Ալիգատորի կաշվից հետնամաս, լուսանկարն NFT-ի վերածելու ֆունկցիա. Vertu-ն՝ $41 000-ով նոր շքեղ կրիպտո սմարթֆոն է ներկայացրել
26 հոկտեմբերի, 2022  18:23
Metavertu։ Այսպես է կոչվում լյուքս դասի հեռախոսներ արտադրող հայտնի Vertu ընկերության նոր հեռախոսը։ Արտաքինից սա ժամանակակից սմարթֆոնների մեծ մասից տարբերվող սարք է, որի հետևի հատվածը պատրաստված է ալիգատորի կաշվից։ Սմարթֆոնի տեխնիկական բնութագրերը բավական լավն են։ Ի թիվս այլ բաների, այն Web3 կողմնորոշում ունի, կարող է գործարկել իր սեփական բլոկչեյն հանգույցը և մեկ սեղմումով լուսանկարներն ու տեսանյութերը վերածել NFT-ների:
Metavertu կրիպտո-սմարթֆոններից ամենաշքեղը կարժենա $41,500, բայց 10 սարքերից բաղկացած շարքում կարելի է գտնել ավելի համեստ տարբերակներ՝ ամենաէժանի համար, օրինակ, պետք կլինի վճարել ընդամենը $3,600:
vertu
Metavertu-ն դրսից
Metavertu-ի բոլոր 10 մոդելներն ունեն կերամիկական շրջանակ և Vertu-ի հատուկ շափյուղա բյուրեղյա էկրան: Ամենաթանկ մոդելի հետևի հետնամասը ծածկված է Հիմալայան ալիգատորի կաշվով, որը պատված է ադամանդներով և 18 կարատանոց ոսկով։
Մյուս տարբերակների դեպքում հետևի հատվածը կարող է պատրաստվել շափյուղա բյուրեղյա ապակուց, կերամիկայից, հորթի կամ ալիգատորի կաշվից:
Բոլոր մոդելների համար նույն էկրանն է՝ 6,67 դյույմանոց AMOLED՝ 2400 × 108 լուծաչափով։
metavertu-2
Metavertu-ն ներսից
Բոլոր 10 մոդելները հագեցած են Qualcomm SnapDragon 8 Gen 1 պրոցեսորով, 4600 mAh մարտկոցով (լիցքավորում USB Type-C-ի միջոցով, 80 Վտ, հասանելի է նաև մագնիսականը՝ 15 Վտ) և եռակի տեսախցիկով։
• Հիմնական (35 մմ) - 64 ՄՊ, Sony IMX787, f/1.6, 7 ոսպնյակներ, OIS,
• Լայնանկյուն - 50 ՄՊ, Samsung JN1, 1/2.76", 0.64 մկմ, f/2.2, լույսի անկյունը՝ 116 աստիճան,
• Պերիսկոպ - 8 MP, Hynix Hi-847, 1/3.4", 1 մկմ, f/2.4, OIS, 5x խոշորացում:
metavertu-4
Սկզբնական մակարդակի մոդելն ունի 12 ԳԲ օպերատիվ հիշողություն և 512 ԳԲ ներքին հիշողություն, մինչդեռ բարձրակարգ մոդելն ունի 18 ԳԲ օպերատիվ և 1 ՏԲ հիշողություն: Դրանք բոլորն աշխատում են Android 12-ով, աջակցում են երկու nanoSIM քարտ, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS, A-GPS:
Շքեղություն Web3 աշխարհում
Նախկինում Vertu-ն վաճառում էր միանգամայն միջին հատկանիշներով շքեղ հեռախոսներ, ինչը 2017 թ․ հանգեցրեց ընկերության սնանկացմանը։ 2018 թ․ ընկերությունը վերագործարկվեց (սակայն մինչ այդ ուներ մի քանի սեփականատեր), իսկ այժմ, ըստ երևույթին, ապավինում է ոչ միայն շքեղ հարդարմանը, այլ նաև թրենդային տեխնոլոգիաներին։ Եվ այսօր թրենդային են, իհարկե, կրիպտոն ու Web3-ը, իսկ շատ նորահարուստների համար CryptoPunks-ը և Azuki NFT-ն նոր Burberry-ն և Louis Vuitton-ն են:
metavertu-6
Սակայն Web3-ի հիմնական խնդիրը, ինչպես Լոնդոնում հեռախոսի պրեզենտացիայի ժամանակ նշել է Vertu-ի գործադիր տնօրեն Գարի Չանը, այն է, որ դրա բարդությունը կարող է վանել նոր օգտվողներին: Նոր Metavertu-ի նպատակն է Web3-ը պարզեցնել սովորական օգտատերերի համար:
Web3 մեկ սեղմումով
Metavertu-ն կարող է Web2 ռեժիմից (ստանդարտ Android օպերացիոն համակարգով) անցնել Web3 ռեժիմի և հակառակը:
Ընդամենը մի քանի սեղմում է պահանջվում անձնական բանալիներով դրամապանակ ստեղծելու համար, որը պաշտպանված է հեռախոսի աշխատանքի համար վստահելի միջավայրով (trusted execution environment,TEE), ինչպես նաև Android-ի ոճում ինտերֆեյսի միջոցով մի շարք ապակենտրոնացված հավելվածների (dapps) հասանելիություն ստանալու համար:
metavertu-3
Ըստ Vertu-ի ներկայացուցչի, այս ապակենտրոնացված հավելվածները ներառում են VOS-ը, որը թույլ է տալիս հեռախոսը Ethereum բլոկչեյնում օգտագործել որպես «վավերացնող, թեթև հանգույց և թեթև կլիենտ»: Մեկ այլ ապակենտրոնացված հավելված՝ Vshot-ը, օգտվողին թույլ է տալիս մեկ սեղմումով լուսանկարից կամ տեսանյութից ստեղծել NFT:
Հեռախոսն ունի նաև Vtalk, որը գաղտնագրված ակնթարթային հաղորդագրությունների փոխանակման հավելված է։ Այն, ըստ Գարի Չանի, «ինտեգրում է սոցիալական ցանցերի ապակենտրոնացված գործառույթները», ներառյալ DAO-ն:
Օգտատերերը նաև IPFS-ում (InterPlanetary File System) հասանելիություն են ստանում 10 տերաբայթ բաշխվածության պահոցին և Vertu-ի շուրջօրյա կոնսիերժ ծառայությանը՝ «կարմիր կոճակ»։
Այս ծառայությունը նույնպես թարմացվել է, որպեսզի արտացոլի Web3 աշխարհը:
«Մենք ունենք հատուկ NFT ներդրումային թիմ, որը կօգնի մեր օգտատերերին ավելի արագ և լավ հասկանալ NFT-ն»,- ասաց Չանը:
Ծառայությունը, ասում է նա, կարող է օգնել սկսնակներին անփոխարինելի թոքեններ հավաքելու գործընթացում և խորհուրդ տալ նրանց, թե գալիք որ հավաքածուները կարելի է գնել:
metavertu-1
Որտե՞ղ կարելի է գնել Metavertu?
Metavertu-ն վաճառքի կհանվի նոյեմբերի 3-ից Vertu-ի կայքում, ինչպես նաև ընկերության սովորական խանութներում։ Ահա այս շարքից սմարթֆոնների գները.

Задняя панель из кожи аллигатора, превращение фотографий в NFT в один клик: Vertu представила новый люксовый криптосмартфон за $41 000
26 октября, 2022  18:23
Metavertu – так называется новое устройство известного производителя люксовых телефонов Vertu. Снаружи это отличающийся от большинства современных смартфонов девайс, задняя панель которого сделана из кожи аллигатора. Изнутри – смартфон с довольно-таки неплохими характеристиками, который, кроме всего прочего, ориентирован на Web3, может запускать собственный узел блокчейна и в один клик превращать фотографии и видео в NFT.
Самый роскошный из криптосмартфонов Metavertu будет стоить $41 500. Но в линейке из 10 девайсов можно найти и более скромные варианты: за самый дешевый нужно будет заплатить всего $3600.
vertu
Metavertu снаружи
Все 10 моделей Metavertu имеют керамическую рамку и фирменный экран Vertu из сапфирового стекла. Задняя панель самой дорогой модели обтянута кожей гималайского аллигатора, инкрустирована бриллиантами и 18-каратным золотом.
У остальных задняя панель может быть выполнена из сапфирового стекла, керамики, кожи теленка или аллигатора.
Дисплей у всех моделей одинаковый: это 6,67-дюймовый AMOLED с разрешением 2400×108.
metavertu-2
Metavertu изнутри
Все 10 моделей оснащены процессором Qualcomm SnapDragon 8 Gen 1, батареей емкостью 4600 мАч (зарядка через USB Type-C, 80 Вт, также есть магнитная, 15 Вт) и тройной камерой:
• Основная (35 мм) – 64 Мп, Sony IMX787, f/1,6, 7 линз, OIS;
• Широкоугольная – 50 Мп, Samsung JN1, 1/2,76", 0,64 мкм, f/2,2, угол захвата 116 градусов;
• Перископ – 8 Мп, Hynix Hi-847, 1/3,4", 1 мкм, f/2,4, OIS, 5х зум.
metavertu-4
Модель начального уровня поставляется с 12 ГБ ОЗУ и 512 ГБ встроенной памяти, в то время как топовая модель имеет 18 ГБ ОЗУ и 1 ТБ памяти. Все они работают на Android 12, поддерживают две nanoSIM карты, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS, A-GPS.
Роскошь в мире Web3
В прошлом компания Vertu продавала люксовые телефоны с весьма посредственными характеристиками, что в 2017 году привело к ее банкротству. В 2018 году компания была перезапущена (правда, перед этим у нее сменилось несколько владельцев), и теперь она, видимо, делает ставку не только на люксовую отделку, но и на трендовые технологии. А в тренде сегодня, безусловно, крипто и Web3, и для многих нуворишей CryptoPunks и Azuki NFT — это новые Burberry и Louis Vuitton.
metavertu-6
Но главная проблема с Web3, как отметил генеральный директор Vertu Гэри Чан на презентации телефона в Лондоне, заключается в том, что его сложность может отталкивать новых пользователей. Цель нового Metavertu – упростить Web3 для обычных пользователей.
Web3 в один клик
Metavertu может переключаться между режимом Web2 (со стандартной операционной системой Android) и режимом Web3.
Всего несколько кликов потребуется для того, чтобы создать кошелек с приватными ключами, защищенными доверенной средой выполнения телефона (trusted execution environment, TEE), и получить доступ к набору децентрализованных приложений (dapps) через дружественный интерфейс в стиле Android.
metavertu-3
По словам представителя Vertu, эти децентрализованные приложения включают VOS, который позволяет использовать телефон в качестве «валидатора, легкого узла и легкого клиента» в блокчейне Ethereum. Другое децентрализованное приложение, Vshot, позволяет пользователю создавать NFT из фото или видео одним кликом.
В телефоне также есть Vtalk – зашифрованное приложение для обмена мгновенными сообщениями, которое, по словам Чана, «интегрирует функции децентрализованных социальных сетей», включая DAO.
Пользователи также получают доступ к 10 терабайтам распределенного хранилища в IPFS и к круглосуточной консьерж-службе Vertu «красная кнопка».
Этот сервис также был обновлен, чтобы отразить мир Web3.
«У нас есть специальная инвестиционная команда NFT, которая помогает нашим пользователям быстрее и лучше понять NFT», — сказал Чан.
Эта служба, по его словам, может помогать новичкам в процессе сбора невзаимозаменяемых токенов и консультировать их по поводу того, какие предстоящие коллекции стоит купить.
metavertu-1
Где можно будет купить Metavertu?
Metavertu поступит в продажу с 3 ноября через вебсайт Vertu, а также в обычных магазинах компании. Вот цены на смартфоны из этой линии: