Թայվանական Wiwynn ընկերությունը դատի է տվել X-ին (Twitter) այն բանի համար, որ սոցցանցը չի վճարել 61 միլիոն դոլար սերվերային սարքավորումների համար, որոնք պատվիրվել էին նախքան Իլոն Մասկի կգներ սոցցանցը։ X-ը հերքում է բոլոր մեղադրանքները:
Հայցում Wiwynn-ը X-ին մեղադրում է պայմանագիրը խախտելու, բարեխղճության և արդար գործարքի սկզբունքները խախտելու և պարտավորություններն անազնիվ կատարելու մեջ։ Ըստ Tom's Hardware-ի, ավելի ուշ հայցին ավելացվել են ևս երկու մեղադրանքներ՝ փաստերի դիտավորյալ խեղաթյուրում և մոլորեցնող պահվածք։
Բանն այն է, որ նախքան Մասկը ձեռք կբերեր Twitter-ը և այն կվերանվաներ X, ընկերությունը պայմանագիր էր կնքել Wiwynn-ի հետ՝ «հատուկ մշակված ՏՏ լուծումներ, ներառյալ սերվերային դարակներ» մատակարարելու համար: Եվ քանի որ այս ապրանքները մասսայական արտադրության մաս չէին կազմում, Wiwynn-ը ստիպված է եղել նախապես բաղադրիչներ պատվիրել։ Ինչպես նշված է հայցում, «արտադրանքը հավաքելու համար օգտագործվող բաղադրիչները հիմնականում եզակի են և պատվերի կատարման համար պահանջվում է երկար ժամկետներ, և Twitter-ը համաձայնել է գրավոր համաձայնություն տրամադրել անհրաժեշտ բաղադրիչներ գնելու և դրանց դիմաց վճարումներ կատարելու համար»:
Սակայն այն բանից հետո, երբ Մասկը դարձավ Twitter-ի սեփականատեր, սերվերի դիլերի հետ հարաբերությունները սկսեցին վատանալ։ Ըստ Wiwynn-ի՝ X-ը դադարել է վճարել իր պատվիրած սերվերի արտադրանքի համար, ինչպես նաև չի պատասխանել ուշացած վճարումների վերաբերյալ իրենց հարցումներին: Wiwynn-ը պնդում է, որ X-ը ավելի քան 32 միլիոն դոլար է պարտք մատակարարված ՏՏ արտադրանքի համար, ինչպես նաև չի ծածկել բաղադրիչների ծախսերը, որոնք Wiwynn-ն արդեն վճարել էր այլ մատակարարներին: Թեև ընկերությունը կարող է որոշ բաղադրիչներ վաճառել այլ հաճախորդներին, Wiwynn-ը պնդում է, որ X-ը դեռևս իրեն պարտք է առնվազն 61 միլիոն դոլար:
Իր հերթին X-ը հայտարարել է, որ չի խախտել Wiwynn-ի հետ իր պայմանագրի պայմանները, քանի որ «չի տվել վերջնական հավանություն՝ պատվիրելու սարքավորումներ, որոնք Wiwynn-ն արդեն գնել և մատակարարել է»: X սոցիալական ցանցի ներկայացուցիչներն այլ մեկնաբանություն չեն տվել։ Գործը քննվում է Կալիֆոռնիայի Հյուսիսային շրջանի շրջանային դատարանում (ԱՄՆ):

Taiwanese company Wiwynn is suing X (Twitter) for not paying $61 million for server equipment ordered before Elon Musk bought the social network. X denies all allegations.
In the lawsuit, Wiwynn accuses X of breach of contract, breach of the principles of good faith and fair dealing, and dishonest performance of obligations. According to Tom's Hardware, two more allegations were later added to the lawsuit: willful misrepresentation of facts and misleading conduct.
The thing is, before Musk bought Twitter and renamed it X, the company contracted Wiwynn to supply "custom-built IT solutions, including server racks." And since these products were not part of mass production, Wiwynn had to order components in advance. As the lawsuit states, "the components used to assemble the product are generally unique and require long lead times to order, and Twitter has agreed to provide written consent to purchase and pay for the necessary components."
However, after Musk became the owner of Twitter, relations with the server dealer began to deteriorate. According to Wiwynn, X stopped paying for the server products they ordered and also did not respond to their inquiries about late payments. Wiwynn claims that X owes more than $32 million for IT products it supplied and also failed to cover the costs of components that Wiwynn had already paid to other suppliers. While the company may sell some components to other customers, Wiwynn claims X still owes him at least $61 million.
For its part, X argued that it did not breach the terms of its contract with Wiwynn because it "did not give final approval to order equipment that Wiwynn had already purchased and supplied." The representatives of X social network did not give any other comment. The case is pending in the U.S. District Court for the Northern District of California.