Սմարթֆոնի մարտկոցը լիցքաթափվում է ոչ միայն հավելվածներ օգտագործելիս, այլև այն ժամանակ, երբ դրանք աշխատում են հետին պլանում։ Հետևաբար, մարտկոցի լիցքը խնայելու համար օգտատերերը պետք է հոգ տանեն այնպիսի կարգավորումների մասին, որոնք ծանրաբեռնում են մարտկոցը, երբ սմարթֆոնը չի օգտագործվում: Այս մասին հայտնում է RT-ն՝ վկայակոչելով «МТС Юрент» ընկերության էներգաբանկի ծառայության տեխնիկական տնօրեն Իլյա Կազակովին։
Այս համատեքստում փորձագետն առանձնացել է այնպիսի հավելվածներ, ինչպիսիք են աշխարհագրական քարտեզները, սոցիալական ցանցերը և վիդեո նվագարկիչները, որոնք անընդհատ աշխատում են հետին պլանում։ Բացի դրանից՝ Իլյա Կազակովն ընդգծել է, որ էկրանի առավելագույն պայծառության հետևանքով սմարթֆոնը գերտաքանում է՝ վատնելով էներգիան։ Խորհուրդ է տրվում կարգավորել էկրանի պայծառությունը՝ կախված արտաքին պայմաններից․ ըստ այդմ՝ ցանկալի է, որ արևի տակ էկրանն ավելի պայծառ լինի, և պակաս պայծառ՝ մութ ժամանակ։
Բարձր ջերմաստիճանը կարող է նաև հանգեցնել մարտկոցի ավելի արագ լիցքաթափման, զգուշացնում է փորձագետը։ Դա կարող է տեղի ունենալ դրսում շոգի կամ պրոցեսորից շատ ռեսուրսներ խլող ինտենսիվ առաջադրանքների կատարման պատճառով: Ոչ օրիգինալ հոսանքի լիցքավորիչ օգտագործելը կարող է հանգեցնել լարման սխալ կարգավորման և սարքի գերտաքացման:
Իլյա Կազակովը նաև խորհուրդ է տալիս անջատել push ծանուցումները, քանի որ դրանք սպառում են սմարթֆոնի մարտկոցը հետին պլանում։ Նա նաև խորհուրդ է տալիս միացնել մարտկոցի լիցքի տնտեսման կամ էներգախնայողության ռեժիմը, սահմանափակել ֆոնային տվյալները, անջատել դինամիկ պաստառները և շարժվող վիջեթները և միշտ թարմացնել հեռախոսի ծրագրակազմը:
Վերջում, Իլյա Կազակովը խորհուրդ է տալիս վերահսկել մարտկոցի վիճակը՝ սխալ պահին առանց հեռախոսակապի չմնալու համար։ Դրա համար պետք է ընտրել լիցքավորման օպտիմալ մեթոդները՝ թույլ չտալ, որ լիցքի մակարդակն իջնի 20%-ից և հեռախոսը չդնել լիցքավորման գիշերը։ Այս մեթոդները նվազագույնի են հասցնում մարտկոցի ծանրաբեռնվածությունը և երկարացնում դրա կյանքը:

Батарея смартфона расходует заряд не только во время использования приложений, но и при их функционировании в фоновом режиме. Поэтому для экономии заряда пользователям стоит позаботиться о настройках, которые оказывают нагрузку на аккумулятор, когда смартфон не используется. Об этом сообщает издание «RT на русском», ссылаясь на слова технического директора сервиса «Павербанки МТС Юрент» Ильи Казакова.
В данном контексте эксперт выделил такие приложения, как карты с геолокацией, социальные сети и видеоплееры, которые постоянно работают в фоне. Помимо этого, Илья Казаков подчеркнул, что максимальная яркость экрана заставляет смартфон перегреваться и тратить заряд. Рекомендуется регулировать яркость экрана в зависимости от внешних условий – ярче при солнце и тусклее при темном времени суток.
Высокая температура также может привести к более быстрому разряду батареи, предупреждает эксперт. Это может произойти из-за жары на улице или выполнения ресурсоемких задач процессором. Использование неоригинального адаптера питания может привести к неправильной регулировке напряжения и перегреву устройства.
Также Илья Казаков рекомендует отключать пуш-уведомления, так как они изматывают батарею смартфона в фоне. Еще он советует включить режим экономии заряда батареи или энергосбережения, ограничивать фоновые данные, отключать динамические обои и движущиеся виджеты, а также всегда обновлять программное обеспечение телефона.
Наконец, Илья Казаков рекомендует следить за состоянием аккумулятора, чтобы не остаться без связи в неподходящий момент. Для этого следует выбрать оптимальные методы зарядки, не допуская падения уровня заряда ниже 20% и не оставляя телефон заряжаться на ночь. Эти методы минимизируют нагрузку на аккумулятор и продлевают срок его службы.