2023-ի 10 ամենաշատ վաճառվող սմարթֆոնները
2023-ի 10 ամենաշատ վաճառվող սմարթֆոններից յոթն արտադրել է Apple-ը, իսկ մնացած երեքը՝ Samsung ընկերությունը։ Այս մասին ասվում է Counterpoint Research վերլուծական ընկերության ուսումնասիրությունում։
Ընկերության տվյալներով՝ Apple-ն իր պատմության մեջ առաջին անգամ վարկանիշում զբաղեցրել է առաջին յոթ տեղերը։ Հետաքրքիր է, որ առաջին երեք դիրքերն զբաղեցրել են iPhone 14-ը, 14 Pro Max-ը և 14 Pro-ն, մինչդեռ iPhone 14 Plus-ը չի հայտնվել լավագույն տասնյակում: Ընդ որում, այս շարքի սմարթֆոնների վաճառքի կեսն ապահովել են ԱՄՆ-ն ու Չինաստանը։
Չորրորդ տեղը զբաղեցրել է բազային iPhone 13 մոդելը, որն առավել մեծ պահանջարկ է ունեցել Ճապոնիայում և Հնդկաստանում։ Հինգերորդ, վեցերորդ և յոթերորդ տեղերն զբաղեցրել են iPhone 15 Pro Max, 15 Pro և iPhone 15 սմարթֆոնները։
Samsung-ի սմարթֆոնները նույնպես տեղ են գտել լավագույն տասնյակում, չնայած միայն ընկերության բյուջետային հեռախոսները՝ Galaxy A14 5G-ն, Galaxy A04e-ն և Galaxy A14 4G-ն: Դրանք զբաղեցրել են տասնյակի վերջին երեք տեղերը։ Հետաքրքիր է, որ Samsung-ի առաջատար սմարթֆոններից և ոչ մեկը չի ներառվել վարկանիշում:
Ահա թե ինչ տեսք ունի ամբողջ վարկանիշային աղյուսակը.
top 10 best selling smartphones.png (156 KB)
Counterpoint Research-ի զեկույցը հաստատում է IDC-ի տվյալները, ըստ որոնց՝ անցյալ տարվա վերջին Apple-ն առաջ է անցել Samsung-ից՝ դառնալով առաջատարը սմարթֆոնների խոշորագույն արտադրողների շարքում։
Վերջերս Apple-ը վերջին յոթ եռամսյակում առաջին անգամ Եվրոպայում սմարթֆոնների վաճառքով առաջ է անցել Samsung-ից: Ընկերությունը տարեկան կտրվածքով ավելացրել է առաքումները 1%-ով՝ հասնելով 12,4 մլն միավորի:

10 best-selling smartphones of 2023
7 of the 10 best-selling smartphones of 2023 were made by Apple, while the remaining 3 were made by Samsung. This is stated in a study by the analytical company Counterpoint Research.
According to the company, Apple for the first time in its history took seven leading positions in the ranking. Interestingly, the first three positions were shared by the iPhone 14, 14 Pro Max and 14 Pro, while the iPhone 14 Plus did not make it into the top 10. At the same time, half of the sales of smartphones from this series were provided by the USA and China.
Fourth place was taken by the basic iPhone 13 model, which was in particular demand in Japan and India. The fifth, sixth and seventh places were occupied by the iPhone 15 Pro Max, 15 Pro and iPhone 15 smartphones.
Samsung smartphones also made it into the top 10, although only the company's budget phones - Galaxy A14 5G, Galaxy A04e and Galaxy A14 4G. They took three closing positions. Interestingly, none of Samsung's flagship smartphones were included in the ranking.
Here's what the entire rating looks like:
top 10 best selling smartphones.png (156 KB)
The Counterpoint Research report confirms IDC data, according to which Apple overtook Samsung to become the leader among the largest smartphone manufacturers at the end of last year.
Recently, Apple overtook Samsung in smartphone sales in Europe for the first time in the last seven quarters. the company increased shipments by 1% year-on-year to 12.4 million units.