ChatGPT և արհեստական բանականությամբ (ԱԲ) աշխատող այլ համակարգերը, որոնք հիմնված են լեզվական մեծ մոդելների վրա, հակված են վերարտադրելու գենդերային կարծրատիպերը. ինչպես պարզել են Մանհեյմի համալսարանի և Լայբնիցի սոցիալական գիտությունների ինստիտուտի հետազոտողները, դրանք տարբեր կերպ են որոշում տղամարդկանց և կանանց արժեքները: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Perspectives on Psychological Science (PPS) գիտական ամսագրում:
Հետազոտության հեղինակները անհատականության գծերը գնահատելու համար օգտագործել են ընդհանուր ընդունված մեթոդներ, որոնք սովորաբար օգտագործվում են մարդկանց բնավորություններն ուսումնասիրելու համար։ Եվ նրանք պարզել են, որ ԱԲ որոշ մոդելներ հակված են վերարտադրելու գենդերային կարծրատիպերը: Օրինակ՝ հիմնական արժեքները որոշելու համար հատուկ հարցաթերթիկներ լրացնելիս ԱԲ-ն ընտրել է «ձեռքբերում և արժանիք» տարբերակը, եթե հարցաշարի տեքստը նախատեսված է եղել տղամարդու համար: Սակայն թեստի կանանց տարբերակում նեյրոցանցը որպես հիմնական արժեքներ նշել է «անվտանգությունը» և «ավանդույթները»:
Ինչո՞ւ է սա խնդիր
Առաջին հերթին, ԱԲ-ի զգայունությունը գենդերային կարծրատիպերի նկատմամբ ենթադրում է, որ այն դեռ անաչառ կողմ չէ: Հետևաբար, դրա եզրակացություններին վստահել չի կարելի՝ գոնե որոշ հարցերում։
«Սա կարող է հեռահար հետևանքներ ունենալ հասարակության համար: Օրինակ՝ լեզվական մոդելներն ավելի ու ավելի են օգտագործվում կիրառական գործընթացներում: Եթե մեքենան կողմնակալ է, դա ազդում է թեկնածուների գնահատման վրա»,- բացատրել է այս գիտական աշխատանքի հեղինակերից Մաքս Պելլերտը, որը նաև տվյալների և ճանաչողականության (ճանաչողության ուսումնասիրություն) մասնագետ է:

AI prone to gender stereotypes: Why is this a problem?
ChatGPT and other artificial intelligence (AI) systems based on large language models tend to reproduce gender stereotypes: they determine the values of men and women differently, as researchers from the University of Mannheim and the Leibniz Institute for Social Sciences have found. They shared the results of the study in the scientific journal Perspectives on Psychological Science (PPS).
The authors of the study used generally accepted methods for assessing personality traits, which are usually used to study the characters of people. And they found that some AI models tend to reproduce gender stereotypes. For example, when filling out special questionnaires to determine the main values, the AI chose the “achievement and merit” option if the text of the questionnaire was aimed at a man. But in the “female” version of the test, the neural network indicated “safety” and “traditions” as the main values.
Why is this a problem?
First of all, AI’s susceptibility to gender stereotypes suggests that it is not yet an impartial party. Therefore, his conclusions cannot be trusted—at least on some issues.
According to one of the authors of the scientific work, data and cognitive scientist (the study of cognition) Max Pellert, this could have far-reaching consequences for society. For example, language models are increasingly used in application processes. If the machine is biased, this can affect the assessment of candidates.