iPhone 16-ի ձայնային օգնականն ավելի խելացի կլինի և կհասնի ChatGPT-ի մակարդակին
iPhone 16 սմարթֆոնները, որոնց թողարկումը նախատեսվում է հաջորդ տարի, կստանան Siri ձայնային օգնականի բարելավված տարբերակը, որն կաշխատի արհեստական ​բանականությամբ և ավելի խելացի է կլինի՝ հասնելով ChatGPT չատբոտի մակարդակին։
Ըստ ինսայդեր Revegnus-ի՝ ընկերությունը նախատեսում է Siri-ի՝ արհեստական բանականությամբ աշխատող առաջադեմ գործառույթները կիրառել բացառապես միայն iPhone 16-ի և Apple-ի հաջորդիվ թողարկվելիք սարքերի համար: Արդեն թողարկված սարքերը, ըստ ամենայնի, խելացի օգնական չեն ստանա։
Ըստ ինսայդերի՝ օգնականը կստանա ավելի բարձր մակարդակի ինտելեկտուալ հնարավորություններ, որոնք համեմատելի են ChatGPT նեյրոցանցի չատբոտի հետ։ Այս փոփոխությունները Siri-ին հնարավորություն կտան ավելի լավ հասկանալ օգտատերերի հարցումները, ապահովել ավելի բնական երկխոսություններ և առաջարկել ավելի համապատասխան պատասխաններ:
Բարելավված Siri-ի պաշտոնական շնորհանդեսը նախատեսվում է WWDC 2024 կոնֆերանսի ժամանակ, որը տեղի կունենա հաջորդ տարվա ամռան սկզբին։
Ավելի վաղ Bloomberg-ի լրագրող Մարկ Գուրմանը տեղեկացրել էր, որը Apple-ը նախատեսում է  iOS 18-ում և iPadOS 18-ում արհեստական բանականությամբ գործող տեխնոլոգիաներ ինտեգրել: Նա նաև հայտնել էր, որ Siri-ի նոր տարբերակը կենտրոնացած է լինելու օգտատերերի հարցումներն ավելի լավ հասկանալու, ավելի բնական երկխոսություն աջակցելու և ավելի համապատասխան պատասխաններ ապահովելու վրա՝ ձայնային օգնականն ավելի օգտակար և հարմար դարձնելով օգտատերերի համար:
Այնուամենայնիվ, այսպիսի հնարավորություններն իրագործելու համար ընկերությունը պետք է լուծի տվյալների մշակման տեղի հետ կապված տեխնիկական խնդիրները, այսինքն՝ դրանք մշակվելու են սարքո՞ւմ, ամպո՞ւմ, թե՞ երկուսում միասին: Բացի դրանից, այս նպատակներին հասնելու համար կպահանջվեն ապարատային նոր լուծումներ, որոնք կօգտագործվեն միայն նոր iPhone-ի և iPad-ի վրա։

iPhone 16 smartphones, expected to be released next year, will receive an improved version of the Siri voice assistant, equipped with artificial intelligence that has become smarter to the level of ChatGPT.
According to insider Revegnus, the company plans to make Siri's advanced AI features exclusive to the iPhone 16 and subsequent Apple devices. Devices that have already been released, apparently, will not receive a smart assistant.
According to the insider, the assistant will receive a higher level of intellectual capabilities, comparable to the ChatGPT neural network chat bot. These changes will allow Siri to better understand user queries, support more natural conversations and offer more relevant responses.
The official presentation of the improved Siri is planned at the WWDC 2024 conference, which will take place in early summer next year.
Previously, there was information from Bloomberg journalist Mark Gurman about Apple's plans to introduce artificial intelligence technologies in iOS 18 and iPadOS 18. He also reported that the new version of Siri will be focused on better understanding user requests, supporting more natural dialogue and providing more relevant answers, making voice assistant more useful and convenient for users.
However, to realize such capabilities, a company will need to resolve technical issues related to where the data is processed—on the device, in the cloud, or both. In addition, to achieve such goals, new hardware solutions will be required, which will only be used on the new iPhone and iPad.