OpenAI-ն իսկապե՞ս զարգացնում է գերբանականություն, որը վտանգ է ներկայացնում մարդկությանը․ Սեմ Ալթմանը մեկնաբանել է այդ լուրերը
4 դեկտեմբերի, 2023  10:15
OpenAI ընկերության ղեկավար Սեմ Ալթմանը The Verge պարբերականին տված հարցազրույցում մեկնաբանել է լուրերն այն մասին, թե ընկերությունը մշակում է արհեստական ​​գերբանականություն, որը կարող է վտանգ ներկայացնել մարդկությանը։
Լուրերն այն մասին, թե OpenAI-ը նման զարգացման է հասել իր մշակումներում, ԶԼՄ-ներում հայտնվեցին անմիջապես այն բանից հետո, երբ Ալթմանը հեռացվեց գլխավոր տնօրենի պաշտոնից: Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, հեռացման պատճառը եղել է հենց այն, որ Ալթմանը չի տեղեկացրել տնօրենների խորհրդին այդ մշակման մասին։
The Verge-ի հետ զրույցում Ալթմանը գերբանականության մասին մանրամասներ չի հայտնել, սակայն դրա մասին տեղեկությունները «մտահոգիչ արտահոսք» է անվանել։
«Մենք ակնկալում ենք, որ այս տեխնոլոգիայի առաջընթացը նախկինի պես արագ կլինի, մենք նաև ակնկալում ենք շարունակել շատ ծանր աշխատանքը՝ պարզելու, թե ինչպես դա անվտանգ և օգտակար դարձնել»,- ասաց նա:
Ալթմանը հավելել է, որ հետազոտություններն անհրաժեշտ են առաջընթացի համար, և այս գործընթացն անխուսափելիորեն ուղեկցվում է տարբեր դժվարություններով։ Առայժմ, նրա խոսքով, OpenAI-ը ձգտում է քննարկել այդ խնդիրները հանրության հետ և որոշել, թե ինչպես առաջ շարժվել, որպեսզի իրենց բոլոր ջանքերը հնարավորինս անվտանգ և օգտակար լինեն:
Հիշեցնենք, որ OpenAI-ի մշակած Q* (արտասանվում է Q-Star) կոչվող նախագիծը, ըստ որոշ փորձագետների, կարող է բեկում լինել այսպես կոչված արհեստական ​​ընդհանուր բանականության (AGI) ոլորտում։ Q*-ին հաջողվել է լուծել որոշ մաթեմատիկական առաջադրանքներ, և թեև դա արվել է ընդամենը դպրոցական խնդիրների մակարդակով, այդ առաջադրանքների հաջող կատարելու փաստը շատ բանի մասին է խոսում։
Ինչո՞վ է առանձնահատուկ մաթեմատիկական խնդիրներ լուծող մոդելը:
Շատ հետազոտողների կարծիքով՝ մաթեմատիկան գեներատիվ արհեստական ​​բանականության առաջադեմ զարգացումն է: Ներկայումս արհեստական բանականությունը կարող է գրել տեքստեր և թարգմանել դրանք, և նույն հարցի պատասխանները կարող են շատ տարբեր լինել: Բայց մաթեմատիկական խնդիրներ լուծելու ունակության յուրացումը, որոնցում կա միայն մեկ ճիշտ պատասխան, ենթադրում է, որ արհեստական բանականությունը բանական ավելի մեծ ունակություններ կունենա և ավելի նման կլինի մարդկային բանականությանը: Այն կարող է օգտագործվել, օրինակ, նոր գիտական ​​հետազոտություններում:
Ի տարբերություն հաշվիչի, որը կարող է կատարել միայն սահմանափակ թվով գործողություններ, AGI-ը կարող է ընդհանրացնել, սովորել և հասկանալ: Ճիշտ է, դեռ պարզ չէ, թե ինչ ռիսկեր կարող են թաքնված լինել դրանում։

In an interview with The Verge, Sam Altman, head of OpenAI, commented on rumors that the company is developing a really powerful AI, which could pose a potential threat to humanity.
This OpenAI breakthrough appeared in the media shortly after Altman was fired as CEO. According to Reuters, the reason for the dismissal was precisely the fact that Altman did not inform the board of directors about the development.
In a conversation with The Verge, Altman did not reveal details about the powerful AI, but called information about it "an unfortunate leak."
“We expect progress in this technology to continue to be rapid and also that we expect to continue to work very hard to figure out how to make it safe and beneficial,” he said.
Altman added that research is necessary for progress, and this process inevitably comes with various difficulties.
“You can always hit a wall, but we expect that progress will continue to be significant. And we want to engage with the world about that and figure out how to make this as good as we possibly can,” he said.
The project called Q* (pronounced Q-Star, “Q-star”), developed by OpenAI, according to some experts, could be a breakthrough in the search for the so-called artificial general intelligence (AGI): Q* managed to solve some mathematical tasks, and although this was done only at the level of school students, the very fact of successful completion of these tasks speaks volumes.
What, exactly, is special about a model that solves mathematical problems?
According to many researchers, mathematics is the cutting edge of generative AI. Currently, AI can write texts and translate, and its answers to the same question can vary greatly. But mastering the ability to solve mathematical problems in which there is only one correct answer implies that AI will have greater reasoning abilities and become more similar to human intelligence. It can then be used, for example, in new scientific research.
Unlike a calculator, which can only perform a limited number of operations, AGI can generalize, learn, and understand. True, it is not yet clear what risks may be hidden in this.