Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտ. ձեռքբերումներ և մարտահրավերներ
Հայաստանի ԳԱԱ ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտն ամփոփել է տարվա արդյունքները։ Ցանկալի էր գրել՝ Տեր-Միքայելյանի անվան ինստիտուտը, հատկապես, որ այս տարի նշվում է ինստիտուտի հիմնադիր Միքայել Տեր-Միքայելյանի հարյուրամյակը։ Սակայն ինստիտուտի ղեկավարությունն արդեն երկու տարի է, ինչ սպասում է ինստիտուտը նրա անունով կոչելու վերաբերյալ կառավարության որոշմանը։ Ընթացիկ հաշվետու այս ժողովի ժամանակ կոլեկտիվը որոշեց երկրորդ անգամ դիմել կառավարությանը` թույլտվություն ստանալու համար ինստիտուտը անվանելու հայտնի ֆիզիկոսի անունով, որը պատշաճ կերպով չգնահատվեց ինչպես իր կյանքի ընթացքում, այնպես էլ մահից հետո:
Գայանե Գրիգորյանը, խոսելով Տեր-Միքայելյանի կյանքի և ձեռքբերումների մասին, կոչ արեց ինստիտուտի երիտասարդներին ծառեր տնկել։ Ինչպես 55 տարի առաջ Տեր-Միքայելյանը ինստիտուտում հավաքված տաղանդավոր ֆիզիկոսների թիմի հետ ծառեր տնկեց ու ստեղծեց այգի, որի մի փոքր մասն է միայն այսօր մնացել։
Բայց հնարավո՞ր է վերակենդանացնել այգին և ինստիտուտին վերադարձնել նախկին փառքը։
Ինստիտուտի տնօրեն Արամ Պապոյանը ներկայացրեց տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը՝ քանի միջազգային և պետական դրամաշնորհներ են ստացվել, քանի արտաբյուջետային ծրագրեր են իրականացվել, այդ թվում՝ պաշտպանական ոլորտի, քանի հոդված է տպագրվել ազդեցուցյան բարձր ցուցանիշ ունեցող ամսագրերում և քանի մենագրություն է տպագրվել: Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտն ակտիվորեն մասնակցում է Բարձրագույն կրթության և գիտության հանձնաժողովի մրցույթներին։ Առաջադեմ հետազոտություններին աջակցելու ծրագրի շրջանակներում այստեղ իրականացվում է երեք նախագիծ։ Այս ծրագիրը Կոմիտեի պատմության մեջ ամենախոշորն է, որի ֆինանսավորումը հինգ տարվա ընթացքում կազմում է շուրջ 156 մլն դրամ։ Այստեղ իրականացվում է նաև օտարերկրյա գիտնականների ինտեգրման, ինչպես նաև հեռահար լաբորատորիայի ստեղծման նախագիծ։ Ինստիտուտը շահել է նաև նոր սարքավորումների ձեռքբերման մրցույթներ։
Չնայած մի շարք ցուցանիշների որոշակի անկմանը, Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտը շարունակում է մնալ առաջատարներից մեկը հանրապետությունում։
Սակայն այն նաև կանգնած է լուրջ մարտահրավերների առաջ. տարեկան հաշվետու ժողովին հավաքված կազմը, ինչպես նաև տնօրենի ներկայացրած թվերը ցույց են տալիս, որ ինստիտուտը ծերանում է։ Այսօր հաստատությունում կա ընդամենը 17 երիտասարդ գիտնական։ Եվ եթե այդ միտումը չկոտրվի, անհնար կլինի ո՛չ այգին վերակենդանացնել, ո՛չ էլ նոր թափ հաղորդել ինստիտուտին։
NEWS.am Tech-ի թղթակցի հետ զրույցում տնօրեն Արամ Պապոյանը ձևակերպեց հրատապ լուծման կարիք ունեցող առաջնային խնդիրը․ գիտությանը նվիրված մոտիվացված երիտասարդների է պետք ներգրավել։ Նա հավելեց, որ նման երիտասարդներ կան երկրում, պարզապես պետք է ակտիվ լինել նրանց փնտրելու հարցում։ Սակայն նա հավելեց, որ իրեն չի գոհացնում այն ​​երիտասարդների պատրաստվածությունը, որոնք գալիս են ինստիտուտ։ Եվ հարցը ոչ միայն, և ոչ այնքան, դասական գիտելիքների պակասն է, այլ գործնական հմտությունների բացակայությունը, ինչպիսիք են հայտեր, նախագծեր, հոդվածներ գրելը, գաղափարները ներկայացնելը, պրեզենտացիա պատրաստելը, հետազոտության մասին խոսելը ոչ միայն գործընկերների, այլ նաև ավելի լայն լսարանի հետ:
Արամ Պապոյանը հավելեց, որ նաև հանրային ընկալումների ու առաջնահերթությունների խնդիր կա։ Գիտնականը, այսօրվա պատկերացմամբ, ամենահարուստ ու հաջողակ մարդը չէ, և երիտասարդների համար նա ընդօրինակման սուբյեկտ չէ։ Ընդհանրապես ընդունված է, որ ՏՏ ոլորտում աշխատավարձերը շատ ավելի բարձր են, սակայն, ըստ ինստիտուտի տնօրենի, դրանք մեկնարկին են միայն ավելի բարձր։ Այսինքն՝ ՏՏ ոլորտում դուք կարող եք անմիջապես սկսել բարձր աշխատավարձ ստանալ։ Իսկ գիտության մեջ դա մի քանի տարվա քրտնաջան աշխատանք կպահանջի։ Բայց դրանից հետո գիտնականը կարող է ծրագրավորողների աշխատավարձին համադրելի աշխատավարձ ստանալ։
Սակայն կա ևս մեկ խնդիր․ երիտասարդ գիտնականների համար բոլոր խրախուսական ծրագրերը նախատեսված են մինչև 35 տարեկան։ Այս տարիքից հետո աջակցությունը դադարում է, և արդեն պատրաստի մասնագետները հեռանում են ոլորտից։ Ուստի ևս մեկ կարևոր խնդիր է նրանց 35-ից հետո գիտությունում պահելը, քանի որ միջին տարիքի գիտնականներն են, որոնք կազմում են գիտական ​​հաստատությունների ողնաշարը և ապահովում առաջընթաց։
Հաջորդ խնդիրը, ըստ նրա, ավագ սերնդի գիտնականների մտածելակերպն է։ Այն պետք է փոխվի, ասում է ԳԱԱ ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրենը։ Արամ Պապոյանի խոսքով՝ ավագ սերունդն այնքան էլ լավ չի հասկանում գիտության ոլորտում նոր միտումների էությունն ու տրամաբանությունը։ Այժմ շեշտը հիմնարար գիտություններից տեղափոխվում է կիրառական ոլորտներ: Եվ դա երևում է ԵՄ դրամաշնորհային ծրագրերի օրինակով։ Ու եթե հետազոտության և նորարարության համար ԵՄ առաջին շրջանակային ծրագրերը գումար էին հատկացնում հիմնարար հետազոտությունների համար, վերջին՝ «Հորիզոն Եվրոպա»  ծրագիրը շեշտը դնում է, օրինակ, մարդու ապրելու պայմանների բարելավմանն ուղղված հետազոտությունների վրա:
«Ու սա ոչ թե Հայաստանի դեպուտատների ասածն է, թե մենք ձեզ փող ենք տվել, ե՞րբ եք արդյունք ցույց տալու։ Այդ տրիվիալ մոտեցումը չէ։ Իրականում ողջ աշխարհում կա մոտեցում, որ պետք է գիտական հետազոտությունը հնարավորինս կարճ ցիկլով ավարտվի ինչ-որ մշակումներով։ Այդ գիտակցությունը ձևավորելը մեզ մոտ էլի շատ հրատապ խնդիր է»,- ասաց նա։
Արամ Պապոյանը հավելեց, որ վերջին շրջանում ինքն այլևս չի խոսում գիտության ֆինանսավորման սղության մասին։ Հասկանալի է, որ երկար տարիներ ֆինանսավորումը շատ քիչ է եղել, սակայն այսօր, նրա խոսքով, պետք է կարողանալ բացատրել, թե ինչու պետք է այն բարձր լինի։
«Եթե ասում ես՝ պետք է գիտության ֆինանսավորումը ավելացնել։ Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ։ «Ոնց թե ինչո՞ւ, որովհետև գիտություն է»-ն պատասխան չէ։ Պետք է ամեն մեկը մտքում տրամաբանական շղթա կառուցի, սկսած այն բանից, թե մենք ուզո՞ւմ ենք, որ մեր երկիրը կայանա, թե ոչ։ Հետո նոր կամաց գալ նրան, որ իրոք մեզ դա պետք է»,- ասաց Արամ Պապոյանը։
Ամփոփելով՝ ինստիտուտի տնօրենը նշեց, որ հայ հասարակությունը կարիք ունի արժեքների վերագնահատման՝ սկսած դպրոցից։

Институт физических исследований: Достижения и вызовы
В Институте физических исследований Национальной академии наук Армении подвели итоги года. Хотелось бы написать: в Институте имени Тер-Микаеляна, тем более что в этом году отмечается столетний юбилей создателя института — Микаэла Тер-Микаеляна. Но руководство института уже второй год ждет решения правительства о присвоении институту его имени. На текущем отчетно-выборном собрании коллектив принял решение во второй раз обратиться в правительство за разрешением присвоить Институту имя знаменитого физика, должным образом неоцененного как при жизни, так и после смерти.
Гаяне Григорян, рассказав о жизни и достижениях Тер-Микаеляна, призвала молодежь Института сажать деревья. Как 55 лет назад Тер-Микаелян вместе с собранным в Институте коллективом талантливых физиков сажал деревья и создавал сад, от которого сегодня осталась лишь малая часть.
Но возможно ли возродить сад и вернуть Институту былую славу?
Директор Института Арам Папоян представил отчет о проделанной за год работе: сколько получено международных и национальных грантов, выполнено внебюджетных проектов, в том числе и оборонных. Сколько опубликовано статей в журналах с высоким показателем цитирования и выпущено монографий. Институт физических исследований активно участвует тендерах Комитета высшего образования и науки. Здесь осуществляется сразу три проекта в рамках программы поддержки передовых исследований. Эта программа — самая крупная в истории Комитета, ее финансирование на пять лет составляет порядка 156 млн драмов. Осуществляется здесь также проект по интеграции зарубежных ученых, а также по созданию удаленной лаборатории. Институт также выиграл тендеры на приобретение нового оборудования.
Несмотря на некий спад ряда показателей, Институт физических исследований продолжает оставаться одним из лидирующих в стране.
Но и перед ним стоят серьезные вызовы: состав, собравшийся на годовое отчетное собрание, а также цифры, представленные директором, показывают: Институт стареет. Сегодня в учреждении всего лишь 17 молодых ученых. И если эта тенденция не будет сломлена, невозможно будет ни сад возродить, ни Институту придать новый импульс.
В беседе с корреспондентом NEWS.am Tech директор Арам Папоян так сформулировал первоочередную проблему, которую срочно надо решать: вовлечение мотивированных, преданных науке молодых людей. Он добавил, что такие молодые люди есть в стране, просто надо быть активными в их поисках. Но при этом добавил, что он не удовлетворен уровнем подготовки тех молодых людей, которые приходят в Институт. И вопрос не только, и не столько в недостатке классических знаний, а в недостатке практических навыков, таких как написание заявок, проектов, статей, умение подать свои идеи, составить презентацию, рассказать о своих исследованиях не только коллегам, но и более широкой аудитории.
Арам Папоян добавил, что дело также в общественных представлениях и приоритетах. Ученый, в сегодняшнем представлении, не самый обеспеченный и преуспевающий человек, и он не является для молодых объектом подражания. Принято считать, что в сфере ИТ зарплаты намного выше, но, по словам директора Института, они выше на старте. То есть, в ИТ можно сразу начать получать высокую зарплату. А в науке для этого придется несколько лет усердно поработать. Но после этого ученый может получать зарплату, сравнимую с зарплатой программистов.
Однако есть еще одна проблема: все программы поощрения рассчитаны на молодых ученых в возрасте до 35-и лет. После этого возраста поддержка прекращается, и уже обученные специалисты уходят из сферы. Поэтому другая важнейшая задача — удержать их после 35-и, потому что именно ученые среднего возраста составляют костяк научных учреждений и обеспечивают прогресс.
Следующая проблема, по его словам, это способ мышления старшего поколения ученых. Его надо поменять, считает директор ИФИ. По словам Арама Папояна, старшее поколение не очень хорошо представляет суть и логику новых тенденций в сфере науки. Сейчас акцент с фундаментальных наук смещается в сторону прикладных направлений. И это можно увидеть на примере грантовых проектов Евросоюза. Если первые рамочные программы ЕС по научным исследованиям и инновациям выделяли деньги на фундаментальные исследования, то в последней программе Horizon Europe акцент ставится, например, на исследования, направленные на улучшение условий жизни человека.
«Это не то, что говорят депутаты Армении: мы вам дали деньги, когда вы покажете результаты. Не этот тривиальный подход. На самом деле во всем мире есть подход, что научные исследования должны по возможности коротким циклом завершаться какими-то разработками», — сказал он.
Арам Папоян добавил, что в последнее время он уже и не говорит о недостатке финансирования науки. Понятно, что многие годы финансирование было очень низким, но сегодня, по его словам, надо уметь объяснить, почему оно должно быть высоким.
«Если говоришь, что надо увеличить финансирование науки, возникает вопрос: почему? Как почему? Это же наука. Но это не ответ. Каждый должен мысленно построить логическую цепочку, начиная с того, хотим ли мы, чтобы наша страна состоялась, или нет. А потом постепенно прийти к тому, что действительно наука нам нужна», — сказал Арам Папоян.
Подводя итог, директор Института отметил, что обществу Армении необходима переоценка ценностей, начиная со школы.