Կալիֆոռնիայի Լոուրենս Լիվերմորի ազգային լաբորատորիայում (LNNL) պաշտոնապես գործարկվել է El Capitan-ը՝ աշխարհի ամենահզոր նոր սուպերհամակարգիչը: Դրա հիմնական նպատակը ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության հետ կապված գաղտնի խնդիրների կատարումն է, ներառյալ միջուկային զենքի մշակումն ու վերլուծությունը: Նախագիծն արժեցել է 600 միլիոն դոլար, հայտնում է Space-ը:
Ի՞նչ խնդիրներ կլուծի սուպերհամակարգիչը
El Capitan-ը ստեղծվել է այն գործընթացները մոդելավորելու համար, որոնք նախկինում ստուգվել են ստորգետնյա միջուկային փորձարկումների միջոցով (ԱՄՆ-ում արգելված են 1992 թվականից): Բացի այդ, այն կզբաղվի.
- նյութագիտության և բարձր էներգիայի խտությունների ֆիզիկայի ուսումնասիրությամբ;
- միջուկային տվյալների վերլուծությամբ;
- ժամանակակից զենքի մշակմամբ;
- այլ գաղտնի խնդիրների կատարմամբ:
El Capitan-ի հզորությունը
High-Performance Linpack (HPL) թեստավորման ժամանակ, որն օգտագործվում է սուպերհամակարգիչների գնահատման համար, El Capitan-ը ցույց է տվել 1,742 էկզաֆլոպս, ինչը այն դարձրել է աշխարհում ամենաարագը: Դրա գագաթնակետային արտադրողականությունը կարող է հասնել 2,746 էկզաֆլոպսի:
Համեմատության համար.
- 1 էկզաֆլոպսը 1 կվինտիլիոն (10¹⁸) գործողություն է վայրկյանում:
- Լավագույն նոութբուքերը ունեն ընդամենը մի քանի հարյուր գիգաֆլոպս արտադրողականություն:
El Capitan-ը դարձել է պատմության մեջ երրորդ սուպերհամակարգիչը, որը գերազանցել է 1 էկզաֆլոպսի շեմը: Դրա մոտակա մրցակիցը՝ Օք Ռիջի ազգային լաբորատորիայի (Թենեսի) Frontier-ը, ունի 1,353 էկզաֆլոպս ստանդարտ հզորություն, իսկ գագաթնակետայինը հասնում է 2,056 էկզաֆլոպսի:
Ի՞նչն է El Capitan-ն դարձնում այսքան հզոր
El Capitan-ը հագեցած է 44,544 AMD MI300A պրոցեսորներով, որոնք պարունակում են ավելի քան 11 միլիոն հաշվարկային միջուկ: Հիմքում ընկած են.
- AMD EPYC Genoa (կենտրոնական պրոցեսորներ);
- AMD CDNA3 (գրաֆիկական արագացուցիչներ);
- 128 գիգաբայթ HBM հիշողություն յուրաքանչյուր պրոցեսորի վրա (բարձր արագությամբ էներգաարդյունավետ հիշողություն):
El Capitan-ը պատվիրվել է ԱՄՆ Էներգետիկայի դեպարտամենտի CORAL-2 ծրագրի շրջանակներում՝ 2018 թվականին գործարկված Sierra սուպերհամակարգիչը փոխարինելու համար: Չնայած Sierra-ն դեռևս գործում է, այն զբաղեցնում է ընդամենը 14-րդ տեղը աշխարհի սուպերհամակարգիչների վարկանիշում:
El Capitan-ի գործարկումը ընդգծում է հաշվողական տեխնոլոգիաների զարգացման նոր փուլ, որը, որոշ մասնագետների կարծիքով, կարող է էական ազդել միջուկային անվտանգության, նյութագիտության և զենքի մշակման ոլորտների վրա:

В Национальной лаборатории имени Лоуренса Ливермора (LNNL) в Калифорнии официально введен в эксплуатацию El Capitan — новый самый мощный суперкомпьютер в мире. Его основное предназначение — выполнение секретных задач, связанных с национальной безопасностью США, включая разработку и анализ ядерного оружия. Проект обошелся в 600 миллионов долларов, сообщает Space.
Какие задачи будет решать суперкомпьютер
El Capitan создан для моделирования процессов, которые ранее проверялись с помощью подземных ядерных испытаний (запрещены в США с 1992 года). Кроме того, он займется:
• исследованием материаловедения и физики высоких плотностей энергии;
• анализом ядерных данных;
• разработкой современных вооружений;
• выполнением других засекреченных задач.
Мощность El Capitan
При тестировании High-Performance Linpack (HPL), используемого для оценки суперкомпьютеров, El Capitan показал 1.742 эксафлопс, что сделало его самым быстрым в мире. Его пиковая производительность может достигать 2.746 эксафлопс.
Для сравнения:
• 1 эксафлопс — это 1 квинтиллион (10¹⁸) операций в секунду.
• Лучшие ноутбуки обладают производительностью всего в несколько сотен гигафлопс.
El Capitan стал третьим в истории суперкомпьютером, преодолевшим рубеж в 1 эксафлопс. Его ближайший конкурент, Frontier из Национальной лаборатории Ок-Ридж (Теннесси), обладает стандартной мощностью 1.353 эксафлопс, а пиковая достигает 2.056 эксафлопс.
Что делает El Capitan таким мощным
El Capitan оснащен 44 544 процессорами AMD MI300A, содержащими более 11 миллионов вычислительных ядер. В основе лежат:
• AMD EPYC Genoa (центральные процессоры);
• AMD CDNA3 (графические ускорители);
• 128 гигабайт HBM-памяти на каждом процессоре (высокоскоростная энергоэффективная память).
El Capitan был заказан в рамках программы CORAL-2 Министерства энергетики США, чтобы заменить суперкомпьютер Sierra, введенный в эксплуатацию в 2018 году. Хотя Sierra до сих пор остается в работе, он занимает лишь 14-е место в мировом рейтинге суперкомпьютеров.
Запуск El Capitan подчеркивает новый этап в развитии вычислительных технологий, который, по мнению некоторых специалистов, может значительно повлиять на область ядерной безопасности, материаловедения и разработки вооружений.