Marvell Technology Inc.-ի՝ պրոցեսորների, միկրոկոնտրոլերների և հեռահաղորդակցության սարքավորումների ամերիկյան մատակարարի ղեկավար Մեթ Մերֆին կարող է դառնալ աշխարհի խոշորագույն չիպեր արտադրողներից մեկի՝ Intel կորպորացիայի նոր ղեկավարը։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Մեկ այլ թեկնածու է էլեկտրոնային դիզայնի ավտոմատացման ծրագրերի մշակող Cadence Design Systems Lip-Bu Tan-ի նախկին գործադիր տնօրենը:
Հրատարակության աղբյուրների համաձայն՝ Intel-ը մտադիր է իր որոնումները կենտրոնացնել ընկերությունից դուրս մարդկանց վրա։ Ընտրության գործընթացում կորպորացիան ներգրավել է Spencer Stuart ընկերությանը, որը զբաղվում է ղեկավար պաշտոնների թեկնածուների որոնմամբ: Intel-ի ղեկավարությունն այժմ գնահատում է հնարավոր թեկնածուներին, պարզաբանել են աղբյուրները։
Որպես կանոն, Intel-ի ղեկավար էր դառնում հենց կորպորացիայից ներսից ընտրված անձը, նշում է Bloomberg-ը։ Սակայն, այս շաբաթվա սկզբին նախկին գործադիր տնօրեն Փեթ Գելզինգերի անսպասելի պաշտոնանկությունից հետո, ով նույնպես իր կարիերայի սկզբում միացավ Intel-ին, ընկերությունը ստիպված եղավ շտապ փնտրել նրան փոխարինող թեկնածու:
Կադրային փոփոխությունները տեղի են ունենում այն ժամանակ, երբ Intel-ի՝ որպես շուկայի խաղացողի դիրքը դարձել է անկայուն, և այն մարդկանց թիվը, ովքեր պոտենցիալ կարող են ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնել ընկերությունում, նվազել է կառավարման մշտական փոփոխությունների պատճառով, գրում է Bloomberg-ը։
Փեթ Գելզինգերը դեկտեմբերի սկզբին հրաժարական տվեց Intel-ի գործադիր տնօրենի պաշտոնից: Intel-ի փոխնախագահ և գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Դեյվիդ Զինսները և Intel Products-ի ղեկավար Միշել Ջոնսթոն Հոլթաուսը դարձել են ժամանակավոր գործադիր տնօրեններ:

Matt Murphy, head of Marvell Technology Inc., an American supplier of processors, microcontrollers and telecommunications equipment, may become the new chief executive officer (CEO) of Intel Corporation, one of the world's largest chip manufacturers, according to people familiar with the situation, Bloomberg reports.
Another candidate is the former CEO of electronic design automation software developer Cadence Design Systems Inc., Lip-Bu Tan.
According to sources, Intel Corp.’s search for a new CEO will focus heavily on outsiders.
The company has enlisted executive search firm Spencer Stuart to help find a new chief and is evaluating candidates, said the people
As a rule, the head of Intel became the person chosen from within the corporation itself, Bloomberg notes. But this week’s sudden ouster of CEO Pat Gelsinger—who also had joined Intel earlier in his career—set off an urgent search for new leadership.
The search come at a time when the chipmaker’s fortunes are shaky and its bench has been depleted by years of management turnover, writes Bloomberg.
Pat Gelsinger stepped down as Intel's CEO in early December. For now, Chief Financial Officer David Zinsner and Executive Vice President Michelle Johnston Holthaus are serving as interim co-CEOs.