ԱԲ-ը սովորել է կանխատեսել համակրանքի առկայությունն առաջին իսկ ժամադրության ժամանակ
Ցինցինատիի համալսարանի ամերիկացի գիտնականները մշակել են արհեստական բանականության (ԱԲ) վրա հիմնված ալգորիթմ, որը որոշում է մարդու էմոցիաները զրուցակցի հետ խոսելիս՝ վերլուծելով այնպիսի ցուցանիշներ, ինչպիսիք են սրտի հաճախությունը, շնչառությունը և քրտնարտադրությունը:
IEEE Transactions on Affective Computing (IEEE TAC) գիտական ​​ամսագրում հրապարակված հետազոտությունում հեղինակները ցանկացել են ավելի լավ հասկանալ ֆիզիոլոգիական սինխրոնության երևույթը, որի դեպքում մարդիկ սինխրոնացնում են իրենց շնչառությունը և զարկերակը շփման կամ համատեղ գործունեության ընթացքում: Ենթադրվում է, որ այս երևույթը մեկ այլ անձի նկատմամբ համակրանքի առկայության մասին է ազդարարում։
Գիտափորձին մասնակցել է 36 մարդ, որոնք բաժանվել են 18 զույգի։ Թեստերի ընթացքում մասնակիցները շփվել են միմյանց հետ՝ տարբեր թեմաների շուրջ զրուցելով, որոնք նախատեսված են եղել տարբեր հուզական արձագանքներ առաջացնելու համար: Զրույցների ընթացքում գիտնականներն արձանագրել են կամավորների կենսաբանական ցուցանիշները։
Հավաքված տվյալների հիման վրա գիտնականներն ստեղծել են ֆիզիոլոգիական ցուցանիշների հիման վրա խոսակցության տեսակը դասակարգելու ալգորիթմ։ Նեյրոնային ցանցը կարողացել է հայտնաբերել մարդկանց հույզերը տարբեր սցենարներում 75% ճշգրտությամբ:
Հեղինակների խոսքով՝ հետազոտության արդյունքները կարող են կիրառվել գործնականում` գնահատելու հաղորդակցության լայն շրջանակի արդյունքները, ներառյալ ժամադրության կամ որևէ այլ խոսակցության ընթացքում առկա դինամիկան:

AI has learned to predict presence of sympathy on first date
American scientists from the University of Cincinnati have developed an algorithm based on artificial intelligence (AI) that determines a person's emotions during a conversation with a partner by analyzing indicators such as heart rate, breathing, and perspiration. The research was published in the scientific journal IEEE Transactions on Affective Computing (IEEE TAC).
In their work, the authors aimed to better understand the phenomenon of physiological synchrony, where the breathing and pulse of individuals synchronize during communication or collaborative activities, indicating sympathy towards each other.
In the experiment, 36 individuals were involved, divided into 18 pairs. During tests, participants interacted with each other according to different conversation scenarios designed to evoke various emotional reactions. While conversing, scientists recorded the biological indicators of the volunteers.
Based on the collected data, the researchers developed an algorithm for classifying types of conversations based on physiological indicators. The neural network was able to determine people's emotions in various scenarios with an accuracy of 75%.
The findings of the study can be applied in practice to evaluate the outcomes of a wide range of communications, including the dynamics of dates or any other conversations.