9 տարի անց Messenger-ը կվերամիավորվի Facebook-ի հիմնական հավելվածի հետ
Messenger-ը շուտով կվերամիավորվի Facebook-ի հիմնական հավելվածի հետ։ Հավելվածի նոր տարբերակն արդեն փորձարկվում է, սակայն դեռ հայտնի չէ, թե երբ այն հասանելի կդառնա օգտատերերին։ Այս մասին սոցցանցի ղեկավար Թոմ Էլիսոնը հայտնել է կորպորատիվ բլոգում։
Messenger հավելվածը Facebook-ից առանձնացվեց 2014 թ․, երբ գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը որոշեց, որ Messenger-ը որպես ինքնուրույն հավելված գործարկելը «ավելի լավ փորձառություն» կապահովի օգտատերերի համար: Այժմ Meta-ն, որին պատկանում է սոցցանցը, որոշել է վերադառնալ նախկին տարբերակին։ Ինչպես նշում է The Verge-ը, Facebook-ի նախաձեռնած այս փոփոխություններն ակնհայտորեն ուղղված են ուժեղացնելու մրցակցությունը TikTok-ի հետ, որն ունի հաղորդագրությունների ներկառուցված հարթակ:
Facebook-ի կորպորատիվ բլոգում արված գրառումը կարծես ամեն կերպ փորձում է համոզել մարդկանց, որ այս հարթակը ամենևին էլ չի «մեռնում»։ Թոմ Էլիսոնի խոսքով՝ Facebook-ն օրական 2 միլիարդ ակտիվ օգտատեր ունի։
Իրականում հայտնի է, թե այդ 2 միլիարդ օգտատերերի քանի տոկոսն է իրոք գիտակցաբար օգտագործում սոցիալական ցանցը. բանն այն է, որ Instagram-ի երիտասարդ օգտատերերը չեն նկատել, որ Instagram-ում գրանցվելիս մեխանիկորեն համաձայնել են, որ Instagram-ում իրենց արած գրառումներն ավտոմատ հրապարակվեն նաև Facebook-ում։ Ստացվում է, որ նրանց բոլոր գրառումները կրկնօրինակված են նաև Facebook-ում, և նրանց մեծ մասը նույնիսկ չգիտի այդ մասին։

Messenger will soon be reunited with the main Facebook app. The new version of this app is already being tested, but it is not yet known when it will become available to users. Tom Alison, Head of Facebook, announced this in the corporate blog.
The Messenger app was spun off from Facebook in 2014 when CEO Mark Zuckerberg decided that running Messenger as a standalone app would provide a "better experience" for users. But now Meta, which owns this social media platform, has decided to return to the previous version.
As noted by The Verge, these changes launched by Facebook are clearly aimed at strengthening competition with TikTok, which has a built-in messaging platform.
The aforesaid post on Facebook's corporate blog seems to be trying its best to convince people that this social media platform isn't "dying" at all. According to Tom Ellison, Facebook has 2 billion daily active users.
In fact, however, it is known what percentage of those 2 billion users actually consciously uses this social media platform. The thing is that young Instagram users have not noticed that when they signed up for Instagram, they mechanically agreed that the posts they made on Instagram would be automatically posted on Facebook as well. It turns out that all of their posts are backed up on Facebook as well, but most of them don't even know about it.