Wildberries ինտերնետային խանութն սկսել է Հայաստանից ապրանքների ուղիղ վաճառք այլ երկրներ․ այսուհետ Հայաստանում գործող ձեռնարկատերերը կարող են այս հարթակի միջոցով իրենց արտադրանքի ուղիղ վաճառք կազմակերպել այլ երկրներում, որտեղ հարթակը գործում է։ Առաջին այդպիսի երկիր է դարձել Ռուսաստանը, RIA Novosti-ին հայտնել են ընկերության մամուլի ծառայությունից։
«Wildberries-ը հնարավորություն է ստեղծում հայաստանցի ձեռներեցների համար ապրանքների ուղիղ վաճառք իրականացնել այլ երկրներում, որտեղ հարթակը գործում է, Ռուսաստանը դարձավ առաջին երկիրը: Դրա շնորհիվ Հայաստանի արտադրողները կկարողանան ընդլայնել իրենց արտադրանքի տեսականին առցանց հարթակում և ավելացնել եկամուտները»,- ասել են ընկերությունից։
Ըստ այդմ՝ պատվերներն ստանալուց հետո վաճառողները դրանք բերում են ընկերության՝ Երևանում գտնվող պահեստ, ինչից հետո կայքի լոգիստիկ ծառայությունը դրանք առաքում է գնորդներին։ Միևնույն ժամանակ, վաճառողների համար առևտրային միջնորդավճարը կազմում է 3%՝ կախված ապրանքների կատեգորիայից։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում Wildberries-ն իր առաջին լոգիստիկ կենտրոնը բացել է այս տարվա մայիսի կեսերին, ինչը հնարավորություն է տվել հարթակում տեղական բիզնեսի արտադրանքի ուղիղ վաճառք իրականացնել։ 2020-ից մինչև 2021 թ․ ընկած ժամանակահատվածում Wildberries-ն ուղիղ վաճառք է սկսել Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ներկայացուցիչների համար:
Ընկերությունից նշել են, որ առցանց հարթակում Հայաստանից ապրանքները մեծ պահանջարկ ունեն՝ այս տարվա 11 ամիսների ընթացքում դրանց վաճառքը տարեկան կտրվածքով աճել է 71%-ով՝ հասնելով 290 մլն ռուբլու (1.7 մլրդ դրամ)։ Առավել դինամիկ կերպով աճում է այնպիսի ապրանքների պահանջարկը, ինչպիսիք են աքսեսուարները (+958%), կոսմետիկան և օծանելիքը (+449%), կենցաղային ապրանքները (+312%), մթերային ապրանքները (+276%) և նորածինների հագուստը (+267%)։
Wildberries-ը մանրածախ առևտրի ռուսական խոշորագույն առցանց հարթակ է, որը հիմնվել է 2004 թ․։ Բացի Ռուսաստանից, այն ծառայություններ ունի 15 այլ երկրներում՝ Հայաստանում, Բելառուսում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Իսրայելում, Իտալիայում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Մոլդովայում, Լեհաստանում, Սլովակիայում, Իսպանիայում, Թուրքիայում, ԱՄՆ-ում և Ուզբեկստանում։ Ընկերությունն ունի ավելի քան 48,000 աշխատակից։ Wildberries-ը վաճառում է 37,000 ապրանքանիշի հագուստ, կոշիկ, կոսմետիկա, կենցաղային ապրանքներ, մանկական ապրանքներ, էլեկտրոնիկա, գրքեր, զարդեր, սնունդ և այլն։

Wildberries начал прямые продажи товаров из Армении в другие страны
Интернет-магазин Wildberries начал прямые продажи товаров из Армении в другие страны. Отныне предприниматели, работающие в Армении, могут использовать эту платформу для организации прямых продаж своей продукции в других странах, в которых работает платформа. Россия стала первой такой страной, сообщили РИА Новости в пресс-службе компании.
«Wildberries создает возможность для армянских предпринимателей продавать продукцию напрямую в другие страны, где работает платформа, первой страной стала Россия. Благодаря этому производители Армении смогут расширить ассортимент своей продукции на онлайн-платформе и увеличить доходы», - говорится в сообщении компании.
Соответственно, получив заказы, продавцы привозят их на склад компании в Ереване, после чего логистическая служба сайта доставляет их покупателям. При этом торговые комиссионные для продавцов составляют 3%, в зависимости от категории товаров.
Напомним, что в середине мая этого года Wildberries открыл свой первый логистический центр в Армении, что позволило осуществлять прямую продажу продукции местного бизнеса на платформе.
В компании отметили, что товары из Армении пользуются большим спросом на онлайн-платформе, их продажи за 11 месяцев этого года выросли на 71% в годовом разрезе, достигнув отметки в 290 млн. рублей (1,7 млрд. драмов). Наиболее динамично растет спрос на такие товары, как аксессуары (+958%), косметика и парфюмерия (+449%), бытовые товары (+312%), продуктовые товары (+276%) и одежда для новорожденных (+267%).
Wildberries - крупнейшая российская онлайн-платформа для розничной торговли, основанная в 2004 году. Помимо России, у него есть услуги еще в 15 странах - Армении, Беларуси, Франции, Германии, Израиле, Италии, Казахстане, Кыргызстане, Молдове, Польше, Словакии, Испании, Турции, США и Узбекистане. В ней работают свыше 48 000 сотрудников. Wildberries продает одежду, обувь, косметику, бытовые товары, детские товары, электронику, книги, украшения, продукты питания 37 000 брендов.