Մարտից 20-ից Twitter-ը կդադարեցնի SMS-ի միջոցով երկաստիճան նույնականացման (two-factor authentication – 2FA) ֆունկցիան այն օգտատերերի համար, որոնք չունեն Twitter Blue բաժանորդագրություն, որն ամսական 13 դոլար արժե։
Ի՞նչ է դա նշանակում, ի՞նչ ազդեցություն կարող է դա ունենալ ձեզ վրա և ինչպե՞ս կարող եք ձեր օգտահաշիվը նույնքան անվտանգ դարձնել առանց լրացուցիչ ծախսերի:
Ի՞նչ է երկաստիճան վավերացումը
Երկաստիճան վավերացումը անվտանգության լրացուցիչ շերտ է։ Եթե ձեր գաղտնաբառը ինչ-որ պատճառով հայտնվել է այլոց մոտ, ապա 2FA-ը թույլ չի տա, որ գողանան ձեր օգտահաշիվը։
2FA-ի ամենատարածված ձևը SMS-ի միջոցով վավերացումն է: Օգտաշիվ մուտք գործելու համար ձեր գաղտնաբառը մուտքագրելուց հետո նույնականացման համակարգը ձեր հեռախոսին SMS-ով կոդ է ուղարկում: Դուք մուտքագրում եք այս կոդը կայքում՝ ապացուցելու համար, որ տվյալ օգտահաշվի սեփականատերն եք:
2FA-ի այլ ձևեր են ծրագրային ապահովման վրա հիմնված վավերացումը և անվտանգության բանալիներ։
Բանկերը, սոցիալական մեդիա հարթակները և անվտանգությամբ մտահոգ այլ կազմակերպությունները սովորաբար 2FA-ը համարում են լավ և օգտակար բան, մանավանդ որ շատերը նույն գաղտնաբառն օգտագործում են մի քանի հարթակների համար: Այդ իսկ պատճառով SMS-ի միջոցով 2FA-ը մարդկանց սովորաբար առաջարկվում է անվճար:
Ինչո՞ւ է Twitter-ը հրաժարվում անվճար SMS 2FA-ից
Twitter-ի սեփականատեր Իլոն Մասկը երկու պատճառ է նշել՝ փող և անվտանգություն։ Անցյալ ամիս նա Twitter-ում գրել էր, որ բջջային կապի օպերատորները տարեկան 60 միլիոն դոլար են կորզում Twitter-ից՝ ուղարկելով վավերացման «կեղծ» SMS-ներ: Այսինքն, ըստ նրա, այդ SMS-ների համար վճարում է Twitter-ը, իսկ օգտվում են հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերությունները։
Սոցցանցում արած մեկ այլ գրառման մեջ Մասկը նշել էր, որ նույնականացման այլ հավելվածներն «ավելի ապահով են, քան SMS-ը»: Եվ նա իրավացի է։ Անվտանգության մասնագետները նշում են, որ չարագործներին երբեմն հաջողվում է բջջային կապի օպերատորներին խաբել և տվյալ հեռախոսահամարը վերահասցեագրել այլ սիմ քարտի և «ճանապարհին գողանալ» իրական օգտատիրոջն ուղարկված SMS կոդը։ Սա կոչվում է «sim jacking»։
Ինչպե՞ս կարող եք պաշտպանել ձեր օգտահաշիվն առանց անվճար 2FA SMS-ների
Կա երկու տարբերակ՝ վավերացնող հավելվածներ (authenticator apps) և անվտանգության բանալիներ: Առաջինն ամենապարզն է և ամենաէժանը: Կան մի շարք այսպիսի հավելվածներ, որոնք անվճար են: Ներբեռնեք դրանցից մեկը, այնուհետև մուտք գործեք Twitter և ընտրեք Settings and privacy հրամանը, այնուհետև Security and account access > Security > Two-factor authentication և հետո սեղմեք Authentication app-ի վրա։ Մուտքագրեք ձեր գաղտնաբառը և սեղմեք hաստատել (confirm):
Վավերացնող հավելվածների դեպքում չարագործները չեն կարող դիմել «sim-jacking» մեթոդին, այդուհանդերձ, դուք դեռ կարող եք ֆիշինգի ենթարկվել: Այսինքն՝ ձեզ կարող են մոլորեցնել և կորզել ձեր գաղտնաբառը։ Ինչպե՞ս։ Ձեզ ուղարկում են հիպերլինքը, որի վրա սեղմելու դեպքում բացվում է էջ, որն արտաքինց շատ նման է տվյալ կայք մուտք գործելու առաջին էջին, սակայն այն չարագործների պատրաստած էջն է, և եթե այնտեղ մուտքագրեք ձեր լոգինն ու գաղտնաբառը, ապա այդ ինֆորմացիան կփոխանցեք նրանց։
Մնում է վերջին տարբերակը՝ անվտանգության բանալիներ: Սա USB կրիչ է, որը միանում է ձեր համակարգչին և տալիս է եզակի համար կամ «բանալի» ձեզ նույնականացնելու համար։ Սա ամենավստահելի տարբերակն է, բայց շատերը հարմարում են, որ այն անհարմար է, քանի որ այն պետք է միշտ ձեռքի տակ լինի նույնականացվելու համար։
Ի՞նչ կլինի, եթե ընդհանրապես ոչինչ չձեռնարկեք
Դուք նախկինի պես կկարողանաք օգտագործել Twitter-ը: Սակայն մարտի 20-ից ձեզ կառաջարկվի անջատել 2FA-ը, նախքան շարունակեք օգտագործել ձեր հաշիվը: Միակ իրական փոփոխությունը կլինի այն, որ այդ պահից ի վեր զգալիորեն կմեծանա ռիսկը, որ ինչ-որ պահի կարող են կոտրել ձեր Twitter-ի օգտահաշիվը և գողանալ այն։

Starting March 20, Twitter will stop using two-factor authentication (2FA) via SMS for users who do not have a Twitter Blue subscription, which costs $13 per month.
What does this mean? How could it affect you? And how can you make your account just as secure without extra cost?
What is two-step verification?
Two-factor authentication is an additional layer of security. If for some reason your password gets into the hands of others, 2FA will prevent them from stealing your account.
The most common form of 2FA is SMS authentication. After entering your password to access the utility, the authentication system sends a code to your phone via SMS. You enter this code on the website to prove that you are the owner of the account.
Other forms of 2FA are software-based authentication and security keys.
Banks, social media platforms, and other security-conscious organizations generally see 2FA as a good and useful thing, especially since many use the same password for multiple platforms. This is why 2FA via SMS is usually offered to people for free.
Why is Twitter ditching free SMS 2FA?
Elon Musk, the owner of Twitter, has mentioned two reasons: money and security. Last month, he tweeted that mobile operators were extorting $60 million a year from Twitter by sending "fake" verification SMSes. In other words, according to him, Twitter pays for those SMSes, and it is the telecommunication companies that benefit from it.
In another post on social media, Musk said that other authentication apps are "more secure than SMS." And he is right. Security experts note that criminals sometimes manage to fool mobile operators and redirect the given phone number to another SIM card and "steal" the SMS code sent to the real user on the way. This is called "sim jacking".
How can you protect your account without free 2FA SMS?
In fact, there are two options: authenticator apps and security keys. The first is the simplest and cheapest. There are a number of such apps that are free. Download one of them, then sign in to Twitter and select Settings and privacy, then Security and account access > Security > Two-factor authentication, and then click the Authentication app. Enter your password and click Confirm.
With authenticating apps, hackers can't resort to sim-jacking, but you can still be a target of phishing. In other words, they can mislead you and steal your password. How? They send you a hyperlink, which, when you click on it, opens a page that looks very similar to the first login page of the given site, but it is a page made by hackers, and if you enter your login and password there, you will give them that information.
That leaves the final option: hardware keys. This is a USB drive that plugs into your computer and gives you a unique number or "key" to authenticate you. This is the most reliable option, but many people find it inconvenient, because it must always be at hand for identification.
What will happen if you do nothing at all?
You'll still be able to use Twitter. However, starting March 20th, you'll be prompted to disable 2FA before you can continue using your account. The only real change will be that from that point on, the risk that your Twitter account could be hacked and stolen will increase significantly.