Apple-ը ներկայացրել է ԱԲ մոդել, որը լուսանկարը խմբագրում է տեքստային հրահանգներով
Apple-ի հետազոտական ​​բաժինը Սանտա Բարբարայի Կալիֆոռնիայի համալսարանի հետազոտողների հետ համատեղ թողարկել է MGIE-ը՝ արհեստական բանականության (ԱԲ) մուլտիմոդալ մոդելը, որը նախատեսված է լուսանկարները խմբագրելու համար: Լուսանկարում փոփոխություններ կատարելու համար օգտատերը պետք է միայն բնական լեզվով նկարագրի, թե որպես արդյունք ինչ է ցանկանում ստանալ:
MGIE-ը (Multimodal Large Language Model-Guided Image Editing) կարող է օգտագործվել լուսանկարի խմբագրման հետ կապված տարբեր բարդության առաջադրանքների համար. դրա միջոցով հնարավոր է ավելացնել տարբեր առարկաներ, հեռացնել կամ փոխել դրանք: Հրաման ստանալիս մոդելը մեկնաբանում է օգտատիրոջ խոսքերը, այնուհետև «պատկերացնում» է, թե ինչ տեսք կունենա նկարը դրանց համապատասխան այն փոփոխելու դեպքում։
MGIE-ն նկարագրող հոդվածում բերվում են նրա աշխատանքի մի քանի օրինակներ։ Երբ մոդելին խնդրում են խմբագրել պիցցայի լուսանկարը, որպեսզի «այն ավելի առողջ դառնա», ծրագիրը պիցցային ավելացրել է բանջարեղեն։ Այնուհետև նրան առաջարկել են անապատում գտնվող վագրակատվի չափազանց մութ լուսանկար և խնդրել են «ավելացնել կոնտրաստ՝ ավելի շատ լույսի նմանակելով», ծրագիրն ավելի է պայծառացրել պատկերը։
mgie_1.jpg (226 KB)
MGIE-ն հասանելի է անվճար ներբեռնման համար GitHub-ում, և հնարավոր է փորձել Hugging Face Spaces հարթակում: Apple-ը չի հստակեցրել, թե հետազոտական ​​նախագծից դուրս ընկերությունն ինչ ծրագրեր ունի այս մոդելի հետ։
Պատկերի խմբագրման հնարավորություն ունեն ԱԲ մի քանի գեներատորներ, ներառյալ OpenAI DALL-E 3-ը։ Գեներատիվ ԱԲ-ի գործառույթներ կան նաև Photoshop-ում Adobe Firefly մոդելի շնորհիվ: Apple-ը չի դիրքավորվում որպես ԱԲ-ի ոլորտի խոշոր խաղացող, ինչպիսին են Microsoft-ը, Meta-ն կամ Google-ը, սակայն գլխավոր տնօրեն Թիմ Քուքը վերջերս ասել էր, որ ընկերությունն իր սարքերում այս տարի ԱԲ նոր հնարավորություններ կավելացնի: Անցյալ տարվա դեկտեմբերին ընկերությունը թողարկեց Apple Silicon չիպերով գործող MLX բաց հարթակը, որը նախատեսված է ԱԲ մոդելների ուսուցման համար:

Apple's research division, in collaboration with researchers from the University of California, Santa Barbara, has introduced the multimodal artificial intelligence model MGIE for image editing. Users can make changes to an image by simply describing what they want in natural language.
MGIE (Multimodal Large Language Model-Guided Image Editing) can be used for various image editing tasks, such as adding or removing objects. When given a command, the model interprets the user's words and then "imagines" how the altered image will correspond to those instructions.
The article describing MGIE provides several examples of its functionality. For instance, when editing a photo of pizza with the request to "make it healthier," the model added vegetable toppings. In another case, when presented with an overly dark picture of a cheetah in the desert and asked to "add contrast, simulating more light," the image became brighter.
mgie_1.jpg (226 KB)
MGIE is available for free download on GitHub, and users can try it out on the Hugging Face Spaces platform. Apple has not specified the company's plans for the model beyond the research project.
While image editing is supported by some AI generators like OpenAI DALL-E 3, and generative AI features exist in Photoshop through the Adobe Firefly model, Apple does not position itself as a major player in the field of artificial intelligence, unlike Microsoft, Meta, or Google. However, Apple's CEO, Tim Cook, has stated that new AI features will be added to their devices this year. In December of last year, the company released the open platform MLX for training AI models on Apple Silicon chips.