Արեգակի վրա X դասի հզոր բռնկում է տեղի ունեցել. սա վերջին 5 տարվա ընթացքում 2-րդ ամենահզոր բռնկումն է
10 հունվարի, 2023  17:02
2023 թ․ հունվարի 9-ին՝ Երևանի ժամանակով ժամը 22:50-ին, Արեգակի վրա հզոր բռնկում է տեղի ունեցել, որին շնորհվել է X1.9 դաս: Սա վերջին հինգ տարվա ընթացքում երկրորդ ամենաուժեղ բռնկումն է. առաջինը տեղի է ունեցել 2017 թ․ սեպտեմբերին։
Արեգակի վրա X դասի առաջին բռնկումն այս տարի տեղի է ունեցել հունվարի 6-ին՝ Երևանի ժամանակով 04:57-ին, սակայն այն նախորդից փոքր-ինչ թույլ է եղել. դրան շնորհվել է X1.2 դաս: Պարզվում է, որ նոր ու ավելի ուժեղ պայթյունի համար էներգիա կուտակելու համար Արեգակից պահանջվել է ընդամենը երեք օր։ Երկու բռնկումներն էլ ծագել են Արեգակի նույն բծից, հայտնում է Space.com-ը:
ԱՄՆ տիեզերական գործակալությունը (NASA) հրապարակել է նաև նոր բռնկման լուսանկարը, որն արվել է Solar Dynamics Observatory-ի կողմից.
solar-flare-1.png (725 KB)
Արեգակնային բռնկումների ռենտգենյան ճառագայթների ինտենսիվությունը նշվում է լատիներեն A, B, C, M, X տառերով: Ամենաթույլ բռնկումները, որոնք դասակարգվում են որպես A, B կամ C, սովորաբար չափազանց թույլ են Երկրի վրա որևէ ազդեցություն ունենալու համար: M դասի ավելի ուժեղ բռնկումները կարող են լիցքավորված մասնիկներ նետել Երկրի վրա, որոնք գերծանրաբեռնում են մեր մոլորակի բևեռափայլերը՝ ուժեղացնելով հյուսիսային և հարավային բևեռափայլերի լուսավորությունը։
Այնուամենայնիվ, X դասի արևային բռնկումները, որոնք ուղղված են անմիջապես դեպի Երկիր, կարող են ազդել ռադիոհաղորդակցության, էլեկտրական ցանցերի, նավիգացիոն ազդանշանների վրա և վտանգ ներկայացնել տիեզերանավերի և տիեզերագնացների համար:
Վերջին բռնկումը, որը գրանցվել է հունվարի 9-ին, հանգեցրել է ռադիոյի ժամանակավոր անջատումների Հարավային Ամերիկայի, Կենտրոնական Ամերիկայի և Խաղաղ օվկիանոսի որոշ մասերում:

On Monday at 10:50pm Armenia time, a powerful solar flare occurred which was awarded the X1.9 class. This is the second strongest outbreak in the last five years; the first one took place in September 2017.
The first X-class solar flare this year took place on January 6, at 4:57am Armenia time, but it was slightly weaker than the previous one; it was assigned class X1.2.
It turns out that it took only three days for the Sun to accumulate energy for a new and stronger explosion. Both flares originated from the same spot on the Sun, Space.com reports.
US space agency NASA also published a new photo of the flare taken by the Solar Dynamics Observatory.
The intensity of X-rays from solar flares is denoted by the Latin letters A, B, C, M, and X. The weakest flares, classified as A, B or C, are usually too weak to have any effect on Earth. But stronger M-class flares can throw charged particles at Earth that overload our planet's auroras, amplifying the lighting of the northern and southern auroras.
However, X-class solar flares aimed directly at Earth can affect radio communications, power grids, navigation signals, and pose a threat to spacecraft and astronauts.
The latest X-class solar flare, reported on Monday, caused temporary radio blackouts in parts of South America, Central America, and the Pacific.