Նախկին ինժեներները դատի են տալիս Twitter-ին, հավաքարարներին փոխհատուցում չեն վճարել, վերաբերվել են «աղբի» պես
9 դեկտեմբերի, 2022  14:59
Twitter սոցցանցի մի խումբ նախկին աշխատակիցներ դատի են տվել ընկերությանը։ Ինժեներները պնդում են, որ ընկերության նոր սեփականատեր Իլոն Մասկի գալուց հետո Twitter-ում տեղի ունեցած կրճատումները աշխատանքային իրավունքների բազմաթիվ խախտումներով են ուղեկցվել։ Ընկերության գլխամասային գրասենյակի հավաքարարներն իրենց հերթին հայտարարել են, որ իրենց փոխհատուցում չեն տվել ազատվելուց հետո, ինչպես խոստացել էին։
«Իրական մարդիկ են տուժել դրանից, ես ընտանիք ունեմ, երեխաներ ունեմ։ Մենք միայն արդարություն ենք փնտրում»,- Սան Ֆրանցիսկոյում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Twitter-ի նախկին ինժեներ Ռեն Թյուրքալը։
Ինչպես տեղեկացնում է CNN-ը, Twitter-ի մեկ այլ նախկին ինժեներ Էմանուել Կորնետն իր հերթին ասել է, որ մարդկանց «իսկապես անշնորհք, անմարդկային ձևով» են ազատել աշխատանքից։ Նա նաև չի բացառել, որ այդ ազատումներն արվել են օրենքի խախտմամբ։
Չորս հայցերը, որոնք բոլորն էլ ձգտում են կոլեկտիվ հայցի կարգավիճակ ստանալ, վերաբերում են նախկին աշխատողների պնդումներին, որ Մասկի կողմից Twitter-ը ձեռք բերելուց հետո ընկերությունը հրաժարվել է նախկին խոստումից առ այն, որ աշխատողներին թույլ կտան հեռավար աշխատել։ Բացի դրանից, աշխատանքից հեռացվելուց հետո նրանց չի վճարվել խոստացված փոխհատուցումը։ Հայցերից մեկն էլ վերաբերում է հաշմանդամության և սեռական խտրականությանը։
Իլոն Մասկի գալուց հետո ընկերության աշխատակազմն ավելի քան երկու անգամ կրճատվել է։ Աշխատակիցների կեսին Մասկը հեռացրեց գործադիր տնօրեն դառնալուց գրեթե անմիջապես հետո։ Ավելի ուշ նա աշխատանքից ազատեց իրեն բացահայտ քննադատող ինժեներներին, ինչի համար նրան անվանեցին Վոլան-դե-Մորտ՝ Հարի Փոթերի սագայի գլխավոր չարագործը։ Որոշ ժամանակ անց ընկերության շատ աշխատակիցներ սկսեցին ինքնակամ հեռանալ, երբ Մասկը նրանց վերջնագիր ուղարկեց, որում պահանջում էր կա՛մ աշխատել «երկար ժամեր և բարձր ինտենսիվությամբ», կա՛մ ազատվել աշխատանքից։ Երբ Իլոն Մասկը գնեց Twitter-ը, ընկերությունն ուներ մոտ 7500 աշխատակից։ Հիմա մնացել են մոտ 2700-ը։
Հավաքարարներին «աղբի պես» են վերաբերվել
Twitter-ի՝ Սան Ֆրանցիսկոյում գտնվող գլխամասային գրասենյակի նախկին հավաքարարներ BBC-ի հետ զրույցում ասել են, որ աշխատանքից ազատվելուց հետո իրենց փոխհատուցում չի վճարվել։
Ադրիաննա Վիլյառեալը, որը Twitter-ում չորս տարի որպես հավաքարար է աշխատել, ասել է, որ այժմ անհանգստացած է, որ բավարար գումար չի ունենա իր ընտանիքին կերակրելու համար: «Սա տխուր և հիասթափեցնող բան է մեր ընտանիքների և երեխաների համար»,- ասել է նա։
Twitter cleaners .JPG (49 KB)
Խուլիո Ալվարադոն Twitter-ում հավաքարար է եղել 10 տարի։ Նա ասել է, որ ընկերությունում միջավայրը միշտ բարեհամբույր է եղել: Սակայն ամեն ինչ փոխվել է, երբ հոկտեմբերին Իլոն Մասկին անցավ Twitter-ի կառավարումը: «Մարդիկ աշխատում էին առանց անհանգստանալու։ Հիմա մենք վախենում ենք»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Մասկի գալուց հետո գրասենյակի որոշ հատվածները ստիպված է մաքրել ընկերության անվտանգության աշխատակիցների հսկողության ներքո։
Իլոն Մասկի թիմակիցներից նրան ասել են, որ շուտով նրա աշխատանքի կարիքն այլևս չի լինի, քանի որ նրան կփոխարինեն ռոբոտները։
Հավաքարարների մի փոքր խումբ արդեն մի քանի օր է, ինչ բողոքի ցույց է անում Twitter-ի գլխամասային գրասենյակի դիմաց։ Կալիֆոռնիա նահանգի սենատոր Սքոթ Վիները BBC-ին ասել է, որ հավաքարարներին «սարսափելի վատ», «աղբի» պես են վերաբերվել:
«Կարճաժամկետ հեռանկարում ես կցանկանայի տեսնել, որ նա [Իլոն Մասը] իր հավաքարարների հետ վարվի մարդկանց պես և վերադարձնի աշխատանքի, ոչ թե պարզապես դուրս նետի նրանց Սուրբ Ծնունդից անմիջապես առաջ»,- ասել է Սքոթ Վիները։
Սան Ֆրանցիսկոյի քաղաքային դատախազ Դեյվիդ Չյուն ասել է, որ հետաքննում է գործը, որպեսզի պարզի, թե արդյո՞ք Մասկը խախտել է օրենքը այդ մարդկանց աշխատանքից ազատելիս: «Իլոն Մասկը աշխատանքային օրենսդրությունը խախտելու երկար պատմություն է ունեցել»,- BBC-ին ասել է Չյուն:

Группа бывших сотрудников соцсети Twitter подала в суд на компанию. Инженеры утверждают, что сокращения, произошедшие в Twitter после прихода нового владельца компании Илона Маска, сопровождались множеством нарушений трудовых прав. Уборщики головного офиса Twitter, в свою очередь, заявили, что им не выплатили компенсацию после освобождения, как было обещано.
«От этого пострадали реальные люди, у меня семья, дети. Мы ищем только справедливости», - заявил на пресс-конференции в Сан-Франциско бывший инженер Twitter Рен Тюркал.
Как сообщает CNN, другой бывший инженер Twitter Эммануэль Корнетт, в свою очередь, сказал, что людей освобождали с занимаемых должностей «действительно, неподобающим, бесчеловечным образом». Он также не исключил, что эти увольнения были сделаны с нарушением закона.
Четыре иска касаются утверждений бывших сотрудников о том, что после приобретения Twitter Маском компания нарушила ранее обещание разрешить сотрудникам работать удаленно. Кроме того, им не выплатили обещанную компенсацию после увольнения. Еще один иск касается инвалидности и половой дискриминации.
После прихода Маска штат компании сократился более чем в два раза. Половину сотрудников последний уволил почти сразу после того, как стал исполнительным директором. Позже Маск уволил инженеров, которые открыто критиковали его, из-за чего его стали называть Волан-де-Мортом - это главный злодей саги о Гарри Поттере. Спустя какое-то время, многие сотрудники компании сами стали увольняться, Маск предъявил им ультиматум со следующим требованием - либо работаем «много часов и с высокой интенсивностью», либо увольняемся. Когда Маск купил Twitter, в компании работало примерно 7500 сотрудников. Сейчас их осталось около 2700.
К уборщикам относились «как к мусору»
Бывшие уборщики головного офиса Twitter в Сан-Франциско в беседе с BBC рассказали о том, что после увольнения им так и не выплатили компенсацию.
Адрианна Вилльяреал, четыре года проработавшая уборщицей в Twitter, призналась, что обеспокоена, хватит ли ей денег, чтобы прокормить семью? «Это печальная и разочаровывающая вещь для наших семей и детей», - сказала она.
А Хулио Алварадо 10 лет работает уборщиком в Twitter. По его словам, атмосфера в компании всегда была приветливой. Но все изменилось после того, как в октябре к управлению приступил Маск. «Люди работали, ни о чем не беспокоились. Сейчас уже боимся», - сказал он, добавив, что после прихода Маска вынужден некоторые части офиса убирать под присмотром сотрудников Службы безопасности компании.
Один из товарищей по команде Маска сказал последнему о том, что скоро его работа станет не нужной, поскольку уборщиков заменят роботы.
Небольшая группа уборщиков уже несколько дней протестует перед зданием головного офиса Twitter. Сенатор штата Калифорния Скотт Винер рассказал BBC о том, что с уборщиками обращались «ужасно плохо», как с «мусором».
«В краткосрочной перспективе я бы хотел, чтобы он (Илон Маск) относился к своим уборщикам как к людям и вернул их к работе, а не просто выбрасывал, прямо перед Рождеством», - сказал Винер.
Городской прокурор Сан-Франциско Дэйвид Чу, в свою очередь, сказал, что рассматривает дело, с целью выяснения того, нарушил ли Маск закон, увольняя этих людей. «У Илона Маска была долгая история нарушений трудового законодательства», - подчеркнул в интервью Би-би-си Чу.