Solana Mobile-ը ներկայացրել է պրեմիում դասի Saga անդրոիդ սմարթֆոնը web3-ի երկրպագուների համար
Solana Mobile ընկերությունը ներկայացրել է պրեմիում դասի Saga անդրոիդ սմարթֆոնը web3-ի երկրպագուների համար: Սարքում ներկառուցված է Solana Mobile Stack, այն գործիքների և գործառույթների հավաքածու է, որը թույլ է տալիս օգտվել Solana dApp հավելվածներից, զբաղվել թոքենների առքուվաճառքով, ստեղծել NFT-ներ և խաղալ առցանց խաղեր:
Սմարթֆոնի թողարկումը նախատեսված է 2023 թ․ ապրիլի 13-ին։
Ինչպես տեղեկացնում է Gizmochina.com-ը, շատերը մինչ այժմ գրեթե ոչինչ չեն լսել Solana Mobile-ի մասին։ Այս ապրանքանիշը հիմնադրել են Essential-ի նախկին աշխատակիցները։ Մի քանի ամիս առաջ ընկերությունը հայտարարեց, որ այս տարվա ընթացքում կներկայացնի իր առաջին սմարթֆոնը։ Այժմ հայտնի է դարձել, որ առաջին Saga սմարթֆոնները հասանելի կլինեն շնորհանդեսի օրը՝ ապրիլի 13-ին:
Սկզբում ապրանքանիշը կոչվում էր OSOM (իսկ դրա առաջին սմարթֆոնը պետք է կոչվեր OSOM OV1), սակայն հետագայում այն ​​վերանվանվեց, իսկ սմարթֆոնն ինքն ավելի բարեհունչ անուն ստացավ։
Ըստ Solana Mobile-ի՝ Saga-ն «կրիպտոյի պատմության հաջորդ գլուխն է, որը նոր ստանդարտ է սահմանում բջջային սարքերում web3-ի հետ աշխատելու համար»:
Նրանց կարծիքով՝ կրիպտոտեխնոլոգիաների տեղափոխումը շարժական սարքեր կհանգեցնի այդ տեխնոլոգիաների ավելի լայն կիրառմանը, ընդ որում՝ և՛ մշակողները, և՛ օգտատերերը կսկսեն դրանք ավելի լավ հասկանալ։
solana-saga
Ի՞նչ է հայտնի Solana Saga-ի բնութագրերի մասին
Հաղորդվում է, որ սմարթֆոնը կունենա 6,67 դյույմանոց OLED էկրան, 512 ԳԲ ներկառուցված հիշողություն, 12 ԳԲ օպերատիվ հիշողություն և ներկառուցված անվտանգության չիպ: Սմարթֆոնը կաշխատի Snapdragon 8+ Gen 1 բջջային հարթակի վրա։
Սարքը կունենա նաև 50 ՄՊ Sony IMX766 հիմնական տեսախցիկի սենսոր՝ զուգակցված 12 ՄՊ Sony IMX373 գերլայնանկյուն ոսպնյակի հետ: Կլինի նաև 16 ՄՊ տեսախցիկ սելֆիի և տեսազանգերի համար։ Ակնկալվում է, որ այն նաև կունենա Bluetooth 5.0-ի և հետևի վահանակի մատնահետքի սկաների աջակցություն: Սարքը սնուցվելու է 4100 մԱ/ժ մարտկոցով և կունենա անլար լիցքավորման աջակցություն։
Ինչպես արդեն նշվեց, սարքը կունենա նաև նոր կառուցված Solana Mobile Stack, որն օգտագործում է Qualcomm-ի չիպում ներկառուցված անվտանգության ֆունկցիաները: Ըստ փորձագետների՝ սա «Android-ի ֆրեյմվորք է, որը թույլ է տալիս ծրագրավորողներին Solana-ում դրամապանակների և հավելվածների համար բջջային հարուստ փորձառություններ ստեղծել»:

Solana Mobile Company has introduced the Saga premium Android smartphone for web3 enthusiasts. Built into the device is the Solana Mobile Stack, a set of tools and features that enables to use Solana dApps, trade tokens, generate NFTs, and play online games.
The release of this smartphone is slated for April 13.
As Gizmochina.com informs, many have heard almost nothing about Solana Mobile until now. This brand was founded by former employees of Essential. A few months ago, the company announced that it will unveil its first smartphone this year. It has now been revealed that the first Saga smartphones will be available on the day of the launch on April 13.
At first, the brand was called OSOM—and its first smartphone was to be called OSOM OV1—, but later it was renamed, and the smartphone itself received a more pleasant name.
As per Solana Mobile, Saga is “the next chapter” in the crypto tale and “sets a new standard for the web3 experience on mobile.”
According to them, moving crypto technologies to mobile devices will lead to a wider adoption of these technologies, and both developers and users will begin to understand them better.
solana-saga
What is known about the features of Solana Saga?
The smartphone will reportedly have a 6.67-inch OLED display, 512GB of built-in storage, 12GB of RAM, and a built-in security chip. The smartphone will run on the Snapdragon 8+ Gen 1 mobile platform.
The device will also sport a 50MP Sony IMX766 primary camera sensor paired with a 12MP Sony IMX373 ultra-wide-angle lens. There will also be a 16MP camera for selfies and video calls. In addition, it is expected to have support for Bluetooth 5.0 and a rear panel fingerprint scanner. The device will be powered by a 4100 mAh battery and will have support for wireless charging.
As mentioned earlier, the device will also feature a newly built Solana Mobile Stack that uses Qualcomm's on-chip security features. According to the experts, it is "an Android framework that allows developers to construct sophisticated mobile experiences for Solana wallets and apps."