Apple iPhone SE բյուջետային սմարթֆոնների հաջորդ սերունդը կարող է 2025-ին Apple Intelligence արհեստական բանականության (ԱԲ) տեխնոլոգիայի աջակցություն ստանալ, գրում է The Verge-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg-ի լրագրող Մարկ Գուրմանին։
Մինչ այժմ ԱԲ-ի գործառույթները հասանելի էին միայն iPhone 15 Pro-ում, սակայն ակնկալվում է, որ այս աշնանը Apple Intelligence կստանա iPhone 16-ի ողջ շարքը:
Եթե տեղեկությունը հաստատվի, ապա Apple-ի ամենամատչելի սմարթֆոնը շատ ավելի գրավիչ կդառնա գնորդների համար։ Ավանդաբար, iPhone SE-ն առաջարկել է փոխզիջում` մատչելի գին և բավականին հզոր պրոցեսոր հնացած կորպուսում (վերջին SE-ում օգտագործվում է iPhone 8-ի դիզայնը):
Այնուամենայնիվ, ըստ տեղեկությունների՝ հաջորդ SE-ն կառուցվելու է iPhone 14-ի կորպուսի հիման վրա՝ հրաժարվելով մեծ շրջանակից և Home կոճակից, որոնք բնորոշ են iPhone X-ին։ Հնարավոր է, որ այն նույնիսկ ստանա 6.1 դյույմանոց OLED էկրան: Ըստ աղբյուրի՝ հաշվի առնելով, որ Apple-ի ԱԲ գործառույթները չեն կարող աշխատել iPhone 15-ի վրա՝ հաշվողական անբավարար հզորության պատճառով, կարելի է ենթադրել, որ հաջորդ iPhone SE-ն ավելի լավ կատարողականություն կունենա։
Թեև iPhone 16-ը, որը հանրությանը կներկայացվի շուտով, հավանաբար, կպահպանի որոշ առավելություններ, ինչպիսիք են կրկնակի տեսախցիկը և Action Button-ը, ինչպես iPhone 15 Pro-ի դեպքում է, այդ գործառույթները, հավանաբար, հասանելի չեն լինի iPhone SE-ում: Այնուամենայնիվ, այս առանձնահատկությունները կարող են այդքան կարևոր չլինել, եթե հաջորդ սերնդի SE-ն նման լինի iPhone 14-ին, ունենա նույն կատարողականությունը, ինչ iPhone 16-ը և միևնույն ժամանակ պահպանի SE շարքի սմարթֆոններին բնորոշ գրավիչ գները:

The next generation of the budget Apple iPhone SE smartphone may receive support for Apple Intelligence technology. According to data published by The Verge, citing Mark Gurman from Bloomberg, this could happen in 2025. Until now, AI features have only been available on the iPhone 15 Pro, but it's expected that the entire iPhone 16 lineup will be equipped with Apple Intelligence this fall.
If the information is confirmed, the most affordable Apple smartphone will become significantly more attractive to buyers. Traditionally, the iPhone SE has offered a compromise between an affordable price and a fairly powerful processor in an outdated case (the latest SE uses the design of the iPhone 8).
However, according to rumors, the next SE will be housed in an iPhone 14 body, getting rid of the large bezels and the Home button characteristic of pre-iPhone X models. It may even receive a 6.1-inch OLED screen. Given that Apple’s AI features cannot run on the iPhone 15 due to insufficient power, it can be assumed that the next iPhone SE will also have greater performance.
Although the iPhone 16, which is expected to be announced soon, will likely retain some advantages, such as a dual camera and the Action Button like the iPhone 15 Pro, these features are unlikely to be available on the iPhone SE. However, if the next-generation SE looks like the iPhone 14, has performance comparable to the iPhone 16, and retains the attractive price characteristic of the SE series, these advantages may not be as important.