Apple-ն ավելացրել է նոութբուքների և PC-ների USB-C-ում խոնավությունը հայտնաբերելու հնարավորություն
Apple-ը ներկայացրել է macOS Sonoma 14.1 թարմացումը, որի շնորհիվ MacBook և iMac որոշ մոդելներ այժմ կարող են հայտնաբերել հեղուկի առկայությունը USB-C միակցիչներում։ Այս մասին հայտնում է 9to5Mac։
Նոր macOS մոդուլը, որը կոչվում է liquiddetection, ապահովում է հեղուկի և կոռոզիայի հայտնաբերումը բոլոր USB-C միակցիչներում: Մոդուլը սարքի ներսի բաղադրիչ է, որը խոնավության ազդեցության տակ դառնում է կարմիր և անհրաժեշտ տեղեկություն փոխանցում օպերացիոն համակարգին:
Ըստ 9to5Mac-ի՝ գործառույթը հիմնականում նախատեսված է Apple-ի աշխատակիցների համար, որպեսզի տեխնիկական մասնագետները կարողանան արագ որոշել՝ արդյոք սարքը ենթարկվել է խոնավության ազդեցության: Սա հուշում է, որ Apple-ը կարող է չկապակցել նոր մոդուլը ծանուցման համակարգի հետ:
Նմանատիպ գործառույթ արդեն առկա է iOS-ում։ Ի տարբերություն համակարգիչների, iPhone-ն ու iPad-ն արդեն ունեն նախազգուշացման մեխանիզմ․ եթե միակցիչում հեղուկ է հայտնաբերվում, iOS-ը խորհուրդ է տալիս անհապաղ անջատել սարքը հոսանքից՝ լուրջ վնասներից խուսափելու համար:
9to5Mac-ը նաև նշում է, որ դեռ պարզ չէ, թե iMac-ի և MacBook-ի որ մոդելներն ունեն այդ սենսորները: Լրագրողները ենթադրում են, որ դրանք կստանան միայն M3 սերիայի պրոցեսորներ ունեցող նոր սարքերը։

Apple adds moisture detection to USB-C in laptops and computers
Apple introduced the macOS Sonoma 14.1 update, thanks to which some MacBook and iMac models can now detect the presence of liquid in USB-C connectors. This was reported by 9to5Mac.
A new macOS module called liquiddetection provides liquid and corrosion detection on all USB-C ports. The module is a component inside devices that turns red when exposed to moisture and transmits the necessary information to the operating system.
According to 9to5Mac, the feature is primarily intended for Apple employees so technicians can quickly determine if a device has been exposed to moisture. This suggests that Apple may not bundle the new module with the notification system.
A similar function is already present in iOS. Unlike computers, iPhone and iPad already have a warning mechanism in place: if liquid is detected in the connector, iOS recommends immediately unplugging the device from the power cord to avoid serious damage.
9to5Mac also notes that it is not yet clear which iMac and MacBook models have the sensors in question. Journalists suggest that only new devices with processors from the M3 series will receive them.