribers in the current quarter also exceeded all expectations and amounted to 217 million, while it was expected to be 212 million.
Last year, Spotify announced that it plans to reach one billion users by 2030 and increase annual revenue to $100 billion. The company also promised investors high returns in the podcast and audiobook business.
Despite positive growth in monthly active users, the company's quarterly revenue of 3.04 billion euros ($3.35 billion) fell short of analysts' estimates of 3.08 billion euros, and losses were larger than expected: gross profit reduced to 25.2% against 25.3% in the previous quarter.