Ripple (XRP) նշանը 24 ժամվա ընթացքում արձանագրել է տպավորիչ 30% աճ՝ հասնելով 2,49 դոլարի, ինչը վերջին վեց տարվա ընթացքում արձանագրված ամենաբարձր մակարդակն է: Հատկանշական է, որ ընդամենը մեկ ամիս առաջ XRP-ն սակարկում էր շուրջ 0,50 դոլարի սահմաններում, իսկ այժմ նրա շուկայական կապիտալիզացիան գերազանցել է 133 միլիարդ դոլարը՝ գերազանցելով Solana-ի և Tether stablecoin-ի տիպի խոշոր նախագծերին:
Ըստ Santiment վերլուծական պլատֆորմի՝ աճի հիմնական շարժիչ ուժը խոշոր ներդրողների եռանդն էր. վերջին երեք շաբաթվա ընթացքում 1-ից մինչև 10 միլիոն XRP պորտֆելներ ունեցող կետերը 1,66 միլիարդ դոլար արժողությամբ թոքեն (բլոկչեյն) են գնել: Աճի լրացուցիչ կատալիզատորն էր SEC-ի նախագահի պաշտոնից Գարիի Գենսլերի հրաժարականի մասին լուրը, որը շուկան որպես ընկերության վրա իրավական ճնշման հնարավոր ավարտ է ընկալում:
Հատկանշական է օգտատերերի բազայի աննախադեպ աճը՝ ակտիվ XRP դրամապանակների թիվը հասել է ռեկորդային 5,5 միլիոնի։ Առաջին գործարքները կատարող նոր հասցեների թիվը հոկտեմբերի 9 հազարից ավելացել է,  նոյեմբերին հասնելով շուրջ 54,7 հազարի, ինչը վկայում է նախագծի նկատմամբ մանրածախ ներդրողների հարաճուն հետաքրքրության մասին և կարող է նպաստել թոքենի կուրսի հետագա աճին:

Токен Ripple (XRP) продемонстрировал впечатляющий рост на 30% за сутки, достигнув отметки в $2,49, что стало самым высоким показателем за последние шесть лет. Примечательно, что всего месяц назад XRP торговался около $0,50, а теперь его рыночная капитализация превысила $133 млрд, обойдя такие крупные проекты как Solana и стейблкоин Tether.
По данным аналитической платформы Santiment, ключевым драйвером роста стала активность крупных инвесторов - за последние три недели киты, владеющие портфелями от 1 до 10 миллионов XRP, приобрели токенов на сумму $1,66 млрд. Дополнительным катализатором роста послужила новость об уходе Гэри Генслера с поста председателя SEC, что воспринимается рынком как потенциальное окончание юридического давления на компанию.
Особого внимания заслуживает беспрецедентный рост пользовательской базы — количество активных кошельков XRP достигло рекордных 5,5 миллионов. Число новых адресов, совершающих первые транзакции, выросло с 9 тысяч в октябре до 54,7 тысяч в ноябре, что свидетельствует о растущем интересе розничных инвесторов к проекту и может поддержать дальнейший рост курса токена.