OpenAI ընկերությունը ներկայացրել է GPT-4-ը՝ արհեստական բանականության (ԱԲ) նոր մոդելը, որը կարող է մեկնաբանել պատկերները և տեքստերը: Դուք կարող եք, օրինակ, այս մոդելին ցույց տալ ինչ-որ մեմի նկար և հարցնել, թե դա ինչի մասին է, և այն կբացատրի:
ԱԲ այս նոր մոդելին կարող եք նաև հարցնել, թե ինչն է անսովոր ցուցադրված լուսանկարում և կստանաք պարզ և հասկանալի բացատրություն:
GPT-4-ը կարող է նաև մեկնաբանել համեմատաբար բարդ պատկերներ, օրինակ՝ այն կարող է լուսանկարով ճանաչել iPhone-ին միացված Lightning մալուխի ադապտերը։
GPT-3.5 մոդելն աշխատում էր միայն տեքստով, մինչդեռ GPT-4-ը կարող է «հասկանալ» և՛ տեքստը, և՛ պատկերները։ Ըստ մշակողների՝ մասնագիտական և ակադեմիական տարբեր թեստերում այն նույնիսկ աշխատում է «մարդու մակարդակում». Uniform Bar Exam, LSAT, SAT Math և SAT Evidence Based Reading & Writing քննություններից GPT-4-ը հավաքել է 88% կամ ավելի միավոր: Քչերը կարող են նման արդյունքներ ունենալ։
GPT-4-ի ստեղծման համար մոտ վեց ամիս է պահանջվել, ընդորում՝ OpenAI-ն օգտագործել է մրցակից թեստավորման ծրագրեր, ինչպես նաև օգտվել իր մյուս պրոդուկտի՝ ChatGPT-ի օգնությունից: Արդյունքում հաջողվել է ստանալ այնպիսի մոդել, որը չի պատասխանում արգելված բովանդակության հարցումների 82%-ին և 40%-ով ավելի ճիշտ պատասխաններ է գեներացնում։
Ըստ մշակողների՝ սովորական երկխոսության դեպքում GPT-3.5-ի և GPT-4-ի միջև տարբերությունը կարող է գրեթե աննկատ լինել: Բայց եթե երկու մոդելներին էլ տաք ավելի բարդ առաջադրանք, ապա GPT-4-ն ավելի հուսալի և ստեղծագործ կլինի. այն կկարողանա շատ ավելի բարդ ու ճշգրիտ հրահանգներ մշակել, քան GPT-3.5-ը:
Եթե նույն խնդիրը տաք GPT-4-ին և GPT-3.5-ի վրա հիմնված ChatGPT-ին, ապա GPT-4-ի պատասխանն ավելի ճշգրիտ և հիմնավոր կլինի։
OpenAI-ն այժմ Be My Eyes-ի հետ փորձարկում է իր նոր ստեղծագործությունը: Նոր «Վիրտուալ կամավոր» գործառույթը՝ հիմնված GPT-4-ի վրա, կարող է պատասխանել իրեն ուղարկված պատկերների վերաբերյալ հարցերին:
Օրինակ՝ օգտատերը կարող է ԱԲ-ին ցույց տալ իր սառնարանի պարունակության լուսանկարը, և վիրտուալ կամավորը կարող է ոչ միայն ճիշտ որոշել, թե ինչ ապրանքներ կան սառնարանում, այլև վերլուծել, թե ինչ կարելի է պատրաստել դրանցից: Հաջորդիվ այն կառաջարկի մի շարք բաղադրատոմսեր և դրանք պատրաստելու ուղեցույց, որում ամեն ինչ ասվում է քայլ առ քայլ:
Ըստ մշակողների՝ GPT-4-ը դեռ հեռու է կատարյալ լինելուց և կարող է սխալվել: Օրինակ՝ չատբոտը ժամանակին Էլվիս Փրեսլիին անվանել է «դերասանի որդի», ինչն ակնհայտ սխալ է:
Երբեմն չատբոտը կարող է տրամաբանական պարզ սխալներ թույլ տալ իր դատողություններում: Այն կարող է նաև չափազանց դյուրահավատ լինել և օգտագործողի արած ակնհայտ կեղծ հայտարարությունները որպես ճշմարտություն ընդունել։
Բացի դրանից, ինչպես ChatGPT-ն, GPT-4-ը տեղյակ չէ 2021 թ․ սեպտեմբերից ի վեր տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին: Այնուամենայնիվ, համեմատած GPT-3.5-ի հետ, նոր մոդելն ակնհայտ առավելություններ ունի։
Ըստ OpenAI-ի գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանի՝ GPT-4-ն ամենամեծ լեզվական մոդելը չի լինի: Ավելին, նրա կարծիքով, մարդկությունը դեռ հեռու է ԱԲ-ի մշակումից, որը կատարյալ կլինի։
GPT-4-ը հասանելի է OpenAI API-ի միջոցով՝ ըստ սպասման ցուցակի հերթի, ինչպես նաև ChatGPT Plus-ի՝ ChatGPT-ի պրեմիում պլանի միջոցով:

OpenAI представила GPT-4: Он может интерпретировать изображения и решает задачи лучше ChatGPT
OpenAI представила GPT-4 — новую модель ИИ, которая может интерпретировать изображения и тексты. Можно, например, показать ИИ изображение с мемом и спросить, о чем этот мем, — и он объяснит.
gpt-4
Можно также спросить ИИ, что изображено на фотографии или что необычного в ней, — и получить четкое и понятное объяснение.
GPT-4 также может интерпретировать относительно сложные изображения, например, он может идентифицировать адаптер кабеля Lightning по изображению подключенного iPhone.
Чем GPT-4 отличается от GPT-3.5?
Модель GPT-3.5 работала только с текстом, а GPT-4 может «понимать» и текст, и изображения. По словам разработчиков, в различных профессиональных и академических тестах он даже работает на «уровне человека»: на экзаменах Uniform Bar Exam, LSAT, SAT Math и SAT Evidence-Based Reading & Writing GPT-4 набрал 88% и более. Мало кто из людей может получить такие результаты.
На настройку GPT-4 потребовалось около 6 месяцев, и при этом OpenAI использовала и программы состязательного тестирования, и помощь другого своего творения — ChatGPT. В результате удалось получить модель, которая на 82% реже отвечает на запросы о запрещенном контенте и на 40% чаще генерирует корректные ответы.
По словам разработчиков, при обычном диалоге разница между GPT-3.5 и GPT-4 может быть практически незаметной. Но если дать обеим моделям более сложную задачу, GPT-4 будет более надежен и креативен — он сможет обрабатывать гораздо более тонкие инструкции, чем GPT-3.5.
Если дать одну и ту же задачу GPT-4 и основанному на GPT-3.5 ChatGPT, ответ GPT-4 будет более точным и обоснованным.
chat-gpt-reply
gpt-4-reply
Виртуальный волонтер
В настоящее время OpenAI тестирует свое новое творение с Be My Eyes. Новая функция «Виртуальный волонтер» на базе GPT-4 может отвечать на вопросы об отправленных ей изображениях.
Например, пользователь может показать ИИ фотографию содержимого своего холодильника, и виртуальный волонтер сможет не только правильно определить, какие продукты есть в холодильнике, но и проанализировать, что из них можно приготовить. Инструмент предложит ряд рецептов и пошаговое руководство по готовке.
Он пока не идеален
По словам разработчиков, GPT-4 пока далеко не идеален и вполне может ошибаться. Например, чат-бот как-то назвал Элвиса Пресли «сыном актера» — это очевидная ошибка.
Иногда чат-бот может совершать простые логические ошибки в своих суждениях. Также он может быть слишком легковерным и принимать очевидные ложные утверждения от пользователя за правдивые.
Кроме того, как и ChatGPT, GPT-4 не знает о событиях, которые произошли после сентября 2021 года. Однако по сравнению с GPT-3.5 у новой модели есть очевидные преимущества.
По словам генерального директора OpenAI Сэма Альтмана, GPT-4 не будет самой большой языковой моделью. Более того, по его мнению, человечеству еще далеко до разработки совершенного ИИ.