Twitter սոցցանցի նոր գլխավոր տնօրեն Իլոն Մասկը նախատեսում է կրճատել ընկերության 3700 աշխատատեղ կամ ընկերության աշխատուժի կեսը՝ ծախսերը կրճատելու նպատակով, թեև Twitter-ը ձեռք բերելուց հետո խոստացել էր աշխատակիցների 75 տոկոսին չազատել աշխատանքից, տեղեկացնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով խնդրին ծանոթ իր աղբյուրներին։
Ըստ նույն աղբյուրի՝ Twitter-ի նոր սեփականատերը այս որոշումից տուժող անձնակազմին այդ մասին կտեղեկացնի ուրբաթ։
Բացի դրանից, Մասկը մտադիր է փոխել ընկերության քաղաքականությունը, ըստ որի՝ աշխատակիցները կարող են աշխատել ցանկացած վայրից։ Հիմա արդեն նրանք ստիպված կլինեն աշխատել գրասենյակից։ Որոշ բացառություններ, իհարկե, կլինեն։
Մասկը թվիթերյան գրառմամբ ավելի վաղ հերքել էր New York Times-ի լուրը, թե պատրաստվում է աշխատանքից ազատել Twitter-ի աշխատակիցներին մինչև նոյեմբերի 1-ը, որպեսզի խուսափի բաժնետոմսերի տեսքով նրանց փոխհատուցում տրամադրելուց։
Մասկը Twitter-ը գնել է 2022 թ․ հոկտեմբերի 28-ին 44 միլիարդ դոլարով։ Սոցցանցը ձեռք բերելուց հետո նա անմիջապես հեռացրել էր ընկերության ողջ ղեկավարությանը։
Ավելի ուշ Մասկը փոխել է սոցցանցի գլխավոր էջը, նաև Twitter-ում վերիֆիկացված՝ Blue օգտահաշիվ ունենալու ամսական բաժանորդագրությունը, այն 5 դոլարից կթանկանա և կդառնա 8 ԱՄՆ դոլար։ Ի պատասխան դժգոհությունների՝ նա Twitter-ում գրել է. «Բոլոր բողոքողներին, խնդրեմ շարունակեք բողոքել, բայց դա կարժենա 8 դոլար»:
Մասկի խոսքով՝ այս որոշումը կօգնի քանդել «Twitter-ում լորդերի և գյուղացիների ներկայիս համակարգը», որը, ըստ երևույթին, չի համապատասխանում այս հարթակի ապագա զարգացման մասին նրա պատկերացումներին։ Մասկը, թերևս, նկատի է ունեցել, որ այժմ կապույտ ստուգանիշը հասանելի կլինի ոչ միայն պոպուլյար օգտատերերի և հայտնիների սահմանափակ շրջանակին, ինչպես նախկինում էր։

Илон Маск планирует уволить половину сотрудников Twitter, чтобы сократить расходы
Новый генеральный директор Twitter Илон Маск планирует сократить 3700 рабочих мест – половину штата компании, чтобы сократить расходы, хотя еще совсем недавно он обещал не увольнять 75% сотрудников.
Как сообщает Bloomberg со ссылкой на знакомые с ситуацией источники, Маск планирует сообщить сотрудникам о своем решении в пятницу, 4 ноября.
Маск также намерен изменить политику компании, согласно которой, сотрудники могут работать откуда угодно. Теперь им придется работать только из офиса, хотя некоторые исключения, конечно, будут.
Ранее Маск в одном из своих твитов опроверг сообщение New York Times о том, что планирует уволить сотрудников Twitter до 1 ноября, чтобы не выплачивать им компенсацию акциями.
Илон Маск купил Twitter 28 октября 2022 года за 44 миллиардов долларов. После приобретения соцсети он тут же уволил все руководство компании, а вскоре стал единоличным генеральным директором.
На следующий же день после сделки Маск сменил главную страницу соцсети, а стоимость ежемесячной подписки Blue и верификацию аккаунта увеличил с 5 до 8 долларов.
В ответ на жалобы он написал в Twitter: «Всем, кто жалуется: пожалуйста, продолжайте жаловаться, но это будет стоить 8 долларов».