Գուցե ոչ թե պետք է ինստիտուտները միացնել բուհերին, այլ հակառակը. Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի տնօրեն
2 մարտի, 2023  19:34
Մինչ բուհերի հետ ակադեմիական ինստիտուտների միավորման կամ ինտեգրման այլ տարբերակների մասին խոսելը պետք է ուսումնասիրել ներկա վիճակը և հասկանալ, թե գիտական ինչ ուղղություններ են հաջողությամբ զարգանում նաև բուհերում, իսկ որոնք՝ միայն գիտահետազոտական ինստիտուտներում։ Այս մասին NEWS.am Tech-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի տնօրեն, երկրաբանական գիտությունների դոկտոր Խաչատուր Մելիքսեթյանը՝ մեկնաբանելով ակադեմիական գիտական ինստիտուտները բուհերի հետ միավորելու կառավարության մտադրության մասին լուրերը:
Նրա խոսքով՝ եթե նայենք Գիտության կոմիտեի տարբեր մրցույթների արդյունքներին, կտեսնենք, որ ֆինանսավորում ստացած նախագծերի մեջ կան նաև Երևանի պետական համալսարանի և այլ բուհերի նախագծեր։ Այսինքն՝ ինչ-որ գիտական ուղղություններ կայացել են նաև բուհերում, բայց, ամեն դեպքում, բուհերի գիտական վարկանիշը էականորեն զիջում է ակադեմիական ինստիտուտների վարկանիշին։ Եվ որպեսզի հասկանանք, թե ինչպես առաջ ընթանանք, պետք է վերլուծենք գիտության բոլոր ուղղությունները և պարզենք յուրաքանչյուր ոլորտի խնդիրներն առանձին վերցրած։
«Գուցե, ոչ թե ինստիտուտները պետք է միացնել բուհերին, այլ հակառակը։ Գուցե կրթությունը այն գիտաճյուղերով կամ ուղղություններով, որոնք թույլ են ներկայացված համալսարանում, իսկ ակադեմիայում ավելի ուժեղ են, պետք է ներառել ակադեմիական համակարգում»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ այժմ գիտական միջավայրում շատ է խոսվում հետազոտական համալսարանների մասին, և դա լավ գաղափար է։
Օրինակ, նրա խոսքով՝ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտը բախվում է լուրջ խնդրի. Երևանի պետական համալսարանի աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետից չկա որակյալ, մոտիվացված կադրերի մեծ հոսք՝ գիտելիքների բավարար բազայով, գիտնականին հատուկ մտածողությամբ և լեզուների իմացությամբ։ Ուստի ինստիտուտը ստիպված իր մագիստրատուրան է բացել։
«Ակադեմիայում արդեն բավականին երկար ժամանակ գործում է միջազգային գիտակրթական կենտրոնը, որն ունի մագիստրոսական և ասպիրանտական կրթության լիցենզիա։ Այս կենտրոնում մենք ունենք մագիստրատուրա և ասպիրանտուրա, և ուսանողները, որոնք սովորում են մեզ մոտ, անմիջականորեն ներգրավված են հետազոտական գործընթացում, մասնակցում են լաբորատոր հետազոտություններին և դաշտային աշխատանքներին՝ նաև ԳԿ թեմատիկ և միջազգային գրանտային ծրագրերի շրջանակներում: Ինստիտուտը վճարում է նաև մեր աշխատակիցների՝ մագիստրատուրայում ուսման վարձը։ Փաստացի սա փոքր մասշտաբով հետազոտական համալսարանի գաղափարի մարմնավորումն է»,- ասաց Մելիքսեթյանը։
Ինստիտուտի տնօրենի խոսքով՝ այն, որ բուհում գիտությունն ավելի թույլ է, քան ակադեմիայում, վկայում է նաև բուհերի կառավարման խնդիրների մասին։ Հետևաբար, երաշխիք չկա, որ բուհերի կազմում գործող ակադեմիական հաստատությունները ավելի լավ կկառավարվեն, քան հիմա: Այժմ ակադեմիայի համակարգում հաստատություններն ունեն ազատության բավարար աստիճան, ինչը դրականորեն է ազդում գիտության զարգացման վրա։
«Իրավական առումով ինստիտուտները պետական ոչ առևտրային կազմակերպություններ են (ՊՈԱԿ), և մենք ունենք իմ կողմից ստորագրված միջազգային պայմանագրեր։ Եթե մեզ միավորեն համալսարանի հետ, որը տնօրինում է հիմնադրամը, մենք չենք կարողանա շարունակել աշխատել մեր պայմանագրերով, կստեղծվի ֆորսմաժորային իրավիճակ՝ իր բացասական հետևանքներով և մեր համագործակցության համար լուրջ սպառնալիքներով»,- բացատրեց նա։
Մելիքսեթյանի խոսքով՝ բուհական համակարգում դեռևս լուծված չէ այնպիսի տրիվիալ հարց, ինչպիսին է ղեկավար պաշտոնների տարիքային շեմը։ Կամ, ըստ նրա, հիմա ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետում մի շարք մասնագիտությունների գծով դասախոսներ չկան, բայց Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի աշխատակիցներին դասավանդելու չեն հրավիրում, ասում են՝ ուսանող չկա։ «Իսկ ես անձամբ պատրաստ եմ աշխատել ուսանողների հետ նույնիսկ առանց վարձատրության՝ մեր ինստիտուտի համար կադրեր պատրաստելու նպատակով։ Երկրաբանության ոլորտում մենք ամենամեծ գործատուն ենք, և մենք շահագրգռված ենք որակյալ և մոտիվացված կադրեր պատրաստելու գործում»,- ասաց նա։
Ամփոփելով՝ ինստիտուտի տնօրենը շեշտեց, որ բուհերի և գիտահետազոտական ինստիտուտների ինտեգրումը պետք է տեղի ունենա աստիճանաբար, իրատեսական, փոքր քայլերով։
«Ինստիտուտների և բուհերի միջև համագործակցությունն անհրաժեշտ է, այդ հարցն ընդհանրապես չի քննարկվում, բայց յուրաքանչյուր կոնկրետ ոլորտի համար պետք է պարզել, թե որ ուղղությամբ զարգացնել այդ համագործակցությունը։ Ոլորտի առաջատար փորձագետները պետք է դասավանդեն՝ անկախ նրանից, թե որտեղ են նրանք աշխատում: Եվ դա կգրավի ուսանողներին: Այո, պետք է համագործակցել, բայց փոխադարձ հիմունքներով, այլ ոչ թե փորձել մի կառույցի խնդիրները լուծել մյուսի հաշվին»,- ասաց նա։
Օրինակ, ըստ նրա, համալսարանում երկրաբանության որոշ ուղղություններով շատ լավ մասնագետներ կան, որոնց հետ կարելի է արդյունավետ աշխատել։ Այլ ոլորտներ ավելի ուժեղ են և զարգացած ինստիտուտում, բացի դրանից ինստիտուտն ունի հետազոտական լաբորատորիաներ։ Այսինքն՝ ինստիտուտներն ու բուհերը կարող են ունենալ միասնական մագիստրատուրա, իսկ տարբեր կառույցներում աշխատող հետազոտողները կարող են համատեղ գիտական հրապարակումներ ունենալ բարձր ազդեցության գործակցով ամսագրերում։
Նա հավելեց, որ Ակադեմիան նույնպես ունի իր խնդիրները, ուստի ակադեմիական միջավայրում ակտիվորեն քննարկվում են տարբեր բարեփոխումներ։ Օրինակ՝ կարելի է համախմբել նույն գիտակարգի տարբեր հարցերով զբաղվող հաստատությունները, բայց դա նույնպես չպետք է արվի մեխանիկորեն։ Գիտությունը պահպանողական ոլորտ է, և արագ որոշումներ կայացնել չի կարելի, կարծում է նա։
Ըստ գիտնականի՝ անհրաժեշտ է առանձնացնել գիտական այն ուղղությունները, որոնք մեզ մոտ լավ զարգացած են, ինչպես նաև որոշել երկրի ռազմավարական ուղղությունները, և դրա հիման վրա պետությունը պետք է ընտրի գիտության առաջնահերթ ոլորտները։ «Միգուցե սա դժվար հարց է կառավարության համար, բայց կարելի է դիմել գիտնականներին»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ երկրի գիտական ողջ ներուժի ճիշտ օգտագործման ուղղությամբ աշխատանքը կարող է համակարգել Գիտությունների ակադեմիան։
«Շատ է խոսվում պետպատվերի մասին, բայց պետական կառույցները հաճախ պատկերացում չունեն այն մասին, թե ինչպես ձևավորել պետպատվերը։ Գիտնականները կարող են հուշել, թե որ ուղղություններն է հարկավոր զարգացնել։ Եվ Ակադեմիան այդ հարցում կարող է մեծ դեր խաղալ։ Կարելի է Ակադեմիայի բաժանմունքների հիման վրա կամ նրանց կազմում ըստ ուղղությունների խորհուրդներ ստեղծել և ներգրավվել ոչ միայն ակադեմիական ինստիտուտների ներուժը և առաջարկություններ անել կառավարությանը։ Եվ դա կարող է արդյունավետ լինել»,- ասաց նա։
ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտը հանրապետության հնագույն գիտական ինստիտուտներից է, այն գործում է 1935 թվականից։ Ինստիտուտը զբաղվում է տեկտոնիկայի, սեյսմոլոգիայի, հրաբխագիտության, նստվածքաբանության, հնէաբանության, գեոդինամիկայի, մագմատիզմի, օգտակար հանածոների, երկրաջերմային էներգիայի, ստորերկրյա և մակերևութային ջրերի և այլ հիմնարար ու կիրառական հարցերով։ Անցած 30 տարիների ընթացքում ինստիտուտը, իհարկե, որոշակի կորուստներ է կրել, սակայն միջազգային համագործակցությունը հնարավորություն է տվել պահպանել հիմնական ուղղությունները, իսկ որոշ ոլորտներում նույնիսկ ակտիվ զարգանալ։

Возможно, не институты надо присоединять к вузам, а наоборот – директор Института геологических наук
2 марта, 2023  19:34
Прежде чем говорить об объединении академических институтов с вузами или о других способах интеграции, надо проанализировать нынешнюю ситуацию, и понять, какие научные направления успешно развиваются также в вузах, а какие только в НИИ. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Tech заявил директор института геологических наук НАН Армении Хачатур Меликсетян, комментируя слухи о намерении правительства присоединить академические научные институты к вузам.
По его словам, если посмотреть результаты различных конкурсов Комитета науки, то можно увидеть, что среди получивших финансирование проектов есть также проекты Ереванского государственного университета и других вузов. То есть, какие-то научные направления состоялись также и в вузах, но, в любом случае, их научный рейтинг намного уступает рейтингу академических институтов. И для того, чтобы понять, как двигаться дальше, надо провести анализ по всем направлениям науки, и выявить проблемы каждой сферы по-отдельности.
«Возможно, не институты надо присоединять к вузам, а наоборот. Возможно, образование по тем дисциплинам или направлениям, которые слабо представлены в университете, а в Академии – сильнее, надо включить в академическую систему», - сказал он, добавив, что сейчас в научной среде много говорится об исследовательских университетах, и это хорошая идея.
Например, по его словам, Институт геологических наук сталкивается с серьезной проблемой – с факультета географии и геологии Ереванского государственного университета нет большого притока качественных, мотивированных кадров с хорошей базой знаний, научным типом мышления и знанием иностранных языков. И поэтому Институт вынужденно открыл свою магистратуру.
«В Академии уже довольно длительное время действует международный научно-образовательный центр, который имеет лицензию на магистерское и аспирантское образование. У нас в рамках этого центра есть магистратура и аспирантура, и студенты, которые обучаются у нас, включаются непосредственно в исследовательский процесс, участвуют в  лабораторных исследованиях и в полевых работах, в том числе в рамках грантов Комитета науки и международных проектов.  При этом институт оплачивает обучение сотрудников в магистратуре. Фактически, это воплощение идеи исследовательского университета в малых масштабах», - сказал Меликсетян.
По словам директора института, то, что в университете наука слабее, чем в Академии, свидетельствует также о проблемах в управлении вузами. Поэтому нет никаких гарантий, что академические институты в составе вузов будут управляться лучше, чем сейчас. Сейчас, в системе Академии, институты имеют достаточную степень свободы, что позитивно влияет на развитие науки.
«В юридическом плане Институты – государственные некоммерческие организации (ГНКО), и у нас есть международные договора за моей подписью. Если нас объединят с университетом, который управляется фондом, мы не сможем продолжить работу по нашим договорам, возникнет форсмажорная ситуация, которая станет угрозой для нашего международного сотрудничества», - отметил он.
По словам Меликсетяна, в вузовской системе до сих пор даже не решен такой тривиальный вопрос, как возрастной ценз для руководящих должностей. Или, по его словам, сейчас на факультете географии и геологии ЕрГУ по ряду специальностей нет преподавателей, но сотрудников Института геологических наук не приглашают преподавать, говорят студентов нет. «А я лично готов даже без оплаты работать со студентами, чтобы готовить кадры для нашего института. В сфере геологии мы - крупнейший работодатель, и мы заинтересованы в подготовке качественных и мотивированных кадров», - отметил он.
Резюмируя, директор Института подчеркнул, что интеграция вузов и научных институтов должна проходить постепенно, реалистичными, малыми шагами.
«Сотрудничество институтов и вузов необходимо, этот вопрос вообще не обсуждается, но для каждой конкретной сферы надо выяснить, в каком направлении развивать это сотрудничество. Преподавать должны ведущие специалисты данной сферы, независимо от того, где они работают. И это будет привлекать студентов. Да, надо сотрудничать, но на взаимной основе, а не пытаться решить проблемы одной структуры за счет другой», - отметил он.
Например, по его словам, в университете по некоторым направлениям геологии есть очень хорошие специалисты, и с ними можно эффективно сотрудничать. Другие направления сильнее в Институте, кроме этого, в Институте есть исследовательские лаборатории. То есть, у Институтов и вузов может быть совместная магистратура, у сотрудников разных структур – совместные публикации в научных изданиях с высоким импакт фактором.
Он добавил, что и в Академии есть свои проблемы, и поэтому в академической среде сейчас очень активно обсуждаются различные реформы. Например, возможны объединения институтов, занимающихся разными вопросами одной и той же дисциплины, но это тоже не надо делать механически. Наука – консервативная сфера, и быстрые решения нельзя принимать, считает он.
По мнению ученого, надо выделить те научные направления, которые хорошо развиты в нашей стране, а также определить стратегические для страны направления, и на основе этого государство должно выбрать приоритетные направления науки. «Возможно, это сложный вопрос для правительства, но можно обратиться к ученым», - отметил он, добавив, что координировать работу по правильному использованию всего научного потенциала страны может именно Академия наук.
«Много говорится о госзаказе, но государственные структуры зачастую не имеют представления о том, как сформировать госзаказ. Ученые могут подсказать, какие направления надо развивать. Ученые знают о проблемах и могут предложить решение. И в этом Академия может сыграть большую роль. Можно на основе отделений академии или в их составе создать советы по различным направлениям, подключить к ним не только академические институты, но и другие научные учреждения и вузы, и вносить предложения в правительство. И это может быть эффективно», - сказал он.
Отметим, что Институт геологических наук НАН РА – один из старейших научных институтов страны, он действует с 1935 года. Институт занимаемся вопросами тектоники, сейсмологии, вулканологии, литологии, палеонтологии, полезных ископаемых, геотермальной энергии, подземных и наземных вод и другими фундаментальными и прикладными вопросами. За последние 30 лет, кончено, Институт понес определенные потери, но международное сотрудничество позволило сохранить основные направления, а по некоторым направлениям даже активно развиваться.